28 ژانویه 2020 - 22:23
بانک جهانی گزارش داد

پولی که از «میراث فرهنگی» به جیب ملت ها می رود

29 اوت 2016 - 10:00 dsfr.ir/1o6v6

پولی که از «میراث فرهنگی» به جیب ملت ها می رود
hamrahetarikh.ir
معبد باخوس در شهر بعلبک لبنان

بانک جهانی در یکی از جدیدترین گزارش هایش به فرصت های اقتصادی که از گذر احیای میراث باستانی و فرهنگی ایجاد می شود، پرداخته است.

بر اساس این گزارش، تلاش برای تصویب قانونی جدید برای مدرن کردن و نوسازی مدیریت باعث می شود میراث فرهنگی به موتور توسعه اقتصاد محلی تبدیل شود. برای هر چه روشن تر شدن موضوع، بانک جهانی لبنان را به عنوان یک نمونه در این خصوص معرفی کرده است.

به گزارش سایت خبری اتاق ایران، لبنان به تاریخ هزاران ساله و میراث فرهنگی خودش افتخار می کند؛ همچنین فرهنگ گرم و میهمان نواز این کشور به خوبی می تواند از مردم سراسر جهان استقبال کند. به پشتوانه همین ظرفیت ها، شورای فرهنگ و گردشگری جهانی در سال 2010 اعلام کرد که لبنان سریع ترین رشد را در توریست پذیری جهان با 40 درصد داشته است و 2 میلیون نفر از این کشور بازدید کرده اند. با این حال در سال 2013، با توجه به تنش ها و نگرانی های منطقه ای، لبنان شاهد افت 43 درصدی توریست پذیری بود که این تغییر، سدی در برابر بهبود امیدوارکننده اقتصاد برای کاهش بحران های انسانی به شمار می رفت.

رویداد لبنانی برای جذب گردشگر

لبنان تنها 4 و نیم میلیون نفر جمعیت دارد؛ اما حالا با وجود 1.5 میلیون مهاجر سوری، به چالش کشیده شده است. این کشور هیچ تحول سنگین سیاسی و اقتصادی نداشته، اما بحران سوریه به یک نقطه محوری در ترمیم اقتصاد این کشور تبدیل شده است. برای جبران این کاهش درآمد از محل گردشگری، تابستان امسال بعلبک لبنان، یک جشنواره بین المللی را با عنوان همین شهر میزبانی خواهد کرد. در واقع، احیای یک سنت فرهنگی که از 60 سال پیش تا کنون در معبد باشکوهی در هلیوپوس روم باستان آغاز شده، بهانه برگزاری این جشنواره است. معبد شهر بعلبک، بنایی است که به عنوان یکی از بزرگ ترین دستاوردهای معماری رومی و در قالب بخشی از پروژه میراث فرهنگی و توسعه شهری، در لبنان حفظ شده؛ پروژه ای که از سال 2003، توسط بانک جهانی و با مشارکت دولت لبنان، دولت ایتالیا و آژانس توسعه فرانسه، برای حمایت از چنین برنامه هایی، روی 5 شهر تاریخی بعلبک، بیبلوس، سایدا، تریپولی و تایر در این کشور تمرکز کرده است.

محله های پرجمعیت در این شهرهای تاریخی با دارایی هایی در سطح میراث جهانی، به خوبی فرصت احیا و بازسازی جوامع را با ایجاد فرصت هایی برای اقتصاد محلی و به خصوص اشتغال زنان و جوانان، فراهم می کنند. پروژه بازسازی و بهبود میراث فرهنگی به زیرساخت ها و خدمات عمومی کمک می کند. همچنین اصلاحات نهادی منجر به مدیریت پیشرفته منطقه ها برای قوی تر کردن ظرفیت های اقتصادی می شود. در همین راستا، بخش خصوصی در سال های اخیر در این زمینه نقش بسیار کلیدی ایفا کرده و به ازای هر دلار سرمایه ای که دولت تامین کرده، 7 دلار سرمایه گذاری کرده که تمام آن توسط شرکت های کوچک و متوسط محلی بوده است.

در همین حال، ترویج مشارکت در سطح محلی، به معنای اعمال نفوذ تخصص های محلی و همچنین به معنای اشتراک گذاری بهترین شیوه عمل برای جامعه بین المللی است و بانک جهانی برنامه هایی را برای حمایت از این شیوه سرمایه گذاری در پیش گرفته است که نتیجه آن، بهبود خدمات ارائه شده توسعه اقتصادهای محلی و انسجام اجتماعی قابل توجه است. در نتیجه این اقدامات، احیای شهرهای تاریخی به ایجاد مراکز امن تر شهری کمک کرده و همچنین فعالیت های تجاری جدید مانند هتل ها و بوتیک هتل ها نیز غنی تر شده اند. تلاش برای تصویب قانونی جدید برای مدرن کردن و نوسازی مدیریت باعث می شود میراث فرهنگی به موتور توسعه اقتصاد محلی تبدیل شود؛ اتفاقی که در ایران نیز می تواند رخ دهد، اگر برنامه ریزی جامع تری در این زمینه صورت گیرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1