10 ژوئن 2024 - 05:25

گروه آکور، 100 هتل در ایران می سازد

5 اکتبر 2016 - 11:30 dsfr.ir/aq6tl

گروه آکور، 100 هتل در ایران می سازد
hotelmanagement.com.au
هتل نواتل ملبورن

مامور ارشد گروه هتل سازی آکور از احتمال ساخت 100 هتل طی 10 سال آینده در ایران خبر داد.

گروه هتل سازی آکور یکی از نخستین سرمایه گذاران خارجی در عرصه هتلداری است که بیش از یک سال پیش وارد بازار ایران شد و دو هتل فرودگاهی تحت نام برندهای ایبس و نواتل اکنون تحت لیسانس این شرکت در کشورمان فعالیت می کنند. این شرکت البته هنوز سرمایه گذاری مستقیم در هتل سازی ایران نداشته است اما حالا مامور ارشد اجرایی آن از احتمال ساخت 100 هتل طی 10سال آینده در کشور خبر می دهد.

کریستف لانداس علاوه بر این از ماموریت های گسترده آکور در سراسر ایران سخن گفته و به «ایسنا» می گوید: «اراده این مجموعه فرانسوی برای سرمایه گذاری در ایران جدی است. ما اکنون در خاورمیانه با 36 هزار اتاق در حال فعالیت هستیم و بیشتر این هتل ها لوکس هستند.» به گفته او، به تازگی از آکور برای ساخت هتل در دبی درخواست شده است اما آن ها می خواهند در ایران هتل بسازند و نیت شان توسعه کار در کشور است.

لانداس با استناد به تجربه مشارکت و سرمایه گذاری این شرکت فرانسوی در ایران که پس از توافق برجام علنی شد، خطاب به سرمایه گذاران خارجی می گوید: «یک پروژه خوب نه تنها باید جذاب باشد، بلکه از نظر زمانی باید پایدار بوده و برگشت سرمایه و سود آن هم مطلوب و تضمین شده باشد. بسیاری از سرمایه گذاران تمایل دارند در ایران هتل های تجملی بسازند، اما باید گفت مهم ترین موضوع در این نوع سرمایه گذاری تهیه زمین است.»

مامور ارشد اجرایی آکور، به سرمایه گذاران توصیه می کند اگر تصمیم دارید در ایران پروژه ای اجرا کنید، باید همه شرایط را در نظر بگیرید و پروژه را به درستی تعریف کنید؛ موقعیت ها و تعداد گردشگران هر منطقه را در نظر بگیرید و بدانید با توجه به نوع جغرافیا و شهری که در نظر گرفته اید، چه هتلی می خواهید بسازید. این فعال بین المللی هتلداری با اشاره به موقعیت مشهد برای متقاضیان سرمایه گذاری در ایران، یادآور می شود: «این شهر سالانه 25 میلیون زائر دارد. بنابراین می توانید در این شهر محصولی ایجاد کنید که نیاز زائران آن را تامین کند.»

لانداس ادامه می دهد: «می دانم فرآیند ساخت و ساز در ایران قدری طولانی است ولی ما به عنوان گروهی که 12 سال است در ایران کار می کنیم، به این جمع بندی رسیده ایم که سرمایه گذار در این کشور می تواند کار کند؛ چون فرآیند، شفاف و تعریف شده است.» به باور او، فقط لازم است سرمایه گذاران مدام بازنگری های لازم را روی منابع مالی، هزینه زمین و ساخت پروژه خود داشته باشند و کارهایی که منجر به کوتاه تر شدن این فرآیند می شود را مدام بررسی کنند تا سودآوری شان تضمین شود و زیان دهی هم نداشته باشند. مامور ارشد اجرایی آکور، سرمایه گذارانِ سایر کشورها را برای سرمایه گذاری در ایران تشویق می کند و توضیح می دهد: «در اروپا برای بانک ها مشارکت در چنین پروژه هایی کمی مشکل است، اما در ایران این کار خیلی ساده تر است.»

بر اساس این گزارش، آکور در حال حاضر 4100 هتل با 570 هزار اتاق در 94 کشور جهان دارد که در قالب 18 برند فعالیت می کنند. این مجموعه برای 240 هزار نفر شغل ایجاد کرده است. این هتل ها هر شب پذیرای 500 هزار میهمان هستند و آکور از این محل در سال 2015، 5 هزار و 581 میلیون یورو درآمد کسب کرده است. تقریبا نیمی از هتل های آکور در اروپا و نیمی دیگر در آسیا ساخته شده اند. این گروه سرمایه گذار با در نظر گرفتن 10 درصد رشد سالانه صنعت گردشگری ایران با پیش بینی ورود 28 میلیون گردشگر در سال 2035، برنامه ریزی کرده تا آن زمان، بین 350 تا 370 هتل با 60 هزار اتاق در کشور بسازد و از این طریق 800 هزار شغل ایجاد کند.

1