24 فوریه 2024 - 23:03

انتخاب موزه های برتر ایران در روز جهانی موزه

7 آوریل 2015 - 17:45

همزمان با سالروز جهانی موزه، موزه های برتر از سراسر کشور توسط ایکوم ایران انتخاب می شوند.

قائم مقام ایکوم ایران با اعلام این خبر، گفت: هدف از انتخاب موزه برتر الگو قرار گرفتن موفقیت یک موزه در شاخصی معین برای سایر موزه هاست. به گفته سید احمد محیط طباطبایی موزه موفق موزه ای است که به مدت یکسال به روی بازدید کننده باز باشد و به فعالیت حداقلی اش ادامه دهد.

وی افزود: در انتخاب موزه برتر به دنبال این هستیم که رفتار موزه داری خودمان را اصلاح کرده و برخی از شاخص های مهم را بیشتر مد نظر قرار دهیم.

این مقام مسئول شاخص انتخاب موزه بزرگ و کوچک را بر طبق استاندارد ایکوم جهانی دانست و گفت :برای انتخاب موزه برتر عملکرد موزه هادر 3 سطح بزرگ، کوچک و متوسط و در دو بخش خصوصی و عمومی مورد بررسی قرار می گیرد.

قائم مقام ایکوم گفت: 12شاخص از کمیته موزه های ایران انتخاب شده اند که هر یک از موزه ها می توانند در هر کدام از این شاخص ها در رقابت شرکت کنند.

وی آموزش، بازدید از موزه، گردآوری، معرفی، نگهداری و حفاظت، پژوهش، اعمال استاندارهای فنی و توسعه فیزیکی را از شاخص های مورد نظر کمیته موزه های ایران اعلام کرد.

محیط طباطبایی تصریح کرد: توسعه مدیریتی، خلاقیت و نوآوری، تلاش برای بقاء، روز جهانی موزه و کودک و نوجوان را ازدیگر شاخص ها عنوان کرد که برخی از آنها به اقتضای شرایط موزه های ایران تعیین و اضافه شده اند.

شرکت کنندگان ازتاریخ 1/2/94 تا 10/2/94فرصت دارند گزارش های خود را در قالب پاورپوینت در سایت انتخاب موزه برتر www.best museum.ir قرار دهند.

وی زمان داوری آثار را 18تا 28 اردیبهشت ماه اعلام کردو با اشاره به شعار امسال ایکوم تحت عنوان "موز ها و جامعه پایدار" اظهار داشت: چند سالی است ایکوم بر خلاف گذشته که به مسائل میان بخشی توجه داشت به مسائل فرابخشی توجه دارد و مسائلی همچون موزه، ارتباطات اجتماعی، موزه، توسعه و ... را محور قرار می دهد.

گفتنی است در 28 اردیبهشت همزمان با روز جهانی موزه بازدید از موزه ها در تمامی نقاط کشور برای عموم مردم رایگان است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1