21 فوریه 2024 - 16:24

ضرر مالیاتی هتلداران از آمار غلط ضریب اشغال هتل ها

5 سپتامبر 2016 - 16:40 dsfr.ir/f23t2

ضرر مالیاتی هتلداران از آمار غلط ضریب اشغال هتل ها
hospibuz.com
رزرواسیون هتل

رئیس جامعه هتلداران ایران اعلام کرد بیان آمارهای کذب درمورد پر بودن اتاق هتل ها در کشور موجب شده سازمان امور مالیاتی مالیات هتل ها را علی الراس حساب کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جمشید حمزه زاده با بیان این مطلب افزود: «اکنون آمار میزان اشغال هتل های کشور زیر 50 درصد است؛ اما مسوولان مختلف در حوزه گردشگری و سازمان میراث فرهنگی اعلام می کنند که هتل های ایران پر است و همین موضوع موجب شده بازرسان سازمان امور مالیاتی حساب های دفتری هتلداران را در نظر نگیرند و تحت تاثیر جو به وجود آمده از سوی برخی مسوولان گردشگری، خودشان برای هتل ها مالیات بنویسند.»

وی با بیان اینکه حتی در برخی موارد سه برابر برای هتلی مالیات نوشته اند، خاطرنشان کرد: «ماموران سازمان امور مالیاتی به رغم این که به هتل ها مراجعه می کنند و با آمار واقعی اشغال هتل مواجه می شوند ولی موارد درج شده در دفاتر حسابرسی هتل ها را قبول نمی کنند و نظر خودشان را اعمال می کنند. ما این موضوع را از هتلداران پرسیده ایم و حتی خود من نیز که یک گروه هتلی دارم با وجود اینکه خوش حساب بوده ایم بازهم برای سال 94 علی الراس شده ایم.» به گفته حمزه زاده، چنین مشکلی در جلسات مطرح شده اما هنوز اقدام اساسی در این زمینه صورت نگرفته است.

رئیس جامعه هتلداران پیش از این در مرداد ماه سال 94 نیز در جمع تشکل های گردشگری گفته بود یکی از مشکلات هتل ها بحث مالیات ها است و سازمان امور مالیاتی، مالیات بالای 80 درصد موسسات گردشگری را علی الراس حساب می کند. وی مرداد ماه امسال هم در نشستی با تشکل های گردشگری و نمایندگان مجلس این دغدغه را عنوان کرد و لزوم انجام مطالعات و نیازسنجی برای احداث هتل ها و مراکز اقامتی از طریق میراث فرهنگی و گردشگری را مورد تاکید قرار داد.

بر اساس این گزارش، زمانی که اداره دارایی درآمد کتمان شده ای را مشاهده کند یا مدارک دارای نواقص باشند، می تواند ماخذ محاسبه مالیات را بر اساس محاسبات بررسی های انجام شده سازمان امور مالیاتی تشخیص و مورد مطالبه قرار دهد. در واقع در صورتی که میزان مالیات توسط اداره دارایی تشخیص داده یا دفاتر و مستندات وی رد شود، میزان مالیات درآمد علی الراس محاسبه خواهد شد و بر اساس محاسبات مشخص شده سازمان امور مالیاتی تخمین زده می شود.

بسیاری از کارشناسان مشکل اصلی را فقدان سیستم حساب های اقماری گردشگری می دانند و معتقدند در صورتی که این سیستم در کشور راه اندازی شود، از این چالش ها جلوگیری خواهد شد و آمارها شفاف تر و دقیق خواهند بود.

1