21 فوریه 2024 - 15:01
دیدار سلطانی فر با وزرای گردشگری بوتان و بنگلادش

پیشنهاد پرواز مستقیم تهران - داکا

31 اوت 2016 - 11:30 dsfr.ir/fl2hr

پیشنهاد پرواز مستقیم تهران - داکا
ایرنا
مسعود سلطانی فر در دیدار با وزیر گردشگری بنگلادش

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در حاشیه اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت و گوی همکاری آسیا در تبریز، با وزرای گردشگری کشورهای بنگلادش و بوتان دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ مسعود سلطانی فر در دیدار با وزیر گردشگری بنگلادش، هزینه خدمات درمانی در ایران را یک سوم تا یک پنجم کشورهای اروپایی دانست و گفت: «سال گذشته حدود 300 هزار گردشگر خارجی برای استفاده از خدمات درمانی و سلامت وارد کشور شدند و پیش بینی می کنیم این تعداد گردشگر در سال جاری به 500 هزار نفر برسد.»

معاون رئیس جمهوری همچنین از تلاش های ایران برای توسعه گردشگری سخن گفت و یادآور شد: «صدور ویزای سه ماهه برای اتباع 190 کشور جهان به محض ورود به کشور از مهم ترین اقدامات دولت یازدهم برای رونق و توسعه گردشگری است. به این ترتیب اتباع این کشورها بدون اینکه ویزا بگیرند، می توانند به ایران سفر کنند و در فرودگاه ها برای آنها ویزا صادر می شود.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ وزیر گردشگری بنگلادش نیز در این دیدار با بیان اینکه نام کشورش در لیست 190 کشور برای صدور ویزای سه ماهه ایران نیست، خواستار اضافه شدن نام کشورش در این لیست شد. راشد خان منون همچنین از سلطانی فر خواست پروازهای مستقیم تهران - داکا برقرار شود.

وی ابتکار عمل ایران در برگزاری اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت و گوی همکاری آسیا را موجب ارتقای صنعت گردشگری این قاره در آینده نزدیک دانست و تصریح کرد: «تبریز برای سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شده و می توان با معرفی داکا به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام برای سال 2017، همکاری های تنگاتنگی در این ارتباط بین دو کشور برقرار کرد.» منون با اشاره به روابط طولانی بین فرهنگ های ایران و بنگلادش، ادامه داد: «در زبان کشور ما هزار کلمه ایرانی وجود دارد و مردم ما با زبان ایرانی بیگانه نیستند. از سوی دیگر، شعرهای زیادی از ادیبان ایرانی به زبان بنگلادشی ترجمه شده و این امر گویای روابط خوب این دو کشور است.»

وزیر گردشگری بنگلادش با اشاره به پتانسیل های گسترش روابط در حوزه گردشگری سلامت، خاطرنشان کرد: «در اوایل انقلاب به علت ارتباط خوب بین ایران و بنگلادش، همکاری مناسبی از لحاظ پزشکی بین دو کشور برقرار بود و پزشکان بنگلادشی در ایران به بیماران خدمات ارائه می کردند. هم اکنون نیز این ارتباط در زمینه گردشگری فراهم شده و امیدواریم تداوم یابد.»

نقش پررنگ بخش خصوصی در گردشگری بوتان

وزیر گردشگری بوتان نیز در دیدار خود با مسعود سلطانی فر، با بیان اینکه ایران یکی از قدیمی ترین تمدن ها را دارد، گفت: «صنعت گردشگری با کمترین تاثیر محیط زیستی مدنظر ما بوده و به دنبال ترویج این صنعت در کشور خود هستیم.»

لکی دورج با تاکید بر اینکه بیشتر فعالیت های گردشگری در کشورش از سوی بخش خصوصی انجام می شود، تصریح کرد: «علاقه مندیم گردشگران و مسافران از طریق تورهای گردشگری به بوتان سفر کنند.» وی با اشاره به اینکه 60 درصد فضای کشور بوتان جنگل است، اظهار کرد: «تجربه استفاده از هوای تازه کوهستان و جنگل بهترین ارمغان بوتان به گردشگران است. سالانه 150 هزار گردشگر از کشورهای مختلف به ویژه چین و هند به بوتان سفر می کنند و تلاش می شود این آمار با همکاری بین کشورهای مختلف افزایش یابد.»

این وزیر بوتانی خاطرنشان کرد: « اولین اولویت ما شناساندن کشورمان از طریق شادی ملی بوده و گردشگری در اولویت دوم ما قرار دارد.» وی در نهایت از ابتکار عمل ایران برای برگزاری اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت وگوی همکاری آسیا قدردانی و ابراز امیدواری کرد که این اقدام بستر لازم را برای رونق و توسعه گردشگری در آسیا فراهم کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1