11 نوامبر 2019 - 23:04

تاثیر برچسب های گرین گلوب بر توسعه گردشگری پایدار

17 سپتامبر 2016 - 11:30 dsfr.ir/8b5is

تاثیر برچسب های گرین گلوب بر توسعه گردشگری پایدار
greenglobe.com
گروه هتل های Mövenpick Hotels

وجود این برچسب های سبز تاثیر بسیار مثبتی بر محیط زیست داشته مانند استفاده از مواد غذایی ارگانیک که با انرژی پاک تهیه شده یا جابه جایی مسافران با استفاده از دوچرخه های تعبیه شده در هتل ها.

در صنعت هتلداری روز به روز بر تعداد هتل هایی که برچسب «گرین گلوب یا سبز جهانی» را می پذیرند، افزوده می شود. این برچسب در واقع گواهینامه ای است که بیانگر فعالیت در راستای پیشرفت و توسعه گردشگری پایدار است.

پس از برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری فیتور 2013 در مادرید اسپانیا، که عمده تمرکز آن روی سیاست های توسعه پایدار در بخش گردشگری بود، بسیاری از فعالان صنعت گردشگری و هتلداران، سیاست های به اصطلاح سبز و منطبق با محیط زیست را در دستور کارشان قرار دادند. به عنوان مثال منبع شارژ ماشین های برقی که جنب در ورودی هتل مونپیک گیت ابن بطوطه در دوبی نصب شده که با این کار مردم را تشویق به استفاده از انرژی پاک می کند یا هتل های دارای علامت اکولوژیک در اروپا، آنهایی که به مهمانان شان غذاهای ارگانیک ارائه می دهند، انبار یا زیرزمینی ساخته شده از مواد بازیافتی و دورریختنی مثل بطری های پلاستیکی دارند و مبلمان اتاق ها از چوب های بازیافتی است، کم کم رونق گرفته اند.

ساختمان این گونه هتل ها، سیستم تهویه مطبوع ندارد اما به لطف وجود سیستم آب گرم کن و پنجره های سه جداره، حفظ دما در هر فصل سال در این اتاق ها به خوبی انجام می شود. برق این گونه هتل ها نیز از طریق مواد آلی به دست می آید و شیرهای آب، مجهز به سیستم هشدار اتلاف آب هستند. علاوه بر این زیرشاخه ای از «هتل های سبز» به نام «هتل گیاهی» نیز برای طرفداران زندگی سبز به شدت در حال توسعه است. این هتل ها تنها به ارائه غذاهای گیاهی به میهمانشان بسنده نمی کنند، بلکه هدف شان انتشار یک شیوه زندگی هماهنگ و منطبق با محیط زیست از طریق آموزش آشپزی گیاهی و غذاهای وگان، برگزاری دوره های ورزشی در طبیعت و ... است. از سایت veggie-hotels.com نیز می توان به اطلاعات بیش از 300 هتل گیاهی در 45 کشور جهان، در همه قاره های دنیا دست پیدا کرد.

در واقع با بیش از 90 درصد فعالیت در راستای توسعه پایدار گردشگری در بین 19 کشور، هتل های مونپیک گیت و ریسورت توانسته اند بیشترین گواهی های مربوط به برچسب سبز جهانی را به دست آورند. گرین گلوب یک سازمان بین المللی است که با بررسی عملکرد کسب و کارهای مرتبط با گردشگری و میزان توجه آنها به معیارهای گردشگری پایدار به آنها گواهی ها و برچسب های کیفیتی می دهد.

این سازمان به تازگی از استانداردهای بین المللی جدید گردشگری پایدار موسوم به V1.7 که شامل 100 شاخص جدید می شود رونمایی کرده است. تدوین این استانداردها با همکاری شرکای صنعتی گرین گلوب در طول شش ماه انجام شد. آنها عوامل کلیدی در ارتقای پایداری کسب و کارهای گردشگری را شناسایی کردند. علاوه بر این شبکه جهانی، نویسندگان مستقل گرین گلوب در اصلاح این معیارها و شاخص ها همکاری کردند.

بردلی کاکس، مدیر ارتباطات گرین گلوب عنوان کرد «ویرایش جدید استانداردها شامل راهنمای مسئولیت پذیری اجتماعی همچنین شاخص های پایداری در گردشگری MICE می شود». در ویرایش جدید، فعالیت های گردشگری که می توانند برچسب اکولوژیکی (Eco-label) داشته باشند، شناسایی شدند.

در حال حاضر 14 هتل در فرانسه دارای گواهی گرین گلوب هستند مانند هتل کارلتن در کن و هتل بریستول در پاریس. در حال حاضر هتل های بسیاری از 40 کشور در سراسر دنیا این گواهی را دریافت کرده اند.

برچسب گرین گلوب رویایی شیرین یا واقعیت؟

یک واقعیت: وجود این برچسب های سبز تاثیر بسیار مثبتی بر محیط زیست داشته مانند استفاده از مواد غذایی ارگانیک که با انرژی پاک تهیه شده یا جابه جایی مسافران با استفاده از دوچرخه های تعبیه شده در هتل ها. همچنین می توان به سیستم تصفیه آب هتل آلبیون در جزیره موریس اشاره کرد که به باغ فیلترکننده معروف است. در واقع تصفیه آب توسط گیاهان آبزی صورت می گیرد.

یک رویای شیرین: اگر به این نکته توجه کنیم که گرین گلوب نتواند فراتر از یک برچسب تجاری عمل کند، چه اتفاقی می افتد؟ در طول سال های اخیر اکوتوریسم رشد چشمگیری داشته اما اقداماتی که صورت گرفته بیشتر مربوط به هتل هاست پس اگر مثلا گردشگران تمایل داشته باشند در جنگل چادر بزنند نمی توانند از این امکانات استفاده کنند یا حتی در هتل هایی که این گواهینامه را دارند هنوز هم بسیاری موارد وجود دارند که به طبیعت آسیب می رسانند. برای مثال به محض ورود به جزیره موریس با گرمای طاقت فرسایی مواجه می شویم که برای فرار از آن مجبور به استفاده از سیستم های سرمایشی می شویم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1