4 اکتبر 2021 - 07:04
معاون صنایع دستی کشور اعلام کرد

جزئیاتی از بزرگ ترین مرکز تجاری صنایع دستی ایران در اروپا

17 سپتامبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/ku8dc

جزئیاتی از بزرگ ترین مرکز تجاری صنایع دستی ایران در اروپا
میثم رودکی / دنیای سفر
یک هنرمند صنایع دستی در نمایشگاه صنایع دستی تهران

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اعلام کرد از فروش هر 10 میلیون تومان بازار تجاری صنایع دستی در لاهه هلند، برای یک هنرمند صنایع دستی در روستاها و شهرهای کوچک فرصت یک سال کار کردن فراهم می شود.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، دو هفته پیش همزمان با سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مرکز تجاری-فرهنگی ایران و هلند از سوی بخش خصوصی و در شهر لاهه (INTCC) افتتاح شد؛ مرکزی که به گفته مسوولان می تواند ثمرات خوبی برای صادرات صنایع دستی و جذب گردشگر داشته باشد. در همین رابطه، بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی کشورمان در یک نشست خبری ابراز امیدواری کرد که مدیران کشور ما قدر این بازارها را بدانند و آن را بیشتر درک کنند.

به گزارش «ایسنا» او جشن افتتاحیه بزرگ ترین مرکز تجاری صنایع دستی در لاهه را جشن بازگشت ایران به بازارهای جهانی اروپایی عنوان و تصریح کرد: «پیش از این، فروشگاه های صنایع دستی در کشورهای اروپایی راه اندازی شده بود، اما این مرکز با بیش از 3 هزار و 700 مترمربع وسعت افتتاح شد که تاکنون ایجاد چنین مرکز فروشی برای صنایع دستی سابقه نداشته است.» نامور مطلق تاکید کرد: «سعی ما این است که از این مراکز تجاری حمایت کنیم و تسهیلات لازم را در اختیار سرمایه گذار بگذاریم و مدیر این مرکز را با هنرمندان مرتبط کنیم.» به گفته معاون صنایع دستی، یک طبقه از این مرکز تجاری سه طبقه به عرضه صنایع دستی یک طبقه برای گردشگری، صنایع دستی و برگزاری کلاس های مرتبط با زبان فارسی، موسیقی و تولیدات صنایع دستی و طبقه دیگر به برگزاری نمایشگاه های دوره ای این حوزه اختصاص داده شده است.

نامور البته از نحوه پوشش افتتاح این مرکز در صدا و سیمای ایران نیز گله کرد و گفت: «صداوسیمای هلند یک گزارش 20 دقیقه ای از افتتاح بزرگ ترین مرکز تجاری صنایع دستی در شبکه 2 این کشور پخش کرد که بسیار تاثیرگذار بود؛ اما متاسفانه در صداوسیمای خودمان فقط یک خبر دودقیقه ای از این موضوع منتشر شد.» وی درباره فضای این مرکز نیز افزود: «در این مرکز، فضای یکپارچه ای وجود دارد و نزدیک به 30 هنرمند، کارگاه های شان را بدون آنکه خودشان در آنجا حضور داشته باشند، برپا کرده اند. آبگینه، سفال، مس، مبلمان، زیرانداز، فرش و ... از جمله صنایع دستی هستند که در این مرکز تجاری به فروش می رسند. 30 هنرمندی که آثارشان در این مرکز ارائه می شود، از هنرمندان برجسته کشور هستند.» به گفته این مقام مسوول، قرار است در آینده این مرکز با سیستم های مرتبط از راه دور هماهنگ شود تا نظارت بصری را برای هنرمندان امکان پذیر کنند. معاون صنایع دستی درباره نحوه جذب سرمایه برای ایجاد این مرکز نیز توضیح داد: «پیش از افتتاح این مرکز، سفیر ما در هلند با سرمایه گذار جلساتی را برگزار کرد تا تاجران این حوزه با هم آشنا شوند.

همچنین هیات تجاری آنها نیز از نمایشگاه 20 خرداد صنایع دستی دیدن کردند.» بهمن نامورمطلق خاطرنشان کرد: «در افتتاحیه این مرکز تجاری نزدیک به 15 سفیر از کشورهای مختلف حضور داشتند و حتی برخی از آنها نسبت به افتتاح چنین مرکزی احساس حسادت می کردند. در این مراسم همچنین نشستی با آژانس های گردشگری و گفت و گویی با تاجران حوزه صنایع دستی داشتیم.» وی این مرکز را برای توزیع صنایع دستی در اروپا، مدلی قابل تفسیر دانست که می توان به کشورهای دیگر نیز ارائه شود و ابراز امیدواری کرد که سرمایه گذاران کشورها از این مدل استقبال کنند. معاون صنایع دستی با اعلام حمایت از این موضوع، تصریح کرد: «احساس می کنیم بزرگ ترین مشکل صنایع دستی، فروش آن است؛ بنابراین به عنوان اولویت اول، به فروش توجه ویژه ای نشان داده ایم.»

به گفته نامور، افتتاح این مرکز تجاری با توجه به نشست هایی که با وزیر فرهنگ هلند صورت گرفت و در سایه برجام امکان پذیر شده بود و در غیر این صورت، چنین اتفاقی نمی افتاد. معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با اشاره به اینکه قرار است هر ماه در طبقه سوم این مرکز تجاری، هر استان نمایشگاهی برگزار کند تا از این طریق شاهد حضور صنایع دستی ایرانی در 12 ماه سال در خارج از کشور باشیم، افزود: «در پایانه وارداتی و صادراتی بزرگ هلندی آلمانی در هلند، 300 غرفه وجود داشت که توسط 300 موسسه تجاری اداره می شد؛ اما متاسفانه هیچ غرفه ای در این پایانه از کشور ما وجود نداشت. امیدوارم بتوانیم با کمک بخش خصوصی در این پایانه، غرفه وارداتی و صادراتی ایران را نیز ایجاد کنیم.»

1