دانستنی های جالب در سفرهای هوایی

28 اوت 2016 - 13:00 dsfr.ir/vg06m

دانستنی های جالب در سفرهای هوایی
wikiwall.ir
هواپیمای ایرباس A350

اگر برای مسافرت هواپیما را انتخاب کرده باشید بدون شک راحت تر و در زمان کمتر به مقصد خواهید رسید. ولی پیش از پرواز بهتر است با ایمنی پروازهای هوایی در هواپیما آشنا شوید تا این سفر هوایی بیشتر به شما و خانواده تان خوش بگذرد.

در هر حرفه موضوعاتی وجود دارد که مردم نسبت به آن بی اطلاع هستند، با این حال اطلاع از برخی نکات پروازی از جمله موضوعاتی است که همواره به مسافران توصیه می شود که نسبت به آن مطلع و با آگاهی کامل اقدام به سفر کنند. از سوی دیگر افرادی که مسافرت های هوایی زیادی انجام می دهند همیشه دوست دارند از پشت پرده جزئیات پرواز و نحوه کار خدمه پرواز و مسائل دیگر آگاه شوند، به این ترتیب مروری به بخشی از این رمز و رازها خالی از لطف نیست.

آیا کاپیتان پرواز می تواند شما را بازداشت کند؟

هنگامی که درهای هواپیما بسته می شود؛ کاپیتان پرواز اختیارات نامحدودی دارد و می تواند در بسیاری از موارد تصمیم گیری کند. خلبان ارشد پرواز حتی می تواند در صورت نیاز هنگام فرود نیروی پلیس را برای دستگیری فردی خاص خبر کند.

ماسک های اکسیژن موجود در پروازها تنها 15 دقیقه دوام دارند؟

هنگامی که ماسک های اکسیژن به پایین می افتند تنها برای 15 دقیقه اکسیژن لازم را می توانند برای مسافرین مهیا کنند. البته این مقدار زمان معمولا برای اینکه خلبان هواپیما را به یک ارتفاع مناسب برای تنفس راحت مسافران برساند کافی است. هنگامی که تغییرات ناگهانی در فشار هوای کابین هواپیما صورت می گیرد خلبان تا جای ممکن ارتفاع را کم می کند تا شرایط تنفس طبیعی برقرار شود. طی این مدت ماسک های اکسیژن تنها 15 دقیقه دوام دارند.

علت تمایز غذای خلبان ها

در طول پرواز به خلبان ها غذاهای جداگانه داده می شود و هیچ کدام حق ندارند از غذای یکدیگر بخورند. این کار به دلیل احتمال مسمومیت غذایی انجام می شود. این کار جزء قوانین صنایع هوایی نