اصلاح قرارداد سفرهای خارجی کار کجاست؟

6 سپتامبر 2016 - 12:00 dsfr.ir/d39ck

اصلاح قرارداد سفرهای خارجی کار کجاست؟
tandistravel.com
هتل مارینا گرند بیچ بلغارستان

ازدحام گردشگران در کشورهای نوظهوری که تا پیش از کودتای ترکیه چندان مورد اقبال ایرانی ها نبودند، نگرانی هایی را از باب تکرار آنچه در معامله با تُرک ها پیش آمد، باعث شده است.

اما برای پیشگیری و اصلاح بدتعهدی هایی که ناشی از نقص قراردادهای دو کشور بود و در جریان کودتای ترکیه یک سری از مسافران را سرگردان و شرکت های هواپیمایی و گردشگری ایران را متضرر کرد، کدام سازمان و یا تشکل باید پیش قدم شود؟

چندی پیش در دیداری که با سفیر ترکیه در ایران داشت، بر نقص قراردادها صحه گذاشت و گفت: «قطع کوتاه مدت اعزام تورهای گردشگری به ترکیه، وجود برخی نواقص در عقد قراردادهای گردشگری طرفین به عنوان بستری برای ایجاد خسارت به بخش خصوصی گردشگری ایران را عیان کرد.»

به گفته او، «از نیمه مارس 2016 تا کنون و در ناآرامی های اخیر ترکیه بخش خصوصی ایرانی به دلیل فسخ قراردادهای متعدد، تورهای مسافرتی متحمل خسارتی حدود 7 تا 8 میلیون یورو شده است.»

رحمانی موحد برای همین پیشنهاد کرد، «با دستور وزیر فرهنگ و گردشگری و همکاری بخش خصوصی کشور ترکیه، ساز و کاری سریع برای جبران خسارت های وارد شده و اصلاح نواقص در قراردادها و روند موجود تعریف شود.»

در همین راستا برخی از فعالان بخش خصوصی گردشگری ایران نیز که با تغییر مقصد گردشگران ایرانی، وارد بازارهای جدیدی همچون گرجستان، بلغارستان، روسیه و جمهوری آذربایجان شده اند و شاهد رشدی بین 40 تا 300 درصد بوده اند، براساس تجربه اجرای تور در ترکیه و معضلاتی که در پی نقص قراردادها در جریان کودتا پیش آمد، از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درخواست کرده اند؛ پیش از تکرار اتفاق های ترکیه، قراردادهای تورهای خارجی را اصلاح و محکم تر و با تهیه ی سندی واحد، شرایط را از حالت سلیقه ای، خارج کند.

اما مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در واکنش به چنین درخواست هایی، تاکید می کند: این سازمان نمی تواند در قراردادهای بخش خصوصی ایران با سایر کشورها دخالت کند.

«ولی تیموری» درباره ی نظارت سازمان بر قراردادهای شرکت های ایرانی و خارجی و خارج شدن آن ها از حالت سلیقه ای، به ایسنا می گوید: این موضوع ارتباطی با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ندارد. این بخش خصوصی است که هنگام تنظیم قرارداد، باید تمام شرایط و ضوابط دو کشور را درنظر بگیرد تا در مواقع خاص و یا فورس ماژور مشکلی پیش نیاید.

وی در عین حال متذکر می شود: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در شرایط بحرانی و خاص حتما حقوق گردشگران ایرانی را برابر با قراردادهای ابلاغی از دفاتر گردشگری کشورمان، مطالبه خواهد کرد.

تیموری تاکید می کند: گردشگران ایرانی که از طریق دفاتر خدمات مسافرتی کشورمان به مقاصد گردشگری خارجی سفر می کنند باید قرارداد تیپ ابلاغی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را داشته باشند و امضا کنند، اما چگونگی تنظیم قرارداد میان شرکت های مسافرتی ایران با همتایان خارجی، به خودشان ارتباط دارد و این سازمان نمی تواند دخالتی در این باره داشته باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1