30 نوامبر 2022 - 11:52
بررسی میزان درآمد گردشگری ایران و ترکیه

مقایسه میزان درآمد گردشگری ایران و ترکیه

1 مارس 2015 - 21:45

گردشگران خارجی ترکیه در سال گذشته بالغ بر 6.5 میلیارد دلار در این کشور پول غذا داده اند که این رقم قابل توجه، معادل کل درآمد گردشگری ایران از ورود مسافران خارجی است.

انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه در گزارشی اعلام کرد، در سال 2014 حدود 41 میلیون و 400 هزار گردشگر خارجی از ترکیه دیدن کرده اند که از مجموع 43.3 میلیارد دلار درآمد حاصله از ورود این گردشگران، 6.5 میلیارد دلار بابت هزینه برای وعده های غذایی و خوراکی ها بوده است.

میزان هزینه گردشگران خارجی در ترکیه فقط برای صرف غذا در حالی قابل توجه است که طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان، درآمد ایران از ورود گردشگران خارجی در سال گذشته حدود 6.5 میلیارد دلار بوده است؛ یعنی به اندازه هزینه غذای گردشگران خارجی در ترکیه!

نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد، بیش از 88 درصد گردشگران در جهان، آشنایی با سبک های مختلف آشپزی و خوردن غذاهای سنتی کشورهای مختلف را از مهم ترین فاکتورهای سفر می دانند. سازمان گردشگری جهانی وابسته به سازمان ملل هم پیش از این اعلام کرده بود، 30 درصد درآمد کل گردشگری جهان وابسته به صنایع غذایی است.

هر گردشگری که ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب می کند، حدود 157 دلار برای خرید غذا و نوشیدنی هزینه می کند. هدف صنعت گردشگری این کشور رسیدن به 250 دلار برای هر گردشگر است. مسئولین ترکیه ای برای دستیابی به این هدف، برنامه ریزی کرده اند و چند راه اصلی را پیشنهاد کرده اند. آن ها معتقدند ترکیه باید نقشه غذایی داشته باشد و محل های فروش غذاهای مختلف را روی آن معرفی کند. برگزاری جشنواره های غذا و ارائه رشته های مربوط به غذاهای ترکیه ای از دیگر راه حل های پیشنهادی است.

جالب است که آمارها نشان می دهد هر شهروند ترکیه ای که به عنوان گردشگر از این کشور خارج می شود، به طور میانگین 194 دلار برای خرید غذا هزینه می کند.

بر اساس گزارش های موجود، در سال گذشته میلادی 7 میلیون و 980 هزار ترک به کشورهای دیگر سفر کردند و در کل 7 میلیارد و 470 میلیون دلار هزینه کردند که از این میزان 1 میلیارد و 550 میلیون دلار (برابر 28.3 درصد) در صنعت غذایی خرج شده است.

تاکنون 124 غذای متفاوت در موسسه استانداردهای ترکیه به ثبت رسمی رسیده و 185 غذای دیگر در راه ثبت است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1