14 نوامبر 2019 - 10:46

بازپس گیری سهم صنعت هوایی ایران در منطقه

25 سپتامبر 2016 - 08:30 dsfr.ir/d47ma

بازپس گیری سهم صنعت هوایی ایران در منطقه
dikavo.com
هواپیمای ایرباس A380 بزرگ ترین هواپیمای جهان

تحویل هواپیماهای خریداری شده توسط ایران در سال 2016 آغاز خواهد شد و تا 8 سال این روند ادامه خواهد داشت.

"عباس آخوندی"

وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین جزئیات حضور بوئینگ و ایرباس به ایران اعلام کرده است که توافق کلی با ایرباس برای خرید حدود 118 فروند، با ATR برای دریافت 20 فروند و با بوئینگ برای خرید 108 فروند هواپیما نهایی شده که باید در 8 سال به ایران تحویل داده شوند.

طبق گفته ی آخوندی؛ تحویل این هواپیماها در سال 2016 آغاز خواهد شد و تا 8 سال، این روند ادامه خواهد داشت و امیدوارند در پاییز و زمستان، اولین هواپیما را وارد کشور کنند.

وزیر راه کابینه روحانی بیان کرده است، اولین سری هواپیماها از هر دو شرکت ایرباس و بوئینگ تحویل ایران ایر خواهد شد؛ اما این امر چراغ سبزی برای تمام ایرلاین های ایرانی جهت ورود به مذاکره و خرید هواپیما است و تمام شرکت های هواپیمایی می توانند با این دوکمپانی وارد مذاکره شوند.

وی در رابطه با طولانی شدن صدور مجوز فروش هواپیما عنوان کرد؛ باید در نظر داشت که رژیم صهیونیستی بزرگ ترین دشمن ملت ایران است و همواره لابی صهیونیست ها اقدامات گسترده ای علیه ایران انجام می دهد و نکته دیگر مربوط به بی تدبیری های 10 سال گذشته است که تمام بازار هوایی ایران را در اختیار سایر شرکت ها قرار داد و نقش ایران نکته بسیار مهمی است که توسط دیگران پر شده است؛ بنابراین کسانی که آسمان ایران را تصاحب کرده اند، در زمان بازپس گیری، ساکت نخواهند نشست و اقداماتی علیه ما انجام خواهند داد.

نگاه رسانه های غربی به صدور مجوز فروش هواپیما به ایران

با نگاهی به رسانه های غربی متوجه می شویم نگاه ها نسبت به فروش هواپیما به ایران مثبت بوده است و در همین رابطه بلومبرگ نوشت: در حالی که تنها 8 ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، منتقدان روحانی را بابت محقق نشدن وعده های داده شده در مورد برجام سرزنش می کنند و اکنون تیم روحانی صدور مجوز فروش هواپیما به ایران از سوی خزانه داری آمریکا را جشن گرفته است.

خبرگزاری فرانسه جزو اولین رسانه هایی بود که خبر فروش هواپیما به ایران را رسانه ای کرد و در گزارشی اعلام کرد؛ شرکت بوئینگ مجوز دولت آمریکا را برای تکمیل فروش هواپیما به ایران ایر دریافت کرده است. ایرباس و بوئینگ در حال گفت وگو با ایران ایر برای توافق نهایی فروش است و طرفین در ماه ژوئن به توافقی اولیه دست یافتند. ارزش این توافق حدود 25 میلیارد دلار برآورد شده است.

اینشنال تایمز در همین رابطه نوشت: وزارت خزانه داری آمریکا دو مجوز را صادر کرده که به موجب آن فروش هواپیماهای اروپایی ایرباس به ایران ممکن شده است و انتظار می رود که فروش هواپیماهای بویینگ نیز در روزهای آینده آغاز شود.

در ادامه اینشنال تایمز آمده است، چراغ سبز آمریکا به فروش 17 هواپیمای ایرباس و فروش 80 هواپیمای مسافربری بویینگ به ایران ایر است و با این چراغ سبز آمریکا تجارت با ایران بدون گذر از قوانین پیچیده و دست و پاگیری که همچنان روابط تجاری و مالی شرکت های آمریکایی با ایران را مسدود کرده است، صورت خواهد گرفت.

روزنامه آمریکایی «یو اس ای تو دی» نیز در گزارشی عنوان کرد: اوباما، روز جمعه گام دیگری به سوی اجرای برجام برداشت و به «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، مجوز داد تا اجازه صادرات هواپیماهای مسافربری به ایران را بدهد.

پایگاه اینترنتی صدای آمریکا نوشت: اگرچه تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شده اند، اما از سرگیری مبادلات تجاری، به ویژه بین شرکت های آمریکایی و ایرانی، پروسه ای زمان بر است که باید مقدمات حقوقی آن طی شود.

بازپس گیری بازار هوایی ایران در منطقه

حال 40 سال از فروش هواپیمای بوئینگ به ایران می گذرد و ایران تقریبا در این چهار دهه بازار ناب خود را از دست داده و تمام کشورها نظیر امارات، ترکیه، مالزی، گرجستان و... سهم بازار ایران را ربوده اند؛ اما پس از لغو تحریم ها و مناسب بودن شرایط نسبت به گذشته به فکر بازپس گیری موقعیت خود در منطقه است.

در همین رابطه وزیر راه و شهرسازی همواره اشاره داشته که سهم بازار ایران را از منطقه پس خواهیم گرفت و نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور اولین مقدمه است.

آخوندی با اشاره به اینکه «دالان هوایی ایران امن ترین و ارزان ترین دالان هوایی است که زمانی قرار بود به قطب هوایی منطقه تبدیل شود» تصریح کرد: مجموعه اتفاقات بعد از دهه 40 منجر به این شد اما این حق ملت ایران است که قطب هوایی منطقه واقع در تهران باشد و بازپس گیری این سهم به سیاست ها و برنامه های ما در منطقه باز می گردد.

در همین راستا یکی از مهم ترین راه توسعه صنعت هوایی ترویج صنعت توریسم است، در سال گذشته مردم ایران چیزی بالغ بر 5 میلیارد دلار پول بلیت هواپیما داده اند که این رقم نصیب ایرلاین های منطقه می شود اما کارشناسان معتقدند با ورود هواپیماهای نو و پس کامل لغو تحریم ها در طول زمان ایران خواهد توانست جایگاه صنعت هوانوردی خود را در منطقه تثبیت کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1