ورود مجدد بچه بوئینگ به ایران

11 ژوئیه 2015 - 12:00 dsfr.ir/t74kw

اخیرا تعدادی هواپیمای آمریکایی بوئینگ 737 وارد کشور شده و در حال طی کردن مراحل اداری و حقوقی جهت استفاده در ناوگان شرکت های هواپیمایی داخلی هستند.

تا چندی پیش، بجز 737 تشریفاتی دولت، تنها شرکت هواپیمایی کاربر این بچه بوئینگ محبوب، ایران ایر با دارا بودن 4 فروند مدل 200 این هواپیما بود که با وقوع جنگ خلیج فارس در سال 1991، دو فروند 737 عراقی نیز وارد ایران شده و تعداد کل ناوگان 737 ایران به 7 فروند افزایش یافت.

هواپیماهای بوئینگ 737 معروف به بچه بوئینگ، از جمله محبوب ترین جت های تجاری جهان محسوب می شوند و در ایران نیز بی شک صاحبان پرافتخارترین و بی نقص ترین کارنامه ناوگان ایران در گذشته نه چندان دور با کمترین ایرادات فنی، کمترین تأخیر، بیشترین ایمنی و البته مظلوم ترین نوع هواپیما هستند.

در سال 1350 شرکت ایران ایر سفارش اولین سری سه فروندی از هواپیماها را به شرکت بوئینگ داد. دو سال بعد از ورود اولین سری این هواپیماها به ایران و به علت موفق بودن این پرنده ها، ایران ایر پرنده دیگری از این نوع را به شرکت بوئینگ سفارش داد، اما بعدها به علت ورود بوئینگ های 727 مدل 200 و به علت ظرفیت مسافر بیشتر و مصرف سوخت نسبتا کمتر بوئینگ 727، از سفارش های بعدی 737 خودداری شد.

پس از اشغال کویت توسط عراق و حمله آمریکا و متحدینش به عراق، دولت این کشور برای در امان ماندن هواپیماهای نظامی و غیرنظامی خود، تعدادی از آنها از جمله دو بوئینگ 737 را به ایران فرستاد، اما این دو هواپیما سال ها در مهرآباد پارک بودند تا اینکه پس از مدت کوتاهی استفاده در ناوگان تشریفاتی دولت، بدلیل بروز ایرادات فنی، این پرنده ها در سال 1999 به ایران ایر واگذار شدند اما به علت تفاوت مدل این پرنده ها با 737 های ناوگان ایران ایر امکان تعمیرات آن مهیا نشد و پس از مدت کوتاهی، برای همیشه زمینگیر شدند و از آنها به عنوان انبار قطعه استفاده شد.

از میان چهار 737 سفارشی ایران، بجز هواپیمای EP-IRG که در 23 مهر 1365 در حالی که در فرودگاه شیراز پارک شده بود مورد حمله جنگنده های عراقی قرار گرفت و کابین آن در آتش سوخت، (در این سانحه 23 نفر به شهادت رسیدند) سه فروند دیگر تا زمان بازنشسته شدن در سال 1385، صاحب کمترین سانحه، کمترین ایراد فنی، کمترین تأخیر و بیشترین ایمنی بودند.

اخیرا چند فروند هواپیمای بوئینگ 737 مدل 400 توسط شرکت کاسپین خریداری شده که تاکنون چهار فروند از آنها وارد کشور شده است. سن متوسط این هواپیماها حدود 20 سال است و در این مدت برای شرکت هواپیمایی مالزی پرواز می کردند. تاکنون دو فروند از این هواپیماها رجیستر ایرانی گرفته اند و به گفته استاندار اصفهان، قرار است پایگاه اصلی 6 فروند از این 737 ها در فرودگاه اصفهان باشد.

شرکت جدیدی نیز با نام فعلی شرکت هواپیمایی سپهران در استان فارس نیز در حال شکل گیری است و در همین ارتباط تعدادی بوئینگ 737 مدل 500 برای این شرکت خریداری شده که هم اکنون دو فروند از این هواپیماها با رجیستر PK-TXG و PK-TXH و سن متوسط 21 سال به ایران وارد و در فرودگاه شیراز پارک شده است.

روز 17 تیرماه نیز یک فروند بوئینگ 737 مدل 400 تاجیکستانی با سن 17 سال برای شرکت هواپیمایی تابان وارد فرودگاه هاشمی نژاد مشهد شده است.

با ورود این هواپیما به ایران، در حال حاضر سه شرکت سپهران، کاسپین و تابان از این هواپیما در ناوگان مسافربری خود بهره خواهند برد ولی بدلیل مشکلات اداری و حقوقی، دو شرکت سپهران و کاسپین علیرغم دارا بودن تعداد بیشتر این هواپیما، در حال حاضر امکان به پرواز در آوردن 737 های خود را ندارند و ظاهرا فقط شرکت تابان می تواند تنها 737 خود را به ناوگان فعال خود اضافه کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « انتخاب » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1