24 سپتامبر 2023 - 11:05

ایران اسکار جهانی صنایع دستی می دهد

21 سپتامبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/899vw

ایران اسکار جهانی صنایع دستی می دهد
hamedanestan.ir
سفال های لالجین

اسکار صنایع دستی برای نخستین بار توسط ایران برگزار می شود.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی با اعلام اینکه اسکار صنایع دستی برای نخستین بار توسط ایران برگزار می شود و نشان دست خلاق در حاشیه نشست شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان به برترین های صنایع دستی جهان اهدا می شود، گفت: با اهدای این نشان از بهترین های صنایع دستی جهان تجلیل می شود.

به گزارش همشهری، بهمن نامورمطلق که در نشست خبری اعلام برنامه های مجمع جهانی صنایع دستی در اصفهان سخن می گفت، افزود: نشان دست خلاق در نخستین دوره به صورت ملی و به 5هنرمند اصفهانی و 5 هنرمند صنایع دستی از دیگر شهرهای کشور اهدا می شود. او با اعلام برنامه های ایران در اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان گفت: ایران بار دیگر در این مجمع، کاندیدای مدیریت غرب آسیا شده تا مثل گذشته، انتخاب و مدیریت خود را در حوزه صنایع دستی غرب آسیا تداوم ببخشد.

به گفته بهمن نامورمطلق قرار است در مجمع شورای جهانی صنایع دستی که از سوم تا ششم مهرماه در اصفهان برگزار می شود، درباره مسائل صنایع دستی جهان تصمیم گیری شود. وی در خصوص انتخاب اصفهان برای برپایی هجدهمین اجلاس شورای جهانی صنایع دستی گفت: هیچ شهری در دنیا به اندازه اصفهان آمادگی کاندیدا شدن برای برپایی این اجلاس به عنوان پایتخت صنایع دستی جهان را ندارد.

نامورمطلق درخصوص اهمیت برگزاری این اجلاس برای نخستین بار در ایران گفت: این نخستین بار است که ایران میزبان اجلاس شورای جهانی صنایع دستی شده است و خود نشان می دهد که در سال های گذشته ایران با وجود آنکه یکی از قطب های صنایع دستی جهان در کنار هند و چین است تا چه اندازه از رخدادهای جهانی این حوزه عقب مانده. او گفت: مجمع شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان امکان گفت و گوی صنایع دستی ایران را در دنیا فراهم می کند و به عنوان یک رخداد بزرگ موجب می شود صنایع دستی ایران در دنیا مطرح شود.

نامورمطلق همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا در جریان اظهارات اخیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر ایجاد 130 هزار فرصت شغلی جدید در بخش صنایع دستی تا پایان سال قرار دارد، گفت: اطلاعی از آنچه ایشان گفته اند ندارم اما طرح ایجاد 150 هزار شغل جدید در بخش گردشگری و صنایع دستی از سوی سازمان میراث فرهنگی ارائه شده که اگر اعتبارات به این طرح تخصیص یابد، این تعداد شغل جدید ایجاد خواهد شد و امیدوارم وزیر کار نیز ما را در جریان گفته های خود بگذارد.

پویا محمودیان، مدیرکل صادرات صنایع دستی نیز با اعلام اینکه در حاشیه نشست مجمع شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان نمایشگاه صنایع دستی در 2 بخش ترویجی و تجاری نیز برگزار می شود، گفت: کشورهای بسیاری برای شرکت در این نمایشگاه ثبت نام کرده اند تا برای فروش محصولات خود غرفه بگیرند و با توجه به ثبت نام های انجام شده پیش بینی می کنیم، استقبال خوبی از این نمایشگاه صورت بگیرد.

1