نقش فردی ما، در حفاظت از محیط زیست

21 سپتامبر 2016 - 12:30 dsfr.ir/897y7

نقش فردی ما، در حفاظت از محیط زیست
نامشخص
من دریاچه ارومیه هستم

جمع شدن یک میلیون امضا کار کوچکی نیست. یک میلیون نفر همصدا؛ فریاد بزرگی است و اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

اخیرا کمپینی برای حمایت از دریاچه ها و تالاب های کشور به راه افتاده که خوشبختانه هنرمندان و ورزشکاران بزرگ کشورمان مانند خانم الهام پاوه نژاد، مهتاب کرامتى، بهاره رهنما، شبنم مقدمى، پرويز پرستويى، امير آقايى، عموفيتيله اىها، سعيد معروف و بسيارى ديگر از همکاران و دوستان و همراهان از این کمپین حمایت کرده و در شبکه های مجازی آن را به اشتراک گذاشته اند.

پس از چند روز حدود 662 تن هشتگ «من دریاچه ارومیه هستم» را در صفحات خود به اشتراک گذاشتند، ولى فقط 40 هزار نفر، دو دقيقه وقت صرف کردند به سايت مورد نظر مراجعه کرده و این طرح را امضا کردند. جالب است که تقريبا تمام لايک کننده ها موافق بودند که بايد زندگى را به درياچه برگردانيم، اما حتی چند دقيقه وقت نگذاشتند تا امضاى خود را ثبت کنند. موضوع جایی خنده دار می شود که چند سال پيش که گفتند ثبت نام الکترونيکى کنيد و ماهى 45 هزار تومان بگيريد، چه سر و دست ها که نشکستیم تا به هر قيمتى شده ثبت نام کنیم و از قافله دریافت یارانه جا نمانیم.

حتى بعضى مغازه ها کار و زندگى را رها کردند و پول مى گرفتند و بقيه را ثبت نام مى کردند. چندى نگذشت که آن 45 هزار تومان ها باعث تورم شد و چند برابرش از جیب مان بيرون کشيده شد و هنوز هم داريم تقاص آن عدم دورانديشى را پس مى دهيم. اما فراموش نکنیم که نابودى درياچه اروميه برابر خواهد بود با نابودى بخش بزرگى از کشور و پيامدهاى آن، توفان هاى شن و نمک و در نتيجه نابودى کشاورزى و آلوده شدن هوا از آذربايجان تا قزوين و در نتیجه مهاجرت هاى بزرگ، گرانى و قحطى و ... که قطعا ضرر آن بيشتر از ماهى 45 هزار تومان خواهد بود.

در این بین برخی از افراد بنده را یاد آن شخصیت کارتون گالیور می اندازند که در برابر هر اتفاقی می گفت: «من مى دوووونم ...نه ! نمی شه! من می دونم!» الان هم من و شما هر کاری می کنیم مى گويند «نمی شه ... فایده ای نداره ... ممکن نیست ... خب بعدش چی؟! و ...» اما بنده همیشه بر این باور بوده و می گویم «هیچ تلاشی بی ثمر نخواهد بود» اما آنها می گویند «هر تلاشی بی ثمر است!» هیچ کاری نمی کنند و بقیه را هم از کارهايشان ناامید می کنند، گویی خدمتگزار بی جیره و مواجب دشمن خودشان شده اند.

اما هر انسانی باید اگر با کاری مخالف هم است، در برابرش با کاری موافق باشد. اما انگار ما اساسا با کار کردن مخالف هستیم. به هر حال باید قدمی برداشت، کاری هر چند کوچک انجام داد. جمع شدن یک میلیون امضا کار کوچکی نیست. یک میلیون نفر همصدا؛ فریاد بزرگی است و اتفاقات خوبی خواهد افتاد. بی عملی و ناامیدی، کمک به تفکری است که دریاچه ها و تالاب های ایران را می خشکاند. پس لطفا عدد 1 را به شماره 30007040 پیامک کنید و خواستار برگرداندن زندگی به دریاچه ها و تالاب های ایران به ویژه دریاچه ارومیه شوید. اگر هر فرد از دو نفر بخواهد که با او همصدا شوند، بدون شک همدلی و یکپارچکی و اتحاد میان ما شکل می گیرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه آرمان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1