15 اکتبر 2019 - 22:21
سلطانی فر مطرح کرد؛

1750 پروژه گردشگری در کشور در دست احداث است

2 اکتبر 2016 - 18:30 dsfr.ir/9y8zr

1750 پروژه گردشگری در کشور در دست احداث است
اصغر خمسه
همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری صنعت گردشگری

بیش از 1750 پروژه گردشگری در کشور در دست احداث است که از این تعداد 820 هتل و هتل آپارتمان بین 10 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

"رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش بین المللی «سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی» از امروز در سالن اجلاس سران آغاز شده و تا فردا نیز با حضور مقامات دولتی و سرمایه گذاران بخش خصوصی ادامه خواهد داشت.

در این برنامه مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: ماهیت گردشگری ایجاب می کند که جوامع مختلف، ارتقای فرهنگ گفتگو، کاهش خشونت، ریسک و مخاطرات اجتماعی مدنظر قرار گیرند. همچنین کشورها در مسیر رشد با مسایل تازه مواجه می شوند که راه حل آنها تنها با ابزارهای نو میسر می شود که نه تنها کشورهای در حال توسعه بلکه کشورهای توسعه یافته نیز نیازمند این ابزارهاست. یکی از جدیدترین ابزارها، تأمین منابع مورد نیاز از طریق سرمایه گذاری خارجی است که تعیین کننده نرخ رشد اقتصاد کشورهاست. ایران دارای زیرساخت هایی است که مزیت قابل توجه برای کشورهای دیگر محسوب می شود؛ از جمله این مزیت ها، وجود امنیت پایدار، ثبات سیاسی و اجتماعی، وجود قوانین مساعد و توجه به فعالیت های بخش خصوصی با توجه به ظرفیت های اصل 44 قانون اساسی است. این عوامل در کنار سایر عوامل دیگر برای ایجاد امید، ویژه بخش های مختلف، مثمر توجه است.

وی گفت: بر کسی پوشیده نیست که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و به ویژه توافق 1+5 و لغو تحریم ها و برکات برجام، روند ورود گردشگر به کشور شتاب داشته است. شمار ورود گردشگر به کشورهای غربی در سه سال گذشته افزایش داشته و رشد گردشگران ورودی، میانگین به 10 درصد در سال رسیده است که بیش از دو برابر میانگین جهانی را نشان می دهد. سرمایه گذارانی که تا دیروز به فضای اقتصادی و سیاسی به دیده تردید می نگریستند، امروز با اشتیاق اعلام می کنند و هتل هایی در بهترین مقاطع زمانی پر نمی شد، امروزه تا یکی، دو سال دیگر نیز رزرو شده اند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: بر اساس گزارش WTTC در سال 2016 سهم سفرهای داخلی و خارجی در تولید ناخالص داخلی در سال گذشته معادل 7.6 درصد از GDP بوده که امیدواریم در سال 2016 تا مرز 9 درصد افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: برای اولین بار در تاریخ کشور، مسئولان در قوای مختلف به این باور رسیده اند که باید از ظرفیت های گردشگری استفاده مطلوب تری کرد. همچنین برنامه برای ساخت 300 هتل چهار و پنج ستاره برای پنج سال آینده داریم و بخش خصوصی با تمام توان به حمایت دولت می پردازد و اکنون عملیات اجرایی بیش از 170 هتل چهار و پنج ستاره انجام شده است. بیش از 1750 پروژه گردشگری در کشور در دست احداث بوده که از این تعداد 820 هتل یک و پنج ستاره و هتل آپارتمان بین 10 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

سلطانی فر خاطرنشان کرد: 108 پروژه هتل با پیشرفت فیزیکی 50 درصد در دو سال گذشته از طریق صندوق منابع توسعه جمعا معادل 970 میلیارد تومان تسهیلات گرفته است. کل منابع مورد نیاز برای بهره برداری از 1750 پروژه با حجم سرمایه گذاری 32 هزار میلیارد تومان در حال احداث است. ما نیازمند 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات هستیم که امیدواریم در پنج سال آینده تأمین شود. همچنین با توجه به طرح اشتغال 70 هزار نفره در کنار طرح های صنایع دستی تا دو سال آینده نیازمند تأمین 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات دیگر هستیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1