10 ژوئن 2024 - 05:51

زنانی که قنات ها را احیا می کنند

29 اوت 2016 - 13:30 dsfr.ir/9g7kh

زنانی که قنات ها را احیا می کنند
ایسنا
تشکیل «گوجینو» در روستای شفیع آباد بخش شهداد استان کرمان

«گوجینو» اسم گروهی از زنان روستای شفیع آباد است که با تولید صنایع دستی واسطه ها را از فروش محصولات شان حذف و زنان روستای شان را توانمند کرده اند. از طرفی آن ها 15 درصد فروش محصولات شان را صرف مرمت و احیای قنات های روستا می کنند.

به گزارش ايسنا؛ فریبا رادی - یکی از اعضای این گروه - درباره تشکیل «گوجینو» در روستای شفیع آباد بخش شهداد استان کرمان، توضیح داد: «گوجینو» به معنی نوعی بافت حصیر است که از زمان قدیم تا کنون رواج داشته، این نوع بافت، اصالت دارد و خاص منطقه کرمان است و از طرفی با کار ما مرتبط است.

او درباره چگونگی تشکیل این گروه، اظهار کرد: سال 93 نینا امین زاده با گروهی به منطقه ما آمد و برای زنان روستا جلسه گذاشت و ما در آن شرکت کردیم. اول نمی دانستیم این گروه اصلا برای چه کاری به روستای ما آمده، بعد از برگزاری جلسات متعدد و کارگاه های آموزشی، زنان روستا در جریان کاری که می خواستند انجام دهند، قرار گرفتند. آن ها هر کدام از زنانی را که در هر حوزه ای فعالیت می کردند، شناسایی کردند و سپس این گروه با عضویت شش نفر تشکیل شد.

رادی ادامه داد: بعد از تشکیل گروه، برای خودمان صندوقی تشکیل دادیم و هر عضو 20 هزار تومان حق عضویت پرداخت کرد. خانم امین زاده نیز مبلغی به صندوق کمک کرد. سپس با این مبلغ، مواد اولیه و نخ خریدیم و شروع به کار کردیم. از طرفی حصیرهایی را که مادرهای مان تولید کرده بودند، در کنار محصولات مان فروختیم. هدف ما حذف واسطه ها و توانمند کردن زنان روستا بود تا سود واقعی را تولیدکننده دریافت کند.

این عضو گروه «گوجینو» اظهار کرد: گروه شش نفره ما حدود یک و نیم سال به همین روش کار کرد و محصولات مان را در اقامتگاه های بومی روستا به گردشگرها می فروختیم. چندبار هم در نمایشگاه ها شرکت کردیم. بعدها وسایل مان را در محوطه کاروانسرای شفیع آباد که ثبت یونسکو شده است، گذاشتیم. در این مدت فقط کار کردیم و هیچ سودی برای خودمان دریافت نکردیم و فقط وسایل لازم برای کارمان را خریدیم. هنگامی که دیگر زنان روستا موفقیت ما را دیدند، کم کم به جمع ما پیوستند و تعداد اعضای گروه شش نفره ما، به 40 نفر رسید.

او بیان کرد: 15 درصد از دریافتی حاصل از فروش محصولات مان، صرف خرید مواد اولیه و حساب جاری می شود و 15 درصد را هم برای احیای قنات های روستا هزینه می کنیم تا منفعت حاصل از این کار دوباره به خود گروه بازگردد.

رادی در پاسخ به این که چرا 15 درصد از کارتان را برای احیای قنات ها هزینه می کنید؟ گفت: زندگی روستایی ها به قنات وابسته است. بنابراین همه ی اعضای گروه تصمیم گرفتند، برای احیای آن ها و کمک به خودمان 15 درصد از هزینه فروش محصولات مان را به این کار اختصاص دهیم. در حال حاضر نیز اولین کمک را به قنات مهدی آباد داده ایم. بعد از این اتفاق، حدود یک ونیم ساعت آب و زمین را به زنانی دادند که در این زمینه فعالیت می کردند. تصمیم داریم در آینده نیز به قنات روستاهای دیگر کمک کنیم.

