16 آوریل 2024 - 23:48

گردشگری شمال ایران زیر ذره بین «اسلیت»

15 سپتامبر 2016 - 08:00 dsfr.ir/sh17d

گردشگری شمال ایران زیر ذره بین «اسلیت»
میثم رودکی
جاده چالوس

نشریه اسلیت در گزارشی به تحلیل وضعیت گردشگری ایران در شمال کشور پرداخته و به چالش های گردشگری شمال کشور اشاره کرده است.

در تازه ترین گزارشی که در رسانه های غربی از وضعیت گردشگری ایران به انتشار رسیده، یک نویسنده ایرانی-آمریکایی دانشجوی دکترای انسان شناسی در دانشگاه شیکاگو، در نشریه اسلیت به تحلیل گردشگری در شمال کشور پرداخته و به چالش تعطیلات پرترافیک در جاده چالوس اشاره کرده است.

الکس شمس با یادآوری جنگل های شمال ایران که پیرامون دریای خزر واقع شده اند، شمال ایران را محل بازدید میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی در طول سال دانسته و تصریح کرده است: «نسل ها است که ایرانیان از مناطق خشک مرکزی این کشور به سوی شمال آن جذب می شوند. برای ایرانیان، کلمه شمال با تفریح مترادف شده است. آب و هوای این منطقه و فرهنگ آن با مرکز ایران که بیشتر ایرانیان در آن زندگی می کنند، تفاوت بسیار زیادی دارد.»

وی در ادامه با اشاره به برخی معضلات حین سفر ایرانی ها به این منطقه، از ترافیک شمال در تعطیلات یاد کرده و گفته است: «راه بندان یکی از ویژگی های هر آخر هفته است؛ به گونه ای که پس از هر تعطیلات روزنامه های ایران تعداد افرادی را که به دلیل ساعت ها تنفس دود خودروها و ماندن در تونل های جاده ای پرجمعیت در راه رسیدن به ویلاهای شمال کشور در بیمارستان بستری می شوند، ذکر می کنند.» الکس شمس تاکید کرده که با وجود این غیرممکن است مردم را از این سفر باز داشت.

این گزارش ورود تعداد بی شمار گردشگر به چالوس را دلیل ایجاد عوارضی پیرامون این شهر دانسته و خاطرنشان کرده است: «یکی از برنامه ریزان شهری و معماران بسیار مشهور ایران، -داریوش بوربور- معتقد است زیبایی این منطقه به دلیل توسعه برنامه ریزی نشده، تخریب شده است. در امتداد چالوس، بخش بزرگی از جنگل ها برای ساخت ویلا تخریب شده اند و اقتصاد این منطقه از کشاورزی به توریسم تغییر یافته است. بوربور معتقد است شاهراه های ساخته شده در محل های خوبی ساخته نشده اند و هیچ کنترل واقعی بر توسعه خصوصی یا قوانین محافظت کننده از بخش کشاورزی وجود ندارد. بسیاری از زمین های این منطقه به بخش کشاورزی اختصاص داده شده اند که وی این امر را یک فاجعه زیست محیطی می داند.»

اسلیت توجه بیشتر نسبت به محیط زیست در مدت اخیر را نیز گزارش کرده و نوشته است: «در سال های اخیر، مسوولان این کشور مقررات زیست محیطی شدیدتری را به کار گرفته اند تا از منابع طبیعی حفاظت کنند. فعالان محیط زیست و معاون رئیس جمهور، معصومه ابتکار که رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست نیز هست، در راس این کارها قرار گرفته اند. به هر حال، با افزایش بازار مصرف کننده داخلی و سیل گردشگران خارجی، مبهم است که چه مدت بیشتری درخشش جادوی شمال ایران دوام می یابد. با این همه هنوز برای میلیون ها نفری که تعطیلات خود را در طول سال آنجا سپری می کنند، این جادو قدرت خود را حفظ کرده است.»

اسلیت همچنین از افتتاح آزادراه تهران - شمال از ابتدای سال آینده سخن گفته و تصریح کرده است: «با احداث این آزادراه، زمان سفر از 4 یا 5 ساعت به 2 ساعت (از تهران) کاهش می یابد و کشش تقاضا برای این منطقه رو به فزونی خواهد گذاشت.»

این گزارش در عین حال، چالوس را مهم ترین شهر ارتباطی شمال تهران عنوان و تاکید کرده که این روزها مهم ترین جاده ای که گردشگران را از تهران به شمال می برد از چالوس می گذرد. نویسنده انسان شناس این گزارش، همچنین با اشاره به ویلاهای موجود در منطقه و افزایش ساخت و ساز نوشته است: «بسیاری از این طرح ها، دهه ها پیش طراحی شده بودند اما اخیرا به لطف اصلاحاتی در بازار آزاد و برخی از نخبگان اقتصادی پدید آمده اند. برداشته شدن تحریم های غربی به دنبال توافق هسته ای اخیر میزان ورود گردشگران خارجی به این کشور را بیشتر کرده است.»

رشد سرمایه گذاری خارجی در گردشگری ایران

نویسنده این گزارش، از افتتاح برندهای هتل در ایران یاد و تصریح کرده است: «اوایل سال جاری، هتل های زنجیره ای ملیای اسپانیا اعلام کرد نخستین هتل بین المللی 5 ستاره را پس از انقلاب اسلامی ایران در این کشور خواهد ساخت. این هتل در متل قو واقع شده است و ارتفاع آن به 430 فوت می رسد. بنای این هتل در کنار دهکده کوچک آن ساخته شده و در سال آینده افتتاح خواهد شد.»

اسلیت در مورد نقش سرمایه گذاران خارجی در پسابرجام در بخش گردشگری نیز ذکر کرده است: «پروژه گفته شده، تنها بخشی از رونق شدید در سرمایه گذاری گردشگری خارجی است و کارشناسان پیش بینی می کنند حدود 150 هتل جدید در 5 سال آینده در سراسر کشور افتتاح خواهند شد. از سوی دیگر، محدودیت های ویزا برای اتباع خارجی به شدت تسهیل شده است و هتل ها در سراسر کشور در هر آخر هفته در بسته های سفر گنجانده می شوند.»

این گزارش همچنین به گمانه زنی ها در خصوص پیش بینی روند گردشگری ایران پرداخته و با اشاره به برآورد موسسه معتبر یورومانیتور، اذعان کرده است: «براساس تحقیقات بازاری یورومانیتور، انتظار می رود تا سال 2021 تعداد گردشگران بین المللی ایران 25 درصد نسبت به میزان فعلی افزایش یافته و به رقم 3/ 6 میلیون نفر برسد. برخی از این گردشگران اروپایی هستند و در کنار آنها تعداد کثیری عراقی، لبنانی و عرب های کشورهای حاشیه خلیج فارس از گردشگران ایران به شمار می روند.»

الکس شمس در این گزارش با یادآوری پیش بینی مقامات دولتی از تعداد گردشگران ایران تا سال 1404، اظهار کرده که آنها احتمالا بازار گردشگری مذهبی پررونق کشور را نیز منظور می کنند که رقم خوش بینانه 25 میلیون گردشگر سالانه را تا سال 2025 گمانه زنی کرده اند!

1