21 ژوئن 2024 - 01:40

رتبه 113 ایران از نظر تعداد اتاق های هتل

25 سپتامبر 2016 - 09:30 dsfr.ir/kl3jy

اتاق یک هتل استاندارد

ایران در حال حاضر از نظر شاخص تعداد اتاق های هتل در رتبه 113 از میان 141 کشور دنیا قرار دارد.

"عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری"

به گفته دکتر ابراهیم بای سلامی، مهم ترین مشکل و مانع توسعه صنعت گردشگری در ایران، کمبود هتل های مناسب است به شکلی که ایران در حال حاضر از نظر شاخص تعداد اتاق های هتل در رتبه 113 از میان 141 کشور دنیا قرار دارد.

به گزارش ستاد خبری هگتا، دکتر ابراهیم بای سلامی در بخش مهمی از صحبت های خود، اظهار داشت: مشکل و مساله اصلی توسعه صنعت گردشگری در ایران، کمبود هتل های مناسب است. بر اساس گزارش شورای رقابت پذیری سفر و گردشگری مجمع جهانی اقتصاد، ایران بر حسب شاخص های زیرساخت خدمات گردشگری، وضعیت مطلوبی ندارد و در رتبه 119 از میان 141 کشور قرار گرفته است.

وی با بیان این مطلب که در ایران بیش از هزار هتل داریم که فقط 3 درصد آن ها، چهار و پنج ستاره هستند، تصریح کرد: از نظر شاخص تعداد اتاق هتل بر حسب هر صد نفر، ایران رتبه 113 را در میان 141 کشور دارد. بر حسب این شاخص رتبه ترکیه 63، رتبه امارات 34 و رتبه مالزی 47 است.
 
دبیر همایش بین المللی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با تاکید بر این مطلب که در شرایط کنونی، ساخت و ساز هتل اساس عرضه محصولات صنعت گردشگری است، افزود: این صنعت در جهان و به ویژه در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا گسترش یافته و در حال پیشرفت روزافزون است که جذب سرمایه ها و ایجاد رونق فضای کسب و کار را به همراه داشته است.

بای سلامی همچنین به عدم تناسب میان ظرفیت های گردشگری ایران با امکانات مورد نیاز گردشگران اشاره کرد و ابراز داشت: در حال حاضر 70 درصد تورهای متقاضی سفر به اصفهان و دیگر مناطق فاخر توریستی ایران که اغلب آنها اروپایی و ارز آور هستند به دلیل نبود هتل مناسب رد می شوند.

ابراهیم بای سلامی در پایان با ارائه آماری از وضعیت فعلی هتل های ایران، تصریح کرد: خراسان رضوی با 168 هتل، مازندران با 97 هتل که هیچ کدام از آنها پنج ستاره نیستند و تهران با 96 هتل بیشترین تعداد هتل را دارند و استان های کهکیلویه و بویراحمد با 4 هتل، خراسان شمالی با 6 هتل و زنجان با 7 هتل کمترین تعداد هتل را دارند.

1