17 آوریل 2024 - 00:45
فردا صورت می گیرد؛

رونمایی از سایت گردشگری در روز جهانگردی

25 سپتامبر 2016 - 18:00 dsfr.ir/9e67o

رونمایی از سایت گردشگری در روز جهانگردی
دنیای سفر
نمایی از صفحه اول سایت ایران پلنر

سایت ایران پلنر که توسط تعدادی از راهنمایان گردشگری طراحی شده به منظور معرفی مسیرهای توریستی در ایران و برنامه ریزی آنلاین برای سفر، همزمان با روز جهانی گردشگری رونمایی می شود.

مهسا مطهر عضو هیات مدیره «ایران پلنر» و راهنمای گردشگری گفت: سفرهای متعدد و آشنایی ما با چند نفر از دوستانی که در حوزه فناوری اطلاعات مهارت داشتند موجب شد تا سایتی را راه اندازی کنیم که در آن اطلاعات مربوط به سفر برای مردم به آسانی در دسترس باشد. اکنون سایت های بسیاری وجود دارد که یا از اطلاعات ابتدایی و کپی شده استفاده کرده اند و یا اگر خیلی پیشرفته باشند مقصد توسط کاربر مشخص می شود و سپس همان اطلاعات ابتدایی به کاربر داده می شود و در نهایت چند محوطه باستان شناسی را معرفی می کنند در حقیقت منابع به عنوان جاذبه معرفی می شود یعنی یک محوطه باستان شناسی ممکن است مخاطب عام نداشته باشد و اتفاقا حضور همه مردم در آن محوطه خطرآفرین باشد اما در بسیاری از سایت ها از این محوطه ها به عنوان جاذبه یاد می شود.

مطهر با تاکید بر اینکه در این سایت جاذبه های مقصد و مسیر مبدا تا مقصد نیز معرفی می شود تصریح کرد: در سایت هایی که تا کنون وجود داشته معمولا برنامه های سفر قابل اجرا نیست. اما در این سایت از تجربیات سفرهایی که به صورت انفرادی و یا با تور انجام شده است استفاده کرده ایم و می دانیم که به عنوان مثال اگر فردی همراه با خانواده اش به سفر دو روزه می رود تا چه زمانی می تواند از جاذبه ها دیدن کند و چه زمانی را باید برای استراحت در نظر بگیرد. برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که به کجا سفر کنیم احساس نیاز برای داشتن یک سایت جامع در حوزه گردشگری باعث شد تا سایتی برای برنامه ریزی سفر طراحی کنیم.

وی افزود: تاکنون در این سایت 200 برنامه سفر برای مقاصد مهم گردشگری آماده کرده ایم و قصد داریم که تا شب عید این برنامه ها را به هزار برنامه سفر برسانیم. در این سایت می توان مبدا را انتخاب کرد و بسته به اینکه چند روز قصد سفر داریم حتی مقصد را نیز انتخاب کنیم به عنوان مثال می خواهیم یک سفر دو روزه داشته باشیم اما نمی دانیم به کدام مقصد در این سایت پیشنهاد داده می شود که در این مدت به کدام شهرها می توان رفت و از چه جاذبه هایی دیدن کرد. در برخی از این برنامه های پیشنهادی ما چند مسیری که می توان به مقصد رسید را هم پیشنهاد کرده ایم به عنوان مثال برنامه داریم که اگر می خواهید به مشهد بروید از کدام مسیرها بروید و در مسیر از چه جاذبه هایی می توانید دیدن کنید. حتی برنامه های گشت شهری نیز در این سایت پیش بینی شده است.

عضو هیات مدیره این سایت بیان کرد: در این سایت تمام مراکز استان ها را پوشش داده ایم و شهرهای در مسیر نیز معرفی شده اند اما نیاز است که در فازهای بعدی جاذبه های کمتر شناخته شده نیز معرفی شوند منتها در حال حاضر پیرامون معرفی این جاذبه ها سکوت کرده ایم چون معتقدیم که باید قبل از معرفی این جاذبه ها فرهنگ سازی شود. از آنجا که تحصیلات ما در حوزه مطالعه رفتار گردشگر بوده و خودمان نیز راهنمای گردشگری هستیم به این نکته توجه کردیم که می توان از طریق مراجعه کنندگان به سایت، اعلام نظر کاربران، مراجعه به اپلیکیشنی که قرار است تا اواخر سال رونمایی شود و ... به این موضوع پی برد که در کدام مسیرها بیشترین سفرها انجام شده است.

مدیر بخش دیتا و برنامه ریزی سفر در سایت ایران پلنر با بیان اینکه 80 درصد مسیرهای پیشنهادی در این سایت جزو مسیرهایی بوده که او و همکارانش آن را به همراه گردشگران دیگر تجربه کرده اند گفت: راهنمایان گردشگری نیز می توانند برنامه های سفرهای خودشان را در این سایت اضافه کنند حتی سازمان های دولتی نیز می توانند پیشنهاد سفر بدهند. و یا کانالی برای خود در این سایت ایجاد کنند. این برنامه ها در سایت راستی آزمایی می شود.

این راهنمای گردشگری در پاسخ به اینکه تا کنون سایت های متفاوتی با همین رویکرد در فضای مجازی ایجاد شده و سازمان میراث فرهنگی نیز بارها از آن رونمایی کرده ولی پس از مدتی غیر فعال شده اند بیان کرد: چند نکته وجود دارد که می توان با توجه به آنها گفت این سایت غیر فعال نمی شود یکی اینکه وجود چنین سایتی نیاز جامعه است و تا زمانی که جامعه نیاز داشته باشد این سایت هم فعال است. از طرفی ما راهنمای گردشگری هستیم و همیشه به دنبال یک سایت جامع اطلاعاتی در حوزه گردشگری بودیم. تیم ما متشکل از دو نیروی حرفه ای گردشگری و فنی آی تی است که تیمی واحد را تشکیل می دهند و هر دوی این تخصص ها درآمدزاست.

وی بیان کرد: ایده طراحی این سایت به نشانی www.iranplanner.com به سازمان میراث فرهنگی داده شده و قرار است که امروز پنجم مهرماه در همایش ملی روز جهانی گردشگری در سالن همایش های صدا و سیما رونمایی شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1