15 اکتبر 2019 - 13:11
مدیرکل نظارت گردشگری تاکید کرد

لزوم تغییر در ارائه بسته تورهای گردشگری

18 سپتامبر 2016 - 11:00 dsfr.ir/np3ec

لزوم تغییر در ارائه بسته تورهای گردشگری
irantrip2015.wordpress.com
اغلب گردشگران کویر، با اتوبوس سفر می کنند.

باید توراپراتورها بسته سفر را تعریف و اجرا کنند و دفاتر خدمات مسافرتی دیگر هم برای همین بسته بازاریابی و ثبت نام انجام دهند.

"مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری"

به گفته ولی تیموری، رویکرد جدیدی در حوزه دفاتر خدمات مسافرتی اتخاذ شده است؛ این در حالی است که معمولا متقاضیان فعالیت در زمینه تور و گردشگری، به ادارات کل میراث فرهنگی استان ها مراجعه می کنند، مجوز بند «ب» می گیرند و با این مجوز، در حوزه تور ورودی یا خروجی، داخلی یا خارجی و ... کار می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی با اشاره به اینکه مبنای صدور مجوزها آئین نامه ای است که در سال ۱۳۸۰ در دولت مصوب شده، خاطرنشان می کند: «تنها در ایران است که افراد با یک مجوز همه کار می کنند اما در هیچ جای دنیا این طور نیست. در دنیا توراپراتور پکیج تعریف می کند و اجزای بسته سفر را از ارائه کنندگان می خرد و کد خود را روی بسته سفر می زند. وقتی بسته آماده شد، دفاتر خدمات مسافرتی آن را می فروشند و برای بسته های آماده، بازاریابی و ثبت نام انجام می دهند و کمیسیون خودشان را از توراپراتور تعریف کننده بسته سفر می گیرند.»

تیموری می افزاید: «عید امسال شاهد بودیم آژانسی در هند بسته سفر را به چندین آژانس ایرانی فروخت و همه پولش را نیز گرفت؛ آژانس ایرانی هم پول و سودش را به دست آورده بود اما این بسته سفر ۷ دست چرخیده و در نهایت فروخته شده بود. در چنین شرایطی وقتی یک بسته سفر به دست مسافر می رسد با قیمت متفاوت تری به او فروخته شده است. علاوه بر این، آژانس آخر به مسافر اعلام می کند این بسته سفر اوست و همان تور را نیز اجرا می کند اما در حین اجرا به مشکل برمی خورد و هتلدار در پاسخ به اعتراض مسافر اعلام می کند که آژانس طرف قرارداد با مسافر را نمی شناسد چون با آژانس اولیه قرارداد بسته است و همین می شود که مسافر سرگردان می ماند.»

به گفته این مقام مسوول، روال موجود حرفه ای نیست. وی تصریح می کند: «از این رو، رویکرد ما این است که توراپراتورها بسته های سفر را آماده کنند و کد خود را روی آن بسته بزنند و آژانس های مسافرتی تنها برای آن بسته ها بازاریابی و تبلیغات کرده و ثبت نام انجام دهند ولی در نهایت اجرای تور به دست توراپراتور باشد و مسافر تنها با آن توراپراتور کار کند. این اتفاق موجب می شود که به جای نظارت بر ۴ هزار آژانس که برخی از آنها غیرمجاز هم هستند، ما موظف باشیم روی ۱۰۰ توراپراتور معتبر نظارت کنیم.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1