2 فوریه 2023 - 10:07

موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران 3 روز تعطیل است

29 اوت 2016 - 20:00 dsfr.ir/648dj

موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران 3 روز تعطیل است
کجارو
موزه کتابخانه نیاوران

به منظور انجام عملیات سم پاشی دوره ای، موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران 3 روز تعطیل است.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران موزه کتابخانه اختصاصی این مجموعه به دلیل انجام عملیات سم پاشی دوره ای از تاریخ 9 تا 11 شهریورماه تعطیل است.

گفتنی است موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران در سال 1355 احداث شده است. در این موزه حدود 23 ‬هزار جلد کتاب عمدتا به زبان های فارسی و فرانسه و در زمینه های ادبیات، تاریخ و هنر وجود دارد و نسخ خطی نفیس کتب و قرآن از جمله آثار شاخص موجود در این کتابخانه است. قدیمی ترین کتاب این مجموعه در سال‪میلادی در پاریس به چاپ رسیده و جدیدترین آن در ژانویه 1979 ‬ وارد این کتابخانه شده است.

همچنین ساختمان کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران دارای ویژگی های متمایزی در نوع معماری و ساختار سازه است که بر اساس الگوی رایج معماری مدرن در دهه 50‬ شمسی به همراه ترکیب هوشمندانه ای از شیشه و احجام سنگی شکل گرفته است. در طراحی داخل ساختمان ترکیب برنز و شیشه در سطح زیادی به کار رفته و همچنین ترکیب حجمی بزرگی شامل بیش از سه هزار استوانه شفاف، تامین روشنایی سقفی کتابخانه را بر عهده دارد.

از بخش های دیگر کتابخانه، کلکسیون آثار هنری است که مجموعه ای بیش از‪ 350 اثر شامل تابلوهای نقاشی و آثار حجمی را در بر می گیرد. این آثار می تواند نشان دهنده بخشی از تاریخ هنر معاصر به ویژه  جریان های نوگرای هنر ایران در دهه سی و چهل شمسی باشد.

1