10 ژوئن 2024 - 05:31

هتل ها چگونه حامی محیط زیست می شوند؟

28 سپتامبر 2016 - 16:30 dsfr.ir/2848r

هتل ها چگونه حامی محیط زیست می شوند؟
loscauquenes.com
هتل Los Cauquenes

حدود یک درصد از کل تولید گازهای گلخانه ای مربوط به فعالیت های گردشگری است.

طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری حدود یک درصد از کل تولید گازهای گلخانه ای مربوط به فعالیت های گردشگری است. این قضیه باعث روی آوردن بسیاری از مدیران هتل ها به سیاست گذاری های پایدار و اتخاذ تصمیمات مسوولانه شده است. از آنجا که صنعت هتلداری نمی تواند نسبت به این جنبش بی تفاوت باشد، هیچ پروژه هتل سازی در کشورهای پیشرفته دنیا یافت نمی شود که اقدامات لازم در جهت بهینه سازی و استفاده مطلوب از انرژی و مدیریت مواد زائد و زباله را در اولویت کاری خود قرار نداده باشد.

از سوی دیگر، تحقیقات انجام شده در تجربیات هتل های سبز نشان می دهد با اعمال روش های بهینه سازی در مصرف انرژی می توان با صرف هزینه های کم، میزان مصرف انرژی را در هتل ها به طور متوسط از 40 تا 50 درصد کاهش داد و با توجه به هزینه های سرسام آور تامین حامل های انرژی، پرواضح است که رویکرد سبزسازی هتل ها می تواند به کاهش هزینه های تمام شده در هتل ها کمک کند و سودآوری مستقیم را برای هتلداران به همراه داشته باشد. از طرف دیگر با اعمال برنامه های زیست محیطی مانند کاهش زباله تولیدی، کمک بسزایی به محیط زیست کشورها می شود.

هتل های «سبزتر» آرژانتین

در این راستا انجمن هتل های توریستی آرژانتین (AHT) از سال 2013 برنامه ای را تحت عنوان «هتل+سبز» یا «هتل سبزتر» به مرحله اجرا درآوردند که با دادن برچسب سازگاری با محیط زیست به هتل ها، به گردشگران کمک می کند هتل هایی را که در جهت توسعه پایدار حرکت می کنند و کمتر به محیط زیست آسیب می زنند، شناسایی کنند. در آخرین نمایشگاه گردشگری آمریکای جنوبی (FIT) که در آرژانتین برگزار شد، غرفه ای برای معرفی اقدامات انجام شده در 25 هتل این کشور در راستای مدیریت سازگار با محیط زیست پایدار، روش های بهینه سازی مصرف انرژی و صرفه جویی در هزینه ها برای مدیران دیگر هتل ها و گردشگران در معرض نمایش گذاشته شد. از بین این 25 هتل، هتل Palo Santo و هتل Los Cauquenes de Ushuaia 2 برنده برنامه هتل سبزتر بودند که فعالیت های قابل توجه تری نسبت به بقیه درباره حمایت از محیط زیست انجام داده بودند.

هتل Palo Santo اولین هتل سازگار با محیط زیست و پایدار در آمریکای جنوبی است که کاملا تحت استانداردهای سختگیرانه محیط زیستی ساخته شده است. این هتل یک بوتیک هتل لوکس به شمار می رود که نمای بیرونی ساختمان آن با باغچه های عمودی پوشیده شده است. این هتل برای قرار گرفتن در مسیر تطبیق با طبیعت، دست به ابتکارات جدیدی زده است؛ به عنوان مثال استفاده از گیاهان برای عایق بندی پشت بام ساختمان، استفاده از گیاهان رونده مثل پیچک و مو و همچنین به کارگیری باغچه های عمودی برای عایق بندی اضلاع ساختمان، کاشت بیش از 800 نوع گیاه در فضاهای مختلف هتل برای اطمینان از کاهش CO2 تولید شده، استفاده از دستگاه های تهویه هوای فاقد گاز ازن، استفاده از هود و هواکش های خودکار که در صورت افزایش آلودگی هوای اتاق روشن می شوند، داشتن مکانی برای اجاره دوچرخه به میهمانان، داشتن خشکشویی با نشان آلایندگی کم برای محیط زیست، استفاده از مواد شوینده طبیعی تجزیه پذیر، کاهش استفاده از پرینتر و به جای آن استفاده و توزیع مدادهای تجدیدپذیر و خودکارهایی با جوهر های تجزیه پذیر، استفاده از مواد بادوام مثل سنگ مرمر، چوب و آهن در ساخت اتاق ها، ایجاد مسیر هدایت کننده آب باران به فاضلاب شهری، در کنار استفاده از سرشیر ها و فلش تانک های مناسب و پنجره های دوجداره که از ملزومات اصلی هتل ها برای صرفه جویی انرژی هستند.

هتل Los Cauquenes نیز یکی دیگر از برنده های این مسابقه، به دلیل متعهد بودن به طبیعت، یکی از هتل های پایدار و پیشگام در آمریکای جنوبی عنوان شده است. از نمونه فعالیت های این هتل ایجاد توافق نامه همکاری در جهت حمایت از حیات وحش و همینطور شرکت و ترویج فعالیت هایی نظیر تمیز کردن ساحل کانال Beagle را می توان نام برد. این هتل مسوولیت آموزش و افزایش آگاهی میهمانان و کارمندان هتل های دوستدار محیط زیست و اطلاع رسانی درباره چگونگی کاهش اثرات مخرب زیست محیطی را بر عهده گرفته است. از طرف دیگر، در تورهای گردشی، کارت هایی از طرف این هتل بین افراد پخش می شود که به آنها شیوه های رفتار دوستانه با طبیعت را ترویج می کند؛ مثلا مدیریت پسماند، ضایعات غذا و ظروف استفاده شده یا چگونگی صرفه جویی آب و انرژی در اتاق ها را به آنها می آموزد. از دیگر اقدامات این هتل می توان به داشتن باغچه های مخصوص که مقداری از مواد مصرفی هتل را تامین می کند و همچنین بهره گیری از تولیدکنندگان مواد غذایی محلی و خرید محصولات از آنها، اشاره کرد.

این هتل در سال 2012 گواهینامه بین المللی گردشگری پایدار بیوسفر را به خاطر تلاش هایش برای ایجاد هتلداری مسوولانه در زمینه اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی دریافت کرد و از آن سال به بعد به عنوان یکی از مشاوران و پیشروان سبز در سایت Tripadvisor قرار گرفت و همچنین دارای نشان نقره دوستدار محیط زیست شد. این مشخصه که توسط Tripadvisor ارائه می شود باعث به رسمیت شناخته شدن بسیاری از هتل ها، هاستل ها و مهمانخانه هایی می شود که دوستدار طبیعت هستند و کار را برای مسافران جهت داشتن اقامتی سبز هموارتر می کند؛ چه اینکه مطالعات نشان داده اند 90 درصد گردشگران مورد مطالعه ترجیح می دهند هتل های سبز را برای اقامتشان انتخاب کنند و همچنین 30درصد از شرکت ها مایل به برگزاری رویدادها و همایش هایشان در این گونه هتل ها بوده اند. این امر حاکی از آن است که هم اکنون این موضوع فقط یک مساله سلیقه ای و رویکرد مدیریتی نیست، بلکه یک مزیت اقتصادی به شمار می رود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1