وی ادامه داد: من همراه سه زن روستایی دیگر که عضو این گروه هستند، به عنوان تسهیل گران روستا از قنات ها دیدن می کنیم و بنا بر اولویت، هزینه لازم را برای احیای آن ها پرداخت می کنیم. از طرفی به زنان روستاهای دیگر آموزش می دهیم و تشویق می کنیم که واسطه ها راحذف کنند و صنایع دستی را نسل به نسل منتقل کنند.

آشنایی با قنات

او درباره این که به جز پته دوزی و حصیربافی چه صنایع دستی دیگری در روستاهای اطراف تولید می شود؟ بیان کرد: برخی روستایی ها قالی هم می بافند، اما به دلیل استهلاک بالا و گرانی نخ، بیشتر روستایی ها به سمت پته دوزی و حصیربافی رو آورده اند و کمتر کسی قالی می بافند. پیش از این، دلال ها هر بته جقه پتی دوزی شده را دو تا چهار هزار تومان می خریدند، در حالی که حالا خودمان این کار را تا 20 هزار تومان می فروشیم. از طرفی به اعضای گروه آموزش دادیم تا طرح های اولیه را با کاربری های جدید آماده کنند.

رادی همچنین توضیح داد: در کنار پته دوزی و حصیربافی، گزچینی هم انجام می دهیم. گزها گیاهانی با خواص دارویی بالا هستند که هر کیلوی آن را حدود 120 هزار تومان می فروشیم؛ اما پیش از این، واسطه ها هر کیلو گز را 20 هزار تومان می خریدند. به واسطه خواص درمانی این گیاه، استقبال گردشگران از خرید آن بسیار خوب است.

این هنرمند همچنین بیان کرد: در حال حاضر به فکر این هستیم تا از مواد بازیافتی عروسک های محلی روستایی درست کنیم. البته چند مورد هم درست کردیم که با استقبال خوبی روبه رو شد، اما تولیدمان بالا نیست. برای نمونه، چند عروسک تولید کردیم که ببینیم اصلا خریدار دارد که با استقبال روبه رو شد و بسیاری درخواست دادند، اما ما نداشتیم که عرضه کنیم.

رادی با بیان این که در کنار صنایع دستی، فیلم ویدئویی نیز می سازیم، گفت: ما یک دوربین و سه پایه داریم و از سختی ها، کارکرد و موفقیت گروه مان فیلمبرداری می کنیم. در حال حاضر این فیلم در دست تدوین است. حامد ذوالفقاری که همراه تسهیل گران به روستای ما آمده بود، برای زنان روستا کلاس های آموزشی فیلمبرداری و مستندسازی گذاشت و نحوه ساخت ویدیو مشارکتی را به صورت رایگان آموزش داد.

دیدگاه ها

 • شیرین بی غم 14 می 2017 - 18:43

  به شما افتخار میکنیم .آفرین به شما زنان توانا.به امید موفقیت های بیشتر.

 • فریبا رادی 6 ژوئن 2017 - 00:15

  مرسی شیرین خانم عزیز

 • سميرا 14 می 2017 - 18:45

  اميدوارم هر روز شاهد اين اتفاقاي خوب تو كشورمون باشيم .افرين به شما عزيزان با افتخار

 • فریبا رادی 6 ژوئن 2017 - 00:14

  ممنون سمیرا خانم .

 • سارا.ف 14 می 2017 - 22:20

  بسیارخوشحالم که میبینم چنین زنان توانمند وهنرمندی درشهداد هستند که بفکر آبادکردن منطقه و کارآفرینی برای خانمها هستند وصنایع دستی بومی خودرا عرضه میکنند.موفق باشید

 • سارا.ف 15 می 2017 - 00:05

  موفق و پیروز باشید بانوان هنرمند سرزمینم

 • سارا.ف 15 می 2017 - 08:13

  موفق وسربلند باشید به امید خبرهای خوب وعالی ازدیارشهداد وزنان سخت کوش کویر

 • فریبا رادی 6 ژوئن 2017 - 00:09

  مرسی ساراخانم امیدوارم که سخت کوشیه زنان منطقه یمان به نتیجه عالی برسه زنان روستا همت وپشتکارزیادی دارن تا با قدم گزاشتن درراه احیای قناتها اینده خوبی برای فرزندانمان رقم بزنیم به امید فرداهای بهتر

1