21 ژوئن 2024 - 01:34

یک پیوست به شعار روز جهانی جهانگردی

26 سپتامبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/vm9gx

شعار سال 2016 روز جهانی گردشگری: «گردشگری برای همه؛ ترویج دسترسی جهانی»

یک فعال گردشگری شعار امسال سازمان جهانی جهانگردی را ناقص می داند و معتقد است؛ پیوستی که ایران برای این شعار در نظر گرفته، بیشتر با شرایط کشور همسو است.

سازمان جهانی جهانگردی شعار امسال را «گردشگری برای همه؛ ترویج دسترسی جهانی» در نظر گرفته، اما یک فعال گردشگری این شعار را ناقص می داند و معتقد است؛ پیوستی که ایران برای این شعار در نظر گرفته، بیشتر با شرایط کشور همسو است.

سعید اعظم واقفی به ایسنا، گفت: سال 2007 در سفری به ژاپن با کمپینی 10 ساله رو به رو شدم که از سال 2000 میلادی آغاز شده بود. ژاپن می خواست تا سال 2010 شمار گردشگرانش را دو برابر کند. برای همین هر جا که می رفتم با شعار آن کمپین مواجه می شدم. در تمام مکان های عمومی و اداری و محیط های شهری تابلوی این کمپین نصب شده بود که همه برای جذب 10 میلیون گردشگر، بسیج هستیم. تابلوهای این کمپین حتی در وزارتخانه های ژاپن هم دیده می شد و رفتار مردم و سیاست های مسؤولان این کشور در آن مقطع زمانی نشان می داد که چقدر به تحقق این شعار متعهد هستند و می خواهند حتما به نتیجه برسند.

تعداد گردشگران ژاپن در سال 2015 به 16 میلیون و 300 هزار نفر رسید. نخست وزیر ژاپن، گردشگری را یکی از اصلی ترین مولفه ها در رشد اقتصادی کشورش دانست و هدفش را جذب 20 میلیون گردشگر خارجی تا سال 2020 قرار داده است.

این فعال گردشگری در ادامه اظهار کرد: ما هم به چنین عزمی نیاز داریم. موتوری که در کشور روشن شده باید سریع تر بچرخد. یعنی علاوه بر اینکه گردشگری برای همه است، همه هم باید برای گردشگری باشند. البته چه خوب که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به شعار سازمان جهانی جهانگردی، این پیوست (گردشگری برای همه ؛ همه برای گردشگری) را اضافه کرده، اما لازم است در عمل هم به آن متعهد باشیم.

واقفی افزود: از یک طرف قانون، تعیین و بخشنامه صادر می شود که آمد و شد گردشگران آسان شود، اما در شهری جلوی اتوبوس گردشگران گرفته می شود، این چه معنی دارد!؟ در گردشگری از این تناقض ها بسیار است. باید همسویی ها و هماهنگی ها بیشتر شود و به شکل واقعی، همه برای گردشگری تلاش کنیم تا به چشم اندازی که برای جذب 20 میلیون گردشگر در نظر گرفته ایم، برسیم.

1