توزیع سفر در بریتانیا با دستکاری تعطیلات

16 سپتامبر 2016 - 09:00 dsfr.ir/cv9o4

توزیع سفر در بریتانیا با دستکاری تعطیلات
برسام
آزادی تعطیلات و کاهش فشار در پیک سفر در انگلستان

تغییراتی که در شیوه تعطیلات مدارس در بریتانیا به اجرا درآمده است، نشان داده است که این امر بر والدین و صنعت سفر و گردشگری اثر می گذارد.

بسیاری از کارشناسان، تعطیلات رسمی هر کشوری را یکی از عوامل مهم در رونق گردشگری داخلی آن کشور می دانند. به باور آنها اگر تعطیلات در تمام ایام سال به یک میزان توزیع شود و تعطیلات آخرهفته به دو روز یا بیشتر افزایش یابد، می توان امیدوار بود که تغییرات قابل ملاحظه ای در توزیع زمانی و مکانی سفرهای داخلی صورت گیرد. برخی از این کارشناسان همچنین منطقه ای و استانی کردن تعطیلات را نیز یکی دیگر از راه های جلوگیری از فشار در زمان اوج سفر بر مقاصد سنتی سفر عنوان می کنند.

اکنون روزهای پایانی تابستان فرا رسیده و خانواده ها پیش از آغاز فصل مدارس برای سفرهای خود برنامه ریزی می کنند؛ چراکه پس از آغاز فصل مدارس، تعطیلات موجود کمتر امکان سفر را به خانواده ها خواهد داد. کشور بریتانیا برای حل این مشکل طرح جدیدی اتخاذ کرده است؛ طرحی برای تعطیلی مدارس که به نظر کارشناسان اثراتی را بر گردشگری این کشور خواهد داشت.
 
آزادی تعطیلات و کاهش فشار در پیک سفر

تغییراتی در شیوه تعطیلات مدارس در بریتانیا از ماه سپتامبر 2015 به اجرا درآمده است. در مطالعه ای که برای اثرات احتمالی این تغییر سیاست توسط گروه مشاوره بوستون انجام گرفت، نشان داده شده که این امر بر والدین و صنعت سفر و گردشگری اثر می گذارد. این گروه در نتایج خود به این نتیجه رسیده است که دوره تعطیلات طولانی مدت تر و متنوع، توان مالی والدین را افزایش می دهد؛ درحالی که برنامه ریزی تعطیلات به طور کلی برای این صنعت دشوارتر خواهد شد. گرچه تعطیلات خانوادگی لذت سفر و روزهای بی پایان تابستانی یا شب های پرستاره سرد، رانندگی های طولانی، کنار دریا و تفریحات دیگر را به همراه دارد. اما در این بین، والدین گاهی اوقات وظیفه برنامه ریزی و پذیرفتن مخارج مربوط به سفرهای متعدد سالانه را بر اساس دوره های تعطیلاتی که در مدارس به طور عمومی اجرا می شود، به عهده دارند. برهمین اساس، بخش سفر و گردشگری بریتانیا بسیار مشتاق است نیازهای والدین را در این زمینه برطرف کند.

پیش بینی می شود بین 55 تا 60 هزار خانواده از تسهیلات ارائه شده در خصوص تعطیلات استفاده کنند، اما در کنار آن انتظار می رود سفرهای برون مرزی نیز بین شهروندان بریتانیایی تا حدود 2.5 درصد افزایش یابد و تعداد خانواده هایی که از پارک ها دیدن می کنند نیز تا سال 2019 رشد 1.2 درصدی را تجربه کنند. اما در حالی که تعداد خانواده هایی که به تعطیلات می روند به طور قابل ملاحظه ای تغییر نخواهد کرد و حتی شاید متوسط طول سفرها از 3.8 روز به 3.5 روز کاهش پیدا کند، دوره ای که تعطیلات در آن برنامه ریزی می شوند برای صنعت گردشگری و سفر کمتر قابل پیش بینی هستند.

در سال 2013 مقرراتی تصویب شد که والدین را از خارج کردن فرزندان خود از مدارس در مدت تعطیلات خارج از دوره تعطیلی های رسمی منع می کرد. اثر این سیاست موجب شد بسیاری از والدین در تعطیلات خارج از فصل اوج سفر نتوانند برای رفتن به مسافرت برنامه ریزی کنند و فشار بیشتری به فصل اوج سفر وارد شود. در تحقیقاتی که از سوی شرکت های مسافرتی این کشور انجام شد، 85 درصد از مخاطبان مطالعه، اظهار کردند به اثرات این تغییر قانون توجه می کنند و حدود 25 درصد از مخاطبان نیز بیان کردند افزایش قیمت تعطیلات در فصل اوج سفر باید کاهش پیدا کنند.
 
