24 آوریل 2024 - 09:29

تاسیس ایرلاین های جدید؛ تهدید یا فرصت

16 سپتامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/el861

تاسیس ایرلاین های جدید؛ تهدید یا فرصت
airliners.net
ناوگان هوایی ایران قدیمی است و نیاز به نوسازی دارد

تاسیس ایرلاین های جدید در صنعت هوایی به خودی خود عملکرد مثبتی محسوب می شود اما آسمان ایران نیازمند ورود هواپیماهای جدیدی به کشور است.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی روز دوشنبه 22 شهریورماه از موافقت با درخواست تاسیس 6 شرکت هواپیمایی خبر داد. این موضوع در حالی است که هم اکنون شرایط ایرلاین هایی که در حال فعالیت هستند، شرایط مناسبی نیست و این شرکت های هوایی از لحاظ بحث کفایت سرمایه و ناوگان فرسوده رنج می برند.

به گزارش خبرنگار تین نیوز، بهمن ماه سال گذشته مصوبه طرح کفایت سرمایه شرکت های هواپیمایی توسط سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ شد؛ طبق این ابلاغیه شركت هایی كه مبادرت به اخذ پروانه برقراری پروازهای برنامه ای داخلی خواهند كرد، 175 میلیارد تومان، پروازهای بین المللی 200 میلیارد تومان، همچنین شركت هایی كه مبادرت به اخذ پروانه پروازهای چارتری (دربستی) می كنند داخلی 140 میلیارد تومان و بین المللی 175 میلیارد تومان تعیین شده بود.

در همین راستا پروانه بهره برداری شركت های بار هوایی 50 میلیارد تومان و خدمات ایرتاكسی 30 میلیارد تومان، پروانه بهره برداری كامل شامل برقراری پروازهای برنامه ای، چارتر و بار 350 میلیارد تومان تعیین شده بود.

بعد از این موضوع تمام ایرلاین های داخلی به موضوع طرح کفایت سرمایه شرکت های هواپیمای واکنش نشان دادند اما پس از آن 7 شرکت درخواست تاسیس ایرلاین را داشتند که مقصود اسعدی سامانی در رابطه با تاسیس ایرلاین ها گفته بود که مجوز فعالیت ایرلاین ها منوط بر این است که بتوانند سرمایه خود را تامین کنند تا مجوز بهره برداری بگیرند.

وی در همین رابطه عنوان کرد: تعدادی از شرکت های هواپیمایی، مراحل گرفتن موافقت اصولی را طی می کنند و در حال تکمیل پرونده و مدارک خود هستند تا در شورای عالی هواپیمایی برای گرفتن موافقت مطرح شوند.

در همین راستا روز دوشنبه 22 شهریورماه دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی عنوان کرد که وزیر راه و شهرسازی با تاسیس 6 ایرلاین جدید موافقت کرده است و این شرکت ها از این به بعد باید به دنبال مقدمات کار و تامین سرمایه باشند.

بر این اساس شرکت های هواپیمایی 6 ماه زمان دارند تا نسبت به تامین سرمایه لازم، 5 فروند هواپیما و الزامات مربوط به ساختار شرکت و تدوین نظام نامه ها اقدام کنند و بحث کفایت سرمایه را زمانی می توانند تامین کنند که مجوز بهره برداری بگیرند.

یکی از شرایط تاسیس ایرلاین ها وجود 5 فروند هواپیمای ملکی است، جای سوال است که شرکت های هواپیمایی تازه تاسیس چگونه می خواهند هواپیماهای موجود را تهیه کنند؟ آیا به دنبال هواپیماهای فرسوده خواهند رفت؟

با توجه به اینکه در حال حاضر ایران قادر به خرید هواپیمای نو از کمپانی های بزرگ دنیا هم چون ایرباس و بوئینگ نیست، این ایرلاین ها به دنبال خرید هواپیماهای با عمر پایین 10 سال خواهند رفت اما بعد از گذشت چند سال همین هواپیماها به هواپیماهای فرسوده کشور خواهند پیوست.

هم اکنون هواپیماهایی در پروازهای داخلی هستند که بین 20 تا 25 سال سن دارند اما اگر بخواهیم ناوگان نو و سرپایی داشته باشیم سن متوسط هواپیماها باید زیر 10 سال باشد تا یک ناوگان مورد قبول را ایجاد کرده باشیم لذا برخی از هواپیماها حتما باید از رده خارج و یا به ناوگان باری اضافه شوند.

در حال حاضر برخی از ایرلاین هایی که در ایران فعالیت می کنند تعداد هواپیماهای شان از تعداد انگشتان یک دست نیز کمتر است و همین تعداد هواپیماهای اندک بسیار فرسوده هستند که همین موضوع باعث شده تا آمار تاخیرهای پروازی در سال های اخیر رشد داشته باشد.

تاسیس ایرلاین های جدید در صنعت هوایی به خودی خود عملکرد مثبتی محسوب می شود اما برای اینکه بتوانیم با کار بیشتر سهم پروازهای از دست رفته خود در سال های اخیر را پس بگیریم و ایرانی ها بتوانند با هواپیمای متعلق به کشورمان پرواز کنند، نیازمند ورود هواپیماهای جدیدی به کشور هستیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1