10 ژوئن 2024 - 05:25

سودجویی از بازار غیرقانونی فلزیاب/ جرمی که آزادانه تبلیغ می شود

5 اکتبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/dl1ak

سودجویی از بازار غیرقانونی فلزیاب/ جرمی که آزادانه تبلیغ می شود
metaldetecting.co
فردی در کنار دریا با دستگاه فلزیاب در حال جست و جو است.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی ضمن اعلام برنامه های پژوهشی و کاوش های در حال انجام در این پژوهشکده از تبلیغات آزاد فلزیاب ها انتقاد کرد.

حمیده چوبک رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور درباره رواج تبلیغ فلزیاب در فضای رسانه ای کشور به خبرنگار مهر گفت: فروش فلزیاب و استفاده از آن از نظر قانون میراث فرهنگی و قانون مجازات عمومی جرم محسوب می شود. اما تبلیغات آن متاسفانه آزاد است. سازمان میراث فرهنگی در راستای ممنوعیت فعالیت آن ها کارهایی را انجام داده است تا راهکارهای قانونی در برخورد با آن وجود داشته باشد.

چوبک ادامه داد: اما متاسفانه استفاده از آن به روندی تبدیل شده که افراد سودجو از میل مردم برای یافتن گنج، برای یافتن آثار استفاده می کنند و حتی گاهی منجر به از بین رفتن منابع طبیعی می شوند. این افراد کارشان فریب مردمی است که دنبال گنج می گردند.

وی ادامه داد: یکی از کارشناسان به من می گفت که کف سردابه امامزاده ای در دماوند را چندین بار مرمت کرده ام اما هر بار که به آن سر می زنم متوجه می شوم بازهم افراد سودجو تصور کرده اند که در زیر امامزاده گنج وجود دارد و آنجا را تخریب کرده اند.

چوبک همچنین درباره کاوش های انجام شده در روزهای اخیر نیز بیان کرد: حدود 20 کاوش در ایران در حال انجام است. اکنون در تل آجری تخت جمشید با همکاری باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی محوطه ارزشمندی از دوره پیش از داریوش کاوش می شود و یک دروازه ای کشف شده که در محوطه پیرامونی تخت جمشید قرار دارد. این دروازه مشابه دروازاه بابل با آجرهای لعاب دار و نقش حیواناتی شبیه به تمدن بابل و آمیزه ای از هنر پارسی است. این یافته یکی از کشف های ارزشمند اخیر بوده که منظر فرهنگی پارسه را دگرگون می کند.

وی افزود: پنجمین فصل از کاوش های مهم دیوار گرگان شروع شده است و هیاتی از دانشگاه اسکاتلند، باستان شناسان ایرانی را همیاری می کنند این همکاری نتایج ارزشمندی را داشته و امیدواریم انتشار مطالب آن در سطح جهانی مطرح شود. در آذربایجان غربی نیز باستان شناسان ایرانی و اتریشی فعالیت می کنند با این وجود امیدواریم که پروژه های بزرگی که مدت ها متوقف مانده اند را مانند شهر ناتل مازندران و شهر جرجان و استخر بتوانیم تمام کنیم.

1