اعلام توافق اولیه فنی و مالی با ایرباس

18 سپتامبر 2016 - 12:30 dsfr.ir/1f9q3

اعلام توافق اولیه فنی و مالی با ایرباس
helicecluster.com
A380 بزرگترین هواپیمای مسافری جهان است

مدیرعامل ایران ایر با بیان اینکه در موضوعات فنی و مالی با ایرباس به توافق اولیه رسیده ایم، گفته است اضافه کردن بند جریمه در قرارداد برای شرایط احتمالی، جز شروط ایران است.

فرهاد پرورش با بیان اینکه مذاکرات ایران ایر با هر سه کمپانی ایرباس، بویینگ و ای.تی.آر ادامه دارد، گفت: هم در بُعد حقوقی و هم در بُعد مالی و فنی و عملیاتی مذاکرات ادامه دارد. البته حجم کار بسیار زیاد و قراردادها سنگین و حساس هستند و مذاکرات قراردادی به صورت فشرده ولی با دقت بالا در حال انجام است.

وی با تاکید بر این که این اطمینان را می دهم که مذاکرات خرید هواپیما متوقف نشده است، ادامه داد: هر هفته جلسات مذاکره با این کمپانی ها برقرار است. جلسات مذاکره در طول این چند ماه گذشته هیچ گاه متوقف نشده است و اتفاقا بسیار جدی و فشرده ادامه دارد.

مدیرعامل ایران ایر با اشاره به حضور نمایندگان ایرباس در ایران برای انجام مذاکرات، گفت: مذاکرات خرید هواپیما معمولا در ابعاد مختلف حقوقی، مالی، فنی و عملیاتی و . . . انجام می شود. بنا براین گاهی این مذاکرات در حوزه حقوقی، گاهی مالی و بعضا فنی و عملیاتی در جریان است. به این ترتیب و به تناسب موضوع جلسه کارشناسان دو طرف در مذاکرات حضور دارند.

وی افزود: در عین حال ممکن است میزبان تیم فنی ایرباس باشیم که در این مذاکرات همکاران فنی در این مذاکرات حضور دارند و در این جلسات درباره قطعات و موتور هواپیما، سیستم های ناوبری، سیستم های مکانیکی و الکترونیکی و... مذاکره می شود.

پرورش با بیان اینکه تعداد موارد و موضوعاتی که باید برای آن ها در جلسات مذاکره تصمیم گیری شود بسیار زیاد است، اظهار داشت: شاید سه کمپانی، ارائه دهنده موتور هواپیما باشند که همکاران ما در تیم فنی باید با تمام این کمپانی ها به مذاکره بپردازند تا بهترین انتخاب را با بهترین شرایط داشته باشند.

وی تاکید کرد: خوشبختانه تیم بسیار با تجربه ای از ایران در مذاکرات خرید هواپیما حضور دارند و تلاش می کنیم که در مذاکرات به بهترین شرایط برای خرید هواپیما دست پیدا کنیم.

مدیرعامل ایران ایر با تاکید بر این که توافق های اولیه در مذاکرات فنی و مالی با ایرباس انجام شده است و هم در حوزه مالی و فنی و هم در حوزه قراردادی به توافق های اولیه با ایرباس رسیده ایم، گفت: توافق نهایی با ایرباس منوط به این است که شرایط ما هم لحاظ شود اما هر دو طرف امیدوارانه مذاکرات را ادامه می دهند.

پرورش افزود: هنوز قرارداد نهایی به امضای دو طرف نرسیده است اما نمایندگان ایرباس مکررا ابراز امیدواری می کنند که مراحل اخذ مجوزها در حال انجام است.

وی با اشاره به شروط ایران ایر در قرارداد خرید هواپیما از ایرباس، تاکید کرد: لحاظ کردن بند جریمه جزو شروط قرارداد است اما هنوز نهایی نشده است و به طور قطع تیم حقوقی و فنی ایران ایر با توجه به تجربه خود مصالح کشور و شرکت هما را این در مذاکرات رعایت و لحاظ می کند.

مدیرعامل ایران ایر افزود: یکی از موضوعاتی که در مذاکرات به صورت جدی مطرح می شود همین بحث وضعیت قرارداد در شرایط احتمالی مانند دوره بازگشت تحریم ها و یا تاخیر در تحویل هواپیما است.

وی گفت: کلیات قرارداد بسیار خوب پیش می رود اما باید در این موضوعات هم به توافق برسیم که به عنوان مثال اگر 3 سال دیگر تحریم های هوایی برگشت، تکلیف هواپیماهایی که قرار است 5 سال دیگر تحویل داده شوند، چه می شود؟ و یا اینکه اگر پیش پرداختی داده شده است، تکلیف آن چیست و یا اینکه ما چه حقوقی در شرایط تاخیر در تحویل هواپیما خواهیم داشت و موارد بسیاری از این دست که البته مذاکرات نهایی در اینگونه موارد در حال انجام است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1