9 اکتبر 2021 - 22:03

عربستان چقدر از خرید سوغات حجاج درآمد دارد؟

10 سپتامبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/r65au

عربستان چقدر از خرید سوغات حجاج درآمد دارد؟
نامشخص
حاجیان در حالا خرید سوغاتی در عربستان هستند

اتاق تجارت و صنعت مکه اعلام کرده است که حجاج در سال گذشته معادل 19 هزار میلیارد تومان در عربستان برای خرید سوغات و دیگر هزینه های جانبی خرج کردند.

به گزارش «ایسنا»، زائران خانه خدا هر ساله پیش از آغاز موسم حج و پس از آن هزینه های زیادی را صرف خرید سوغاتی و دیگر اقلام می کنند که بر اساس گزارش ها، در سال گذشته ارزش این خریدها به 20 میلیارد ریال عربستان (معادل 19 هزار میلیارد تومان) رسید. سیدی مختار، زائری که امسال از کشور مالی در مراسم حج حضور دارد، می گوید: «پیش از آغاز موسم حج و تاکنون 850 دلار برای خرید تسبیح، سجاده و دیگر سوغاتی ها برای دوستان و خانواده هزینه کرده ام.» این زائر 54 ساله معتقد است خرید، بخشی از وظیفه مذهبی او و همان چیزی است که پیامبر اسلام(ص) از ما خواسته؛ یعنی بردن هدیه برای خانواده و دوستان.

محمدحسن، زائر اهل مصر نیز که مشغول خرید در نزدیکی مسجدالحرام است، می گوید: «تاکنون عبا، تسبیح، عطر و سجاده خریداری کرده و 3 هزار ریال عربستان برای خرید کنار گذاشته است و 6700 دلار نیز هزینه اقامت او در هتل های مکه و مدینه خواهد شد.» وی معتقد است این هزینه ها غیرقابل انکار است و خانواده و دوستان به این سوغاتی ها افتخار می کنند. ارزش این سوغاتی ها قابل تصور نیست.

در همین حال ماجد عبدالله یکی از فروشندگان در مکه که مغازه کوچکی دارد، با ابراز خشنودی از این شرایط می گوید: «درآمد روزانه من از محل فروش تسبیح و سجاده در این مغازه کوچک چیزی بین 20 تا 25 هزار ریال (عربستان) است.»

به گزارش «دنیای اقتصاد» و به گفته کارشناسان، بخش اعظمی از سوغات حج را محصولات چینی تشکیل می دهند و باید این نکته را نیز مدنظر داشت که خرید سوغات از سوی حجاج بیش از آنکه به اشتغالزایی موثر در حوزه تولیدات این کشور بینجامد، صرفا فروشگاه های سوغات را فعال خواهد کرد. هزینه 19 هزار میلیارد تومانی حجاج در سال گذشته در حالی رقم خورده است که این رقم امسال به سبب عدم حضور حجاج ایرانی که هزینه های زیادی را صرف خرید سوغاتی می کنند، قطعا کاهش خواهد یافت.

1