کتاب حلقه مفقوده حوزه گردشگری است

5 سپتامبر 2016 - 18:40 dsfr.ir/gk4cc

کتاب حلقه مفقوده حوزه گردشگری است
ibna.ir
نقد کتاب های تالیفی دانشگاهی برای رشته های گردشگری (گفتار دوم)

دانشجویان گردشگری باید از سردرگمی رها شوند، حلقه مفقوده برای تحقق این هدف تالیف و انتشار کتاب است.

به گزارش روابط عمومی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران، دوازدهمین نشست علمی و تخصصی از سلسله نشست های «چشم انداز صنعت گردشگری در ایران با عنوان «نقد کتاب های تالیفی دانشگاهی برای رشته های گردشگری (گفتار دوم)» عصر یکشنبه (14 شهریورماه) با حضور ایرج افشار سیستانی ایران شناس و نویسنده کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران، راحله قنبری مدیر مسئول انتشارات «مهکامه»، حمید عامریان مدرس دانشگاه علامه طبطبایی و فعال گردشگری، رحیم یعقوب زاده رئیس مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران و عادل تقوی رئیس انتشارات جهاد دانشگاهی به همت مرکز گردشگری علمی - فرهنگی دانشجویان ایران در تالار «شهید صبوری» ساختمان جهاد دانشگاهی برگزار شد.

قنبری ضمن اشاره به سابقه فعالیت «مهکامه» در عرصه گردشگری اظهار کرد: در آغاز فعالیت انتشارات «مهکامه» در مقایسه با سایر کشورهای دنیا فعالیت قابل توجهی نداشتیم؛ در عرصه گردشگری علاوه بر نبود کتاب های مرجع شناختی از سرشاخه های اصلی این رشته وجود نداشت. دانشجویان گردشگری ابتدا باید از سردرگمی رها شوند و حلقه مفقوده برای تحقق این هدف تالیف و انتشار کتاب است. به نظر می رسد که امروز دانشجوی رشته گردشگری برای تأمین کتاب مشکلی داشته باشد.

وی ضمن بیان برخی اعتقادات درباره ناتوانی نشر برای جبران خلاء صد ساله در حوزه گردشگری افزود: برخی افراد نزدیک به 13 سال پیش معتقد بودند با توجه به ضعف صنعت گردشگری فعالیت قابل توجهی نمی توان در حوزه نشر گردشگری صورت داد اما تلاش شد تا حتی کتاب های خارجی با رویکرد بومی سازی ترجمه و در اختیار دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد قرار گیرد بنابراین در حال حاضر مدعی هستیم که دانشجویان این رشته مشکلی بابت تامین منبع مکتوب ندارند. طی 13 سال گذشته 80 عنوان کتاب به بازار نشر گردشگری از سوی انتشارات «مهکامه» منتشر شده البته شمارگان کتاب به 500 نسخه رسیده است.

قنبری با اشاره به نقش ترجمه در بهبود وضعیت دانش گردشگری در دانشگاه ها ادامه داد: ترجمه کتاب های روز گردشگری به عنوان معیاری برای سنجش وضعیت دانش دانشجویان گردشگری شده است؛ به عبارت دیگر توانمندی های گردشگری مشخص شده است. با هدف ارتقاء دانش گردشگری انتشارات «مهکامه» فرصتی را برای دانشجویان ایجاد کرده اند تا با استادان برتر این حوزه در همه کشور ارتباط برقرار کنند.

وی با تاکید بر ارتقاء دانش گردشگری در کشور گفت: دانش آموختگان رشته گردشگری به عنوان برنامه ریزان این حوزه شناخته می شوند این در حالی است که از سوی سازمان های مربوطه مشمول حمایت قرار نمی گیرند اما به نظر می رسد که همه نهادهای دخیل در حوزه گردشگری به این نتیجه رسیده اند که باید از افراد دانشگاهی استفاده کنند.

لزوم توجه به تولید علم در حوزه گردشگری

قنبری در تشریح چشم انداز ترسیم شده انتشارات «مهکامه» در حوزه گردشگری اظهار کرد: در مجموعه «مهکامه» تلاش داریم تا در حوزه گردشگری به تولید علم توجه کنیم بنابراین ایجاد ارتباط بین استادان دانشگاه های مطرح کشور را در دستور کار قرار داده ایم تا بدین وسیله محتوای بومی را در قالب کتاب تولید و در نهایت به زبان های دیگر ترجمه کنیم. درباره ترجمه کتاب نیز معتقدم که اگر چرخی ساخته شد نباید به فکر تکرار ساخت آن باشیم به عبارت دیگر در حوزه گردشگری باید به مطالعات تطبیقی بپردازیم؛ به عنوان مثال می توانیم به مقوله برنامه ریزی گردشگری در ایران سرمایه گذاری کنیم.

این فعال حوزه نشر با انتقاد از بی توجهی سازمان های دخیل در حوزه گردشگری نسبت به نشر کتاب افزود: در مقام مقایسه ناشران بین المللی بیش از سازمان های داخلی برای تولید کتاب مشترک با ایران تمایل نشان می دهند. طی 10 سال گذشته حتی یک خط تفاهم نامه برای همکاری در حوزه نشر بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و انتشارات «مهکامه» به امضا نرسیده این در حالی است که معتقدیم گردشگری ظرفیت ایجاد تحول فرهنگی را برای طیف های مختلف از پزشک تا زنان خانه دار دارد.

قنبری با اشاره به لزوم توجه به تولید کتاب برای مسافران ایرانی کشورهای خارجی ادامه داد: براساس تجربه شخصی معتقدم بسیاری از مسافران ایرانی کشورهای خارجی اطلاعات کافی نسبت به کشور مقصد ندارند به عبارت دیگر نمی دانند که از سفر چه می خواهند! بنابراین تصمیم گرفتیم تا در این حوزه نیز به تولید کتاب اقدام کنیم. علاقه من تولید کتاب علمی است و معتقدم باید در این حوزه به مخاطب شناسی و نیازسنجی به عنوان مهم ترین برنامه ها در حوزه نشر گردشگری دست زد.

در این برنامه، حمید عامریان، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و فعال گردشگری ادامه داد: اگر به دنبال انتشار کتاب براساس اصول علمی هستیم باید از خود بپرسیم که کجای کار قرار داریم. مشکلات باید علمی استخراج شود و در اختیار تصمیم گیرندگان قرار گیرد. هدف توسعه علمی است بنابراین برای حرکت به نقطه B باید نقطه A شناسایی شود؛ این در حالی است که مقدمه سند چشم انداز را جمعی از مهندسان براساس نظریات غرب ارائه کرده اند. باید از سازمان میراث فرهنگی بخواهیم به جای کارهای حسینقلی خانی به فعالیت های علمی توجه کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1