23 ژوئن 2024 - 00:59

چرا قشم به گردشگری روستایی نیاز دارد؟

6 اکتبر 2016 - 11:00 dsfr.ir/958ly

برگزاری مراسم زار در روستای سلخ قشم

جزیره قشم بیش از 60 روستا با اصالت و قدمتی دیرینه دارد که اکثریت این روستاها اسامی محلی و اصیل دارند و کمتر روستایی وجود دارد که به شیوه اسامی جدید به «آباد» ختم شود.

برخی از گردشگران دوست دارند گاه گاهی محیط یکنواخت، شلوغ، آلوده و پرهیاهوی شهرها را ترک گویند و به محیط سالم، آرام، بی آلایش و کمتر توسعه یافته روستاها پناه ببرند. گردشگری روستایی فعالیتی چندوجهی و تلفیقی از مسافرت آموزشی، گردشگری فرهنگی، گردشگری غذا، گردشگری مزرعه و طبیعت گردی است. یکی از ویژگی های بارز این گونه گردشگری تجربه ای است که افراد در محیطی کاملا متفاوت به دست می آورند و با شیوه زندگی مردم محلی آشنا می شوند.

مثال های متفاوتی از این گونه تجربیات از جمله فعالیت های طبیعت محور، شرکت در جشنواره های محلی و رویدادهای بومی، کشاورزی، نمایشگاه های هنری و صنایع دستی، تئاترهای محلی و ... که در مناطق روستایی انجام می شود، وجود دارد. گردشگری روستایی رویکردی در جهت توسعه پایدار روستاها است که با در نظر گرفتن روستاییان به عنوان ذی نفعان این گونه گردشگری، امکان افزایش درآمد خانوارهای روستایی و بهبود وضع اقتصادی آنها را فراهم می کند.

توسعه گردشگری در روستاها به حفظ و نگهداری آثار باستانی، ابنیه تاریخی، جاذبه های طبیعی و محیط زیست آنها نیز منجر خواهد شد. زمانی که مردم و مراجع بومی و محلی دریابند که این گونه آثار و جاذبه ها می تواند عامل درآمدزایی برای آن ها باشد، در حفظ و مرمت آن می کوشند. آگاهی از ارزش این گونه آثار، علاقه و غرور ملی را در افراد محلی ایجاد و آن ها را به پاسداران این منابع تبدیل می کند. علاوه بر این، برنامه های توسعه گردشگری روستایی می تواند جاذبه ها و قابلیت های گردشگری روستاها را کشف کرده و آن ها را به صورت منابع سودآور اقتصادی درآورد.

در جزیره قشم گسترش جمعیت، افول کشاورزی و نخل داری، محدودیت منابع آبزیان و رکود صنایع شیلات باعث کاهش درآمد خانوارهای روستایی شده است. بنابراین نیازی روزافزون به فعالیتی جایگزین و در عین حال مکمل در نواحی روستایی احساس می شود تا در راستای توسعه پایدار روستاها امکان بهره مندی روستاییان از معیشت پایدار که بهبود کیفیت زندگی و رضایتمندی آنها را به همراه دارد، فراهم شود.

جزیره قشم با برخورداری از شرایط ویژه اقلیمی، جاذبه های طبیعی و فرهنگی و آداب و رسوم محلی این توانمندی را دارد تا با شناسایی و ارزیابی جایگاه گردشگری روستایی فرصت هایی را فراهم کند که موجب توسعه پایدار روستاها و برخورداری نسل های آینده روستایی از معیشت پایدار شود. التفات به جایگاه گردشگری روستایی از آن جهت مهم است که می توان با بهره گیری مناسب و بهینه از منابع طبیعی و انسانی روستاها علاوه بر امکان رشد اقتصادی به ترویج بخش های کشاورزی، نخل داری، باغداری، دامداری، شیلات و تولید محصولات و صنایع دستی محلی پرداخت و گامی در راستای حفاظت محیط زیست و پاسداشت مواریث طبیعی و فرهنگی بومی، آیین ها و آداب و رسوم محلی در روستاها برداشت.

جزیره قشم بیش از 60 روستا با اصالت و قدمتی دیرینه دارد که اکثریت این روستاها اسامی محلی و اصیل دارند و کمتر روستایی وجود دارد که به شیوه اسامی جدید به «آباد» ختم شود. برخی از این روستاها همانند لافت، کوشه (برخت) و باسعیدو، بنا به اعتبار و اهمیت در دوره هایی از تاریخ مرکزیت سیاسی و اقتصادی جزیره را برعهده داشته اند و جزیره به نام این روستاها نامیده می شده است.

اغلب روستاهای جزیره قابلیت و ظرفیت آن را دارند تا به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شوند. هر کدام از روستاهای جزیره دارای مشاغل و کار و کسب متفاوت، شیوه های متنوع معیشت، صنایع دستی سنتی، فرهنگ و آداب و رسومی متنوع و جاذبه های طبیعی و فرهنگی مختلفی هستند. در برخی از این روستاها نیز آیین های سنتی و بومی مختلفی اجرا می شود که می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1