10 ژوئن 2024 - 05:30
با حضور معاون رئیس جمهور در ساختمان بهارستان؛

گزارش طرح اشتغال در حوزه گردشگری و صنایع دستی به مجلس ارائه شد

29 سپتامبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/xy55c

گزارش طرح اشتغال در حوزه گردشگری و صنایع دستی به مجلس ارائه شد
میثم رودکی / دنیای سفر
یک هنرمند صنایع دستی در نمایشگاه صنایع دستی تهران

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور در ساختمان بهارستان، گزارش طرح ضربتی اشتغال در این حوزه را به فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی مسعود سلطانی فر در فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی که به ریاست غلامرضا کاتب، عضو هیات رئیسه مجلس، برگزار شد، گزارش طرح ضربتی ایجاد 140 هزار شغل در بخش های گردشگری و صنایع دستی را به اعضای این فراکسیون ارائه کرد.

معاون رئیس جمهور در این جلسه که با حضور اعضای فراکسیون تولید و اشتغال و همچنین معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گزارشی از وضعیت عملکرد سازمان میراث فرهنگی در سه سال گذشته و برنامه های این سازمان برای ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری و صنایع دستی ارائه کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آغاز این جلسه به تشریح سابقه تشکیل این سازمان پرداخت و جابه جایی معاونت میراث فرهنگی به شیراز و معاونت صنایع دستی به اصفهان را ضربه ای بزرگ به هویت این دستگاه دانست.

وی ادامه داد: این جابه جایی ها باعت خسارت های فراوان به سازمان میراث فرهنگی شد و همچنین تغییرات مدیریتی را می توان یکی دیگر از آفت های سازمانی در دو دولت گذشته دانست به گونه ای که دولت یازدهم، سازمانی فروپاشیده و ورشکسته با ساختاری متزلزل و ناکارآمد را تحویل گرفت.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: اما با تلاش همه همکاران این سازمان و ساماندهی امور، بعد از سه سال از استقرار دولت یازدهم، عملکرد سازمان به گونه ای شد که در جشنواره شهید رجایی سال جاری به عنوان دستگاه برتر معرفی و مورد تجلیل قرار گرفت.

سلطانی فر همچنین در رابطه با طرح ضربتی اشتغال گفت: اجرای این طرح برای سال های 95 و 96 برنامه ریزی شده است و پیش بینی ما این است که طی 2 سال با بودجه ای که شامل تسهیلات بانکی ارزان قیمت بالغ بر 5 هزار و 400 میلیارد تومان است، 140 هزار شغل شامل 70 هزار شغل در بخش گردشگری و 70 هزار شغل در بخش صنایع دستی ایجاد شود.

وی اضافه کرد: متوسط تسهیلات لازم برای ایجاد شغل در بخش صنایع دستی و گردشگری مبلغ 35 میلیون تومان به ازای هر فرد است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه به تشریح جداول و آمارهای مربوط به برش های موضوعی، کارگاهی و استانی طرح ضربتی اشتغال پرداخت و جزئیات این طرح را برای نمایندگان فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی تشریح کرد.

در ادامه این جلسه انصاری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با همکاری سازمان میراث فرهنگی، طرح ضربتی اشتغال در 9 استان کشور اجرایی خواهد شد استفاده از ظرفیت های بخش گردشگری به عنوان اولویت اول این استان ها برای اشتغالزایی در نظر گرفته شده است. وی افزود: استان های کرمان، فارس، سمنان، کردستان، کرمانشاه خراسان رضوی، گلستان و اصفهان تعدادی از استان های دارای اولویت اشتغالزایی در بخش گردشگری هستند.

انصاری اضافه کرد: سرعت ایجاد اشتغال در بخش گردشگری 2.5 برابر سایر بخش ها است و گردشگری می تواند باعث رونق در سایر بخش های اقتصادی شود. وی تصریح کرد: در حال حاضر در برخی استانهای کویری کشور ظرفیت ایجاد اشتغال از طریق ایجاد اقامتگاههای بوم گردی در مناطق کویری ایجاد شده است.

در ادامه غلامرضا کاتب، رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی و عضو هیات رئیسه مجلس، گفت: برای رونق گردشگری، اطلاع رسانی از طریق شبکه های رادیویی و تلویزیونی خارجی و شبکه های مجازی به زبان های مختلف ضروری است، چراکه طی سال های گذشته تبلیغات منفی عیله کشورمان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به این تبلیغات منفی، گردشگران خارجی تصور می کنند، ایران یک کشور غیرمتمدن و پر از خشونت است در حالی که اغلب گردشگران با سفر به کشورمان و بازدید از استانهای مختلف، نگاهشان به کشور ما تغییر می کند.

همچنین میرزایی سخنگوی کمیسیون آموزش عالی مجلس هم در این نشست پیشنهاد داد که برای معرفی ایران به جوانان و نوجوانان، یک کتاب درسی ویژه ایران شناسی برای مقطع متوسطه تدوین و اجرایی شود. وی گفت: صدا و سیما باید هر هفته را به معرفی یک استان اختصاص دهد و در طول یک سال به طور کامل جاذبه ها و ظرفیت های کل کشور را به مردم معرفی کند.

در ادامه این جلسه یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، جسارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی را برای احیاء و بهره برداری، ستودنی دانست و گفت: پیشتر سازمان میراث فرهنگی به دور این بناها حصار کشیده بود و در حالی که خود قادر به احیای این بناها نبود، اجازه ورود بخش خصوصی را نیز به این گونه بناها نمی داد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: برای اجرای طرح ضربتی اشتغال، باید بروکراسی اداری را به ویژه در شهرستان ها کم کرد و پس از ایجاد اشتغال برنامه ریزی برای مدیریت گردشگری در استان ها ایجاد شود. موضوع نظارت، پس از تصویب این طرح یک ضرورت جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخشی از پاسخ های خود به نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد ضرورت ساخت هتل در برخی شهرستان های محروم، گفت: در زمینه ساخت هتل دولت نمی تواند ورود پیدا کند بلکه بخش خصوصی با ارزیابی و امکان سنجی، اقدام به ساخت هتل می کند و سازمان میراث فرهنگی این آمادگی را دارد که به تمام پروژه های هتل سازی به ویژه هتل های 4 و 5 ستاره تسهیلات ارزان قیمت در سریع ترین زمان ممکن اعطا کند.

دیدگاه ها

  • مهران 15 اکتبر 2017 - 10:11

    آرزو میکنیم گردشگری هر زودتر با تصویب نمایندگان محترم مجلس تبدیل به وزارتخانه بشود تا این شعارهای رنگ و وارنگ روسای همواره در تغییر سازمان میراث فرهنگی جدیت پیدا کند و مسولین این مجموعه بزرگ برای یکبار هم که شده پاسخگوی شعارها و وعده های خود باشند.
    صنایع دستی مهجور مانده در این مجموعه هم به وزارت صنعت و معدن واگذار شود تا شاید بعد از 12 سال از ادغام اشتباه با سازمان میراث فرهنگی ، روی رونق و پیشرفت را بخود ببیند.

1