6 دسامبر 2023 - 08:51

صنعت هتلداری کشور در هفته ای که گذشت

11 ژوئیه 2015 - 10:00 dsfr.ir/4d5tn

صنعت هتلداری کشور در هفته ای که گذشت
هتل صخره ای خرم آباد

در هفته گذشته در اخبار صنعت هتل کشور شاهد تنها یک اظهارنظر دوباره درباره مشکلات طرح تطبیق استاندارد در هتل ها به همراه اخبار ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای ساخت هتل در جزایر قشم و هنگام و افزایش 700 تخت به هتل های لرستان تا پایان سال بودیم.

به گفته رئیس جامعه هتل داران تنها راه حل تکمیل روند طرح تطبیق استاندارد هتل ها در کشور کمک دولت در قالب تسهیلات بانکی است.

در هفته گذشته در اخبار صنعت هتل کشورمان شاهد تنها یک اظهارنظر دوباره درباره مشکلات طرح تطبیق استاندارد در هتل ها به همراه اخبار ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای ساخت هتل در جزایر قشم و هنگام و افزایش 700 تخت به هتل های لرستان تا پایان سال بودیم.

تکمیل روند طرح تطبیق استاندارد هتل ها در گرو تسهیلات بانکی
به گفته رئیس جامعه هتل داران کشور تنها راه حل تکمیل روند طرح تطبیق استانداردها هتل ها در کشور کمک دولت در قالب تسهیلات بانکی است. جمشید حمزه زاده با بیان اینکه مشکلات مالی هتل ها مانع اصلی در راه روند استانداردسازی آن ها است، گفت: طرح تطبیق استاندارد یک فرآیند طولانی است. هر کجا که هتل ها وضعیت مالی مناسبی داشته اند، در حد توان خود استانداردسازی را انجام داده‌ اند اما با روند کنونی هیچگاه نمی ‌توان گفت که هتل‌ها صد درصد استاندارد می شوند.
وی افزود: رعایت مواردی که کارشناس ارزیاب در هتل‌ ها اعلام می ‌کند، مستلزم توان مالی است. حال آنکه اکنون بسیاری از هتل ها در پرداخت حقوق کارکنانشان هم عاجز مانده اند. بنابراین تا زمانی که مشکلات مالی برطرف نشود، استانداردسازی نیز صورت نمی ‌گیرد. با این حال برخی از گروه‌های هتلداری که از مشکلات مالی کمتری دارند، در حد توان خود استانداردسازی را انجام داده اند.
حمزه زاده درباره تعیین نرخ هتل ها براساس استانداردسازی یادآور شد: تعیین نرخ اتاق هتل ‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد حتی نمی توان رده قیمت‌ ها را مشخص کرد چراکه هتل هر شهری با شهر دیگر و ستاره آن متفاوت است. به عنوان مثال نرخ اتاق هتلی که در تهران و موقعیت مناسبی شهری قرار گرفته با نرخ اتاق هتلی در بندرعباس متفاوت است.

ارائه تسهیلات ارزان ‌قیمت برای ساخت هتل‌ در قشم و هنگام
بنابر اعلام رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور سهمیه ‌ای از تسهیلات ارزان قیمت محل صندوق توسعه ملی برای ساخت هتل در جزایر قشم و هنگام اختصاص پیدا خواهد کرد. مسعود سلطانی فر با بیان این مطلب افزود: هر چند تاکنون تقاضایی برای تسهیلات در این مناطق نداشته ایم اما این آمادگی وجود دارد تا بخشی از تسهیلات ارزان قیمت صندوق توسعه ملی به این امر تخصیص یابد. وی همچنین اظهار داشت: با توجه به سیاست تقویت حوزه گردشگری در کشور در نظر داریم، امسال تمام سرمایه ‌گذاران بخش گردشگری به ویژه در بخش ایجاد اماکن اقامتی و هتل های خوب 4 و 5 ستاره از امکانات صندوق توسعه ملی بهره‌ مند شوند.

ظرفیت اقامتی لرستان 50 درصد افزایش می یابد
استاندار لرستان اعلام کرد تعداد تخت های هتل های لرستان 50 درصد افزایش خواهد یافت. هوشنگ بازوند در این باره گفت: با وجود 1371 تخت در هتل های کل استان این رقم باید به 50 درصد افزایش پیدا کند، از این رو تا نوروز 95 باید از هتل های در دست ساخت 700 تخت تکمیل شوند. وی درباره پیشرفت پروژه های هتلی استان نیز گفت: تا پایان 94 باید تعداد تخت های هتل استان به 2071 تخت برسد که طبق بررسی ها این 700 تخت 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « بازار هتل » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1