1 مارس 2024 - 12:10

هتل ها میهمانان داخلی خود را از دست داده اند

2 سپتامبر 2016 - 12:30 dsfr.ir/go3a1

هتل ها میهمانان داخلی خود را از دست داده اند
wikihotels.ir
نمایی از اتاق یک هتل

فعالیت خانه مسافرها در کاهش ضریب اشغال هتل های 4 و 5 ستاره کشور بی تاثیراست، میهمانان این هتل ها هیچ وقت به خانه مسافرها مراجعه نمی کنند.

مدیرکل هتل پارسیان شیراز در مصاحبه با خبرنگار هتل جار در خصوص موضوعات مختلف نظیر ضریب اشغال، نرخ هتل ها، هزینه های سفر، خانه مسافر و ... اظهاراتی را بیان داشت.

ضریب اشغال مناسب هتل پارسیان شیراز به دلیل قراردادهای خاص

مهرداد خسروی، مدیرکل هتل پارسیان شیراز به ضریب بالای اشغال این هتل در ایام مختلف سال اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه هتل 4 ستاره پارسیان شیراز وابسته به هلدینگ سیاحتی و گردشگری بنیاد مستضعفان بوده و زیر نظر شرکت هتل های پارسیان به عنوان بزرگترین گروه هتلداری کشور فعالیت می کند، لذا از قراردادهای خاص با برخی شرکت های بزرگ مانند شرکت نفت نیز بهره مند است و در نتیجه معمولا ضریب اشغال این هتل در مقایسه با هتل های هم سطح خود در شهر شیراز، بالاتر است.

کاهش شدید ضریب اشغال از ابتدای خرداد

مدیرکل هتل پارسیان شیراز اظهار داشت: در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری در مقایسه با سال قبل تفاوت چندانی نداشته و حتی رشد نیز داشته ایم. برای مثال ضریب اشغال هتل در فروردین سال گذشته 90 درصد و در سال جاری بالغ بر 92 درصد بوده است.

وی ادامه داد: ضریب اشغال هتل پارسیان شیراز از ابتدای خردادماه تا این لحظه به شکل بسیار عجیبی کاهش داشته است به نحوی که در طول مدت 25 سال فعالیت با چنین سطح اشغال پایینی به خصوص در ماه مرداد روبه رو نبوده ایم.

شیراز شهر خانه مسافرها

خسروی در خصوص فعالیت خانه مسافرها و تاثیر آنها بر هتلداری گفت: در گذشته و در ایام نوروز به دلیل کمبود جا مدارس و خوابگاه های دانشجویی برای اسکان مسافران با قیمت حداقل در نظر گرفته می شد ولی متاسفانه این موضوع حالت فراگیر پیدا کرد و هیچ ارگانی هم نتوانست مانع رشد بی رویه خانه مسافرها شود؛ در نتیجه فضایی به وجود آمد که در حال حاضر 70بین تا 80 درصد از مسافران شیراز در خانه مسافرها اسکان می یابند.

خانه مسافر بلای جان هتل های 1 ، 2 و 3 ستاره

خسروی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: بازار هتل های 4 و 5 ستاره از فعالیت خانه مسافرها آسیب زیادی نمی بیند زیرا مسافران این هتل ها به خانه مسافر نمی روند؛ از سوی دیگر با گران بودن نرخ هتل ها نیز مخالفم زیرا در حال حاضر قیمت هتل های شهر شیراز در مقایسه با شهرهای تهران، اصفهان و یزد پایین تر است.

وی تصریح کرد: دلیل اصلی کاهش تعداد مسافر در هتل ها و به خصوص هتل های 4 و 5 ستاره، بالا بودن مجموع هزینه های سفر در ایران است.

سفر به خارج از کشور به صرفه تر است

مدیرکل هتل پارسیان شیراز گفت: فرد زمانی که حساب و کتاب می کند، متوجه می شود که هزینه یک مسافرت 8 روزه به مالزی به همراه گردش و اقامت در مقایسه با سفر به یک شهر در داخل کشور بسیار به صرفه تر است.

خسروی تاکید کرد: هتل های کشور میهمانان داخلی و در حقیقت ضریب اشغال داخلی خود را از دست داده اند.

مردم فقیر شده اند

مدیرکل هتل پارسیان شیراز معتقد است که اکثر گردشگران ایرانی مسافرت خارجی را ترجیح می دهند و گروهی هم که به مسافرت داخلی می روند به دلیل اینکه پولی در دست ندارند، هزینه ای بابت اقامت در هتل نمی پردازند.

عدم برخورد نهادهای مختلف با خانه مسافر

خسروی گفت: برای ساماندهی خانه مسافرها اعلام شد که مجوز این اماکن مشروط بر رعایت استانداردها و قرار گرفتن در محدوده حاشیه شهر، صادر می شود ولی گروه عمده ای از صاحبان خانه مسافرها این اقدامات را انجام ندادند.

وی اشاره کرد: ارگان هایی مانند نیروی انتظامی، میراث فرهنگی، اماکن و ... هیچ برخوردی با خانه مسافرها ندارند زیرا این را وظیفه خود نمی دانند.

سخن پایانی؛ هتلداری در ایران بیهوده است

مهرداد خسروی در پایان صحبت های خود گفت: خانه مسافرها به بغل دست هتل ها رسیده اند و علاوه بر اینکه عوارض و مالیاتی نمی پردارند، هیچ نظارتی هم بر کار آنها نیست. در چنین شرایطی هتلداری و سرمایه گذاری در این صنعت عملا امری بیهوده است.

1