17 آوریل 2024 - 13:00

نابودی یک دهم طبیعت بکر جهان در دو دهه گذشته

16 سپتامبر 2016 - 09:30 dsfr.ir/g97o4

نابودی یک دهم طبیعت بکر جهان در دو دهه گذشته
نامشخص
طیعت بکر و زیبا

یک دهم طبیعت بکر جهان در دو دهه گذشته نیست و نابود شده است.

به گزارش بی بی سی، دانشمندان انجمن حفاظت از محیط زیست جهانی می گویند: نقشه های تازه نشان دهنده روند هشدار دهنده نابودی سرزمین های بکر به خصوص در آمریکای جنوبی و آفریقاست. به نحوی که یک دهم طبیعت بکر جهان در دو دهه گذشته نیست و نابود شده است.

دانشمندان در نشریه 'کارنت بیولوژی' استدلال می کنند که نواحی طبیعی با وجود ارزش اکولوژیک و فرهنگی در موافقتنامه های بین المللی محافظت از حیات وحش نادیده گرفته می شوند.

حدود 20 درصد خشکی های زمین به عنوان طبیعت خالص طبقه بندی شده است. منظور دانشمندان از طبیعت خالص سرزمین های مبرا از دستکاری گسترده توسط بشر مثل خانه سازی، توسعه و صنعت است. بخش اعظم این فضاهای بکر در آمریکای شمالی، شمال آسیا، شمال آفریقا و استرالیا قرار دارد.

مناطق خشک اغلب سکونتگاه بومیان کهن جهان و همچنین گیاهان و حیوانات در معرض خطر است.

جیمز واتسون از دانشگاه کوئینزلند استرالیا و انجمن محافظت از حیات وحش آمریکا در نیویورک گفت که نواحی بکر جهان کاملا در سیاستگذاری های زیست محیطی نادیده گرفته می شوند. او گفت: «سازوکارهای سیاستگذاری بین المللی باید اقدامات لازم برای حفظ طبیعت خالص پیش از آنکه دیر شود را تشخیص دهد. ما احتمالا یک تا دو دهه برای وارونه کردن این روند وقت داریم. این یافته ها بر نقشه تازه نواحی بکر در اطراف جهان و مقایسه آن با نقشه مشابهی که در اوایل دهه 1990 تهیه شده بود استوار است».

از این رو تخمین زده می شود که حدود 3.3 میلیون کیلومتر مربع (تقریبا 10 درصد) از طبیعت خالص جهان در این فاصله از بین رفته است.

محققان می گویند که تمامی نواحی دارای طبیعت خالص، صرف نظر از ابعاد، باید فورا برای اعمال تدابیر محافظتی ارزیابی شود. آنها استدلال می کنند که در غیر این صورت همه تلاش ها برای بازگرداندن سرزمین ها به حالت اولیه طبیعی بی نتیجه خواهد بود.

وز فان نوردویک، مدیر تعامل و علوم در موسسه ارت واچ (اروپا)، گفت که تحقیقات تازه موید یک روند نگران کننده است که بر زندگی همه ما تاثیر می گذارد. او گفت: «در اروپا ما بیشتر طبیعت بکر را بسیار پیش از سال 1990 از دست دادیم.»

مایک بارت از شعبه بریتانیایی صندوق حیات وحش جهانی گفت که ابعاد نابودی طبیعت بکر دارای تبعات ناگواری است و افزود: همان طور که به نظر می رسد در حال ورود به عصر آنتروپوسین هستیم، این گزارش بیش از پیش تاثیر عظیم انسان و آثار آن بر حیات وحش و مردم را نشان می دهد.

آنترپوسین به عصر کنونی زمین شناسی، دوره ای که فعالیت انسانی نیروی اصلی نفوذ در آب و هوا و محیط زیست به حساب می آید، گفته می شود.

1