22 ژوئن 2024 - 22:57

خیزِ هتل سازان اروپایی برای حضور در ایران

6 اکتبر 2016 - 09:00 dsfr.ir/cw5fj

خیزِ هتل سازان اروپایی برای حضور در ایران
parshotels.com
هتل پارس تبریز

«تعداد زیادی از شرکت های هتل سازی در اروپا در تلاش هستند هرچه سریع تر وارد بازار گردشگری ایران شوند و از این جهت گوی سبقت را از شرکت های آمریکایی ربوده اند.»

پایگاه معتبر اقتصادی «دو جونز» در گزارشی نوشت: با برداشته شدن تحریم های مرتبط با پرونده هسته ای ایران، بسیاری از شرکت های هتل سازی بین المللی مشتاق به حضور در بازار گردشگری ۸۰ میلیون نفری ایران هستند، اما در این میان کمپانی های آمریکایی با بلاتکلیفی قانونی در این باره مواجه هستند.

نمایندگان گروه هتل سازی آمریکایی هیلتون که به سرعت در حال رشد است و همچنین گروه هتل سازی «Marriott» و «Choice» از اظهارنظر در این باره خودداری کرده و یا اعلام کردند که در حال مطالعه ی ابعاد مختلف حضور در ایران هستند.

«الکس کایراکیدیس»، مدیر گروه هتل سازی «Marriott» در منطقه خاورمیانه و آفریقا در این باره گفت: ما به دقت مشغول بررسی شرایط تحریم های آمریکا و تغییراتی که در این تحریم ها ایجاد شده و همچنین ارزیابی فرصت های بوجود آمده ناشی از این تغییرات هستیم.

در این میان دیگر کمپانی های هتل سازی زمان را هدر نمی دهند و گروه هتل های روتانا (ابوظبی)، «آکور» (فرانسه)، «ملیا» (اسپانیا) و همچنین گروه هتل سازی «اشتاینگن برگر» (آلمان) به سرعت در حال فعالیت برای ورود به بازار گردشگری رو به رشد ایران هستند.

«گای هاچینسون»، رئیس گروه هتل های «روتانا» اظهار کرد: همه در انتظار به ثمر رسیدن تغییرات بین المللی هستند و ما با تمام سرعت به سمت جلو می رویم. گروه هتل های «روتانا» که در بسیاری از شهرهای منطقه خاورمیانه فعال است، مشغول ساخت چهار هتل در ایران است که اولینِ آن که یک هتل 5 ستاره با 362 اتاق است که سال آینده در مشهد افتتاح می شود.

رئیس این شرکت هتل سازی گفت: در ساخت هتل در ایران باید از تجارب خود در شهرهای مکه و کربلا استفاده کنیم، جایی که کار آن ها با چالش های خاصی همراه بوده است. اگر با کمپانی های آمریکایی در این باره صحبت کنید، آن ها لزوما درک مشابهی از بازارهای دست نخورده این چنینی و چالش های کار در آن ندارند.

هتل های «اشتاینگن برگر» فرانکفورت نیز اخیرا با ارسال نامه ای نسبت به راه اندازی 10 هتل در ایران ابراز تمایل کرده و گروه هتل سازی اسپانیایی «Melia» هم اکنون مشغول ساخت یک هتل 5 ستاره در سواحل دریای خزر است.

بخشی از انگیزه این شرکت های بین المللی برای ورود به بازار ایران، چشم انداز جذب 20 میلیون گردشگر تا سال 2025 میلادی در ایران است.

در گزارش "دوجونر" آمده است: از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979، بخش هتل داری در ایران در غیاب مشارکت بین المللی، صنعتی داخلی بوده و بسیاری از بازدیدکنندگان خارجی از ایران از نبود هتل های طراز اول ناخشنود هستند.

برخی از هتل ها در تهران چهار یا پنج ستاره معرفی می شوند، اما بررسی ها نشان داده که رتبه آنها براساس استانداردهای بین المللی چنین نیست.

«کریستوف لندس»، رئیس هتل های «آکور» در ایران معتقد است ایران دارای ظرفیت فوق العاده ای در این زمینه به سبب نبود هتل از لحاظ کمّی و کیفی است.

گروه هتل های «آکور» که دفتر مرکزی آن در پاریس است، سال گذشته دو هتل تحت برندهای «Ibis» و «Novotel» در مجاورت فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در تهران افتتاح کرد و مشغول کار در 10 پروژه دیگر در تهران و مشهد نیز است. هزینه اقامت در دو شعبه هتل «آکور» در ایران برای هر شب بین 100 تا 140 دلار است.

رئیس این گروه هتل سازی می گوید: ورود زودهنگام به بازار گردشگری ایران علاوه بر داشتن برخی مزیت ها، با چالش هایی نیز همراه است و هموار کردن مسیر برای سایر شرکت های خارجی بسیار دشوار است. ما زمان زیادی را صرف توضیح چگونگی عملکرد توسعه گردشگری کردیم.

«گای هاچینسون»، رئیس شرکت هتلسازی «روتانا» نیز معتقد است شرایط کنونی در ایران شبیه به چین پیش از تبدیل به یک قدرت بزرگ اقتصادی است. اندکی زمان می برد تا همه درها باز شود و حرکت آغاز شود، اما زمانی که آغاز شود حرکت سریعی خواهد داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1