تیمچه صرافیان آباده بازارچه دائم صنایع دستی شمال فارس می شود

7 ژوئیه 2015 - 12:50 dsfr.ir/c33ki

تیمچه صرافیان آباده بازارچه دائم صنایع دستی شمال فارس می شود
عکس از پایگاه خبری تحلیلی آباده نما

تیمچه صرافیان آباده بنای تاریخی به یادگار مانده از دوران قاجاریه در شرف بازگشائی به عنوان اولین بازارچه دائم صنایع دستی شمال فارس است.

داوود جعفرپور مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آباده گفت: تیمچه صرافیان آباده حدود 120 سال پیش به دست توانای استاد رضا یزدی واقع در بافت قدیم شهر (بازار کهنه) ساخته شده است.

به گفته وی: در طول سال های گذشته اقدامات مرمتی کاملی در بخش های مختلف این بنای باارزش صورت پذیرفت و طبقه همکف مجموعه مذکور آماده بهره برداری شد. با پیگیری و برنامه ریزی های نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان آباده و با موافقت اداره کل میراث فرهنگی فارس و شهرداری آباده به عنوان مالکین پلاک مذکور، حجره های طبقه همکف طی تفاهم نامه ای به شرکت تعاونی هنرمندان مهبد هنر آباده (مجری ثبت ملی و بین المللی منبت آباده) تحویل گردید. شرکت تعاونی از تاریخ 8/4/94 نسبت به اطلاع رسانی به هنرمندان شهرستان و انجام امور مربوطه با نظارت میراث فرهنگی اقدام کرده است که افتتاحیه رسمی این بازارچه بعد از ماه مبارک رمضان با حضور مسئولین شهرستان و استان انجام خواهد شد.

مالک اصلی ساختمان حاج محمدصادق لطفعلی خان بوده که بعدها در تملک آقایان محمود و احمد صرافیان قرار می گیرد. در این تیمچه حاج احمد و محمود به تجارت و داد و ستد مشغول بودند، کالاهایی از قبیل چای، قاسنی، کشمش، فرش، بادام، کتیرا صادر می شده و بیشترین واردات آنها خشکبار بوده است. مساحت عرصه این بنا حدود 1080 مترمربع، اعیانی دو طبقه حدود 1050 متر مربع می باشد، مساحت شش باب دکان جزء طبقه همکف 118.5 متر مربع است، درب ورودی تیمچه از جنس چوب که حاشیه و چهارچوب آن به طرز زیبائی منبت کاری شده است. روی در دو کوبه وجود دارد که کوبه سمت راست مخصوص خانم ها و کوبه سمت چپ مختص آقایان بوده است. سردر آن به صورت نیم دایره با اشکال شیر و گل و بوته گچکاری شده است.

شایان ذکر است این اثر در سال 1367 به شماره 1932 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

1