29 می 2020 - 10:58

مجلس خواستار توقف حفر چاه در حریم تخت جمشید شد

29 اوت 2016 - 12:30 dsfr.ir/z56bs

مجلس خواستار توقف حفر چاه در حریم تخت جمشید شد
طنین پاسارگاد
حفر چاه در حریم تخت جمشید

ماجرای حفر 4 حلقه چاه در حریم درجه یک تخت جمشید و پاسارگاد به مجلس کشیده شد.

به گزارش همشهری، در تازه ترین اقدام، کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در نامه ای به سازمان میراث فرهنگی خواست نسبت به توقف روند حفر چاه در حرایم تخت جمشید و حفاظت از آثار تاریخی استان فارس اقدام کند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس البته گفته است که سازمان میراث فرهنگی هنوز پاسخی به نامه کمیسیون اصل 90 مجلس نداده و هر گونه پاسخ به این نامه را به بررسی اداره میراث فرهنگی استان فارس موکول کرده است.

به گفته بهرام پارسایی نمایندگان مجلس از موضوع حفر 4 حلقه چاه در حریم درجه یک و دو تخت جمشید و پاسارگاد بی خبر بودند و مسئولان استان فارس نیز هیچ اطلاعی به آنها نداده بودند تا اینکه این خبر را در شبکه های مجازی دیدند و پس از آن بود که 4 نماینده شیراز در مجلس فعال شدند تا پیگیر موضوع توقف حفر چاه در اطراف تخت جمشید شوند.

تلاش برای سرقت نقش برجسته

پارسایی در خصوص موضوع نامه کمیسیون اصل 90 مجلس و نمایندگان استان فارس به سازمان میراث فرهنگی گفت: این نامه با موضوع توقف حفر چاه در حریم های تخت جمشید و ضعف حفاظت از آثار تاریخی استان فارس هفته گذشته به سازمان میراث فرهنگی ارسال شده است. این نماینده شیراز در مجلس با اشاره به حجم بالای آثار تاریخی موجود در استان فارس گفت: شیوه نگهداری و مراقبت از این آثار در قبال عوامل فرسایشی طبیعی و حتی حفاظت از آنها در برابر سارقان آثار تاریخی مناسب نیست. او گفت: در منطقه برم دلک که تنها نقش برجسته زن ایرانی است سارقان دو سوی سر این نقش برجسته را با سنگ فرز در کوه برش داده اند تا این نقش برجسته را سرقت کنند، بدیهی است این اتفاقات زیبنده کشور نیست.

حفر چاه توجیه پذیر نیست

بهرام پارسایی از نمایندگان شیراز که مدتی ریاست کمیسیون گردشگری مجلس را بر عهده داشت و اکنون سخنگوی کمیسیون اصل 90 است، به همشهری گفت: همین که خبر حفر چاه در اطراف تخت جمشید را در فضای مجازی دیدم با رئیس سازمان آب استان فارس تماس گرفتم و آنها گفتند با مجوز سازمان میراث فرهنگی در حال حفر چاه در اطراف تخت جمشید هستند. از سازمان آب خواستم کپی مجوز را برای مجلس ارسال کند و متوجه شدیم در شورای تأمین شهرستان مرودشت با حضور مسئول میراث فرهنگی این شهرستان مجوز حفر چاه در حریم درجه یک تخت جمشید برای تأمین آب شرب یکی از روستاها صادر شده است.

پارسایی افزود: حق مردم روستاست که از آب شرب بهداشتی برخوردار باشند اما هیچ دلیلی نمی تواند توجیه پذیر باشد که در حریم درجه یک تخت جمشید این اقدام انجام شود. از مجلس با معاون شورای تأمین استان فارس تماس گرفته و اعلام شد که موافقت با حفر چاه در حریم تخت جمشید غیرقانونی است و ایشان هم اعلام کرد که حفرچاه در حریم تخت جمشید متوقف می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1