16 آوریل 2024 - 21:26

توجه ویژه به گردشگری معلولان

18 سپتامبر 2016 - 13:30 dsfr.ir/1x3k6

چند شهروند کم توان در حال گردشگری

مسئولان و دست اندرکاران گردشگری کشور درحالی به استقبال روز جهانی گردشگری امسال خواهند رفت که توجه به گردشگری برای افراد معلول و ناتوان را در دستور کار خود قرار داده اند.

به گزارش جام جم، مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز گذشته در نشست خبری با تشریح برنامه های بزرگداشت روز جهانی گردشگری که با شش مهر مقارن شده است، افزود: پنج مهر امسال برترین های صنعت گردشگری معرفی خواهند شد.

او به شعار امسال سازمان جهانی گردشگری مبنی بر «گردشگری برای همه و همه برای گردشگری» اشاره کرد که با تاکید بر توجه به افراد ناتوان جسمی و معلولان نامگذاری شده است و گفت: ما با در نظر گرفتن این شعار نشان می دهیم فرقی برای کسی قائل نیستیم و در برنامه های خود به توسعه گردشگری برای افراد دارای معلولیت و ناتوانی جسمی نیز توجه کرده ایم.

رحمانی موحد در پاسخ به پرسشی درباره گردشگری حلال، با بیان این که این بخش از گردشگری در کشور ما دارای ظرفیت های فراوانی است و باید توسعه یابد، عنوان کرد: گردش مالی گردشگری حلال سالانه 150 میلیارد دلار است، درحالی که ایران 3 درصد از آن سهم دارد. این یک استاندارد جهانی است که علاقه مندان خاص خود را دارد و با آن که مدعی آن هستیم، اما سهمی از آن نداریم.

معاون گردشگری کشور در پاسخ به سوالی درباره میزان اثرگذاری بسته شدن سفارت عربستان در ایران در کاهش شمار گردشگران مذهبی، گفت: وقتی حادثه ای از این جنس رخ می دهد، تأثیرات خود را از نظر تعاملات مردمی می گذارد. در این مورد تا اندازه ای گردشگری مذهبی ایران از ناحیه کشورهای حوزه خلیج فارس آسیب دید. با آن که راه های دیگری برای حضور این گردشگران جست وجو می شود، اما از نظر روانی آن اتفاق اثر خود را داشته و در بهار امسال که فصل حضور گردشگران مذهبی با آمار بالا در سال های قبل بوده، کاهش محسوسی ایجاد شده است.

1