2 ژوئن 2020 - 00:28

100 اثر تاریخی ایران در فهرست موقت ثبت جهانی قرار دارد

3 سپتامبر 2016 - 12:30 dsfr.ir/dh3e1

100 اثر تاریخی ایران در فهرست موقت ثبت جهانی قرار دارد
میثم رودکی
مجموعه باستانی تخت سلیمان در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است

نقش باستان شناسی باید در برنامه کلان کشور تبیین شود، به وضعیت باستان شناسی در کشور در برنامه ریزی های کلان توجه نشده است.

"رئیس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی"

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حمیده چوبک پنجشنبه شب در نشست خبری با خبرنگاران در یاسوج اظهار داشت: 17 اثر تاکنون در ایران ثبت جهانی شده است. میمند، تخت جمشید، شوش، مسجد جامع اصفهان، تخت سلیمان، پاسارگاد، سنگ نوشته بیستون و چغازنبیل از مهم ترین آثار به ثبت رسیده ایران در میراث جهانی یونسکو است.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: ایران یکی از مناطق ناشناخته از نظر مطالعات باستان شناسی می باشد که این امر نیازمند پژوهش شناسایی و سرمایه گذاری است. اخیرا فعالیت های عمرانی زیادی در حریم محوطه تاریخی - فرهنگی کشور در حال انجام است که احتمال تخریب و آسیب به این آثار باستانی وجود دارد و به همین دلیل باید هرگونه عملیات عمرانی این مناطق متوقف شود.

وی با بیان اینکه نقش باستان شناسی باید در برنامه کلان کشور تبیین شود گفت: وضعیت باستان شناسی در کشور در برنامه ریزی های کلان توجه نشده است. وی با اشاره به سد خرسان در کهگیلویه و بویر احمد، تصریح کرد: تا زمانی که مطالعات سد خرسان سه از سوی پژوهش شناسان این پژوهشکده انجام نشود نباید هیچ گونه عملیات عمرانی در این سد انجام شود.

رودخانه خرسان ازکوه های تنگ سرخ و کنه دوده سه در 43 کیلومتری جنوب شرقی یاسوج و 15 کیلومتری شمال غربی شهر اردکان فارس سرچشمه می گیرد و به نام رودخانه بشار به سوی شمال غربی امتداد می یابد.

بر اساس اعلام مسئولان وزارت نیرو و مشاور طرح میزان ذخیره آب پشت سد خرسان سه پس از افتتاح سالانه حدود سه میلیارد و 200 میلیون متر مکعب است و ظرفیت آبگیری از آن برای بخش های آشامیدنی، کشاورزی و صنعت کهگیلویه و بویراحمد در هر سال نیز حدود 2 میلیارد و 700 میلیون مترمکعب خواهد بود.

گفتنی است؛ 726 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی کهگیلویه و بویر احمد در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این آثار شامل 61 آسیاب، 50 خانه تاریخی، 40 قلعه، 40 آب انبار، 23 بقعه متبرکه، 19 گورستان، 17 استودان، 13 پل، 13 بافت تاریخی، 5 حمام، 5 مسجد و 3 کاروانسرای استان در فهرست آثار ملی قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1