قانونی جدید برای تعطیلات مدارس

در سال 2015 قانون جدیدی نیز به تصویب رسید که به موجب آن صنعت سفر و گردشگری بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. طبق قوانین جدید، مدیران مدارس این اجازه را خواهند داشت که طبق صلاحدید خود، در مورد دوره تعطیلات برای مدارس تحت مدیریتشان به صورت مستقل از برنامه ملی تصمیم بگیرند. تحقیقات گروه مشاوره بوستون نشان می دهد 70 درصد از مدارس فورا تغییرات تصویب شده را به اجرا درمی آورند و در سال های آتی این رقم به 90 درصد نیز افزایش خواهد یافت. دلایل اصلی ارائه شده برای این کار، بهبود توان مالی و مقرون به صرفه شدن تعطیلات برای والدین به دلیل افزایش تقاضای سفر در طول سال و تمرکز زدایی از فصل اوج سفر که در نتیجه موجب کاهش هزینه های پرداختی توسط گردشگران می شود و همچنین تطابق تعطیلات مدارس با تعطیلات فرهنگی، مذهبی و جشنواره ها عنوان شده است.

اثر تغییرات اعمال شده در صنعت سفر و گردشگری با توجه به آنچه از سوی برخی کارشناسان اعلام شده، تقریبا قطعی است که منجر به کاهش شیب منحنی تقاضای سفر، افزایش دوره بین اوج و رکود سفر (دوره بین بالاترین و پایین ترین تقاضا برای سفر در طول سال) و کوتاه تر شدن دوره اوج مسافرت به دلیل متنوع تر شدن توزیع سفر می شود. انجام این تغییرات و کاهش تقاضای تعطیلات در دوره اوج سفر باعث شد خانواده هایی که نمی توانستند از عهده قیمت های بالای دوره های اوج سفر که ناشی از کشش زیاد تقاضا و ظرفیت محدود در این دوره بود، بربیایند و فرصت های بیشتری برای سفر در طول دوره میان اوج و رکود سفر داشته باشند. اما طبق این گزارش، برای شرکت های سفر و گردشگری، اثرات ایجاد شده متغیر خواهند بود. شرکت هایی که تقاضای بالایی دارند قادر به حفظ حاشیه سود بالا در ایام اوج سفر و افزایش حاشیه سود در دوره بین اوج و رکود سفر خواهند بود؛ درحالی که سایر شرکت ها باید وقتی که تقاضا کاهش می یابد، قیمت های فصل اوج سفر خود را کاهش دهند. این در حالی است که آنان قادر به افزایش قیمت گذاری در دوره میان اوج و رکود سفر نیستند.
 
پیش بینی تقاضا

برای برآورد تغییراتی که گروه مشاوره بوستون مد نظر قرار داده است، چند راه وجود دارد که ممکن است صنعت سفر و گردشگری به آن طرق تحت تاثیر قرار گیرد و این گروه شرکت ها را به سرمایه گذاری در نرم افزار قیمت گذاری پویا تشویق کرده است تا به سرعت نسبت به تغییرات واکنش نشان دهند. برنامه ریزی برای تغییرات در ظرفیت ایجاد شده نیاز به آن دارد که دوره تعطیلات با دوره های طولانی تر میان اوج و رکود سفر گسترش یابد. گزارش فوق در نهایت نتیجه می گیرد که بازار سفر بریتانیا یک شبه تغییر شکل نخواهد داد. اما در مورد اینکه الگوهای سفر داخلی در طول زمان تغییر می کنند، شک کمی وجود دارد و پس از یک دوره گذار که می تواند تا چند سال نیز طول بکشد، شرکت های سفر باید با پارادایم جدید تقاضا تطابق پیدا کنند. آن دسته از شرکت هایی که اکنون در زمینه ساخت قابلیت هایی که آنها را قادر به پیش بینی و واکنش سریع نسبت به انتقال تقاضا می سازد سرمایه گذاری می کنند، مزیت رقابتی بزرگی نسبت به سایر شرکت های مسافرتی بریتانیا و بازار توریسم خواهند داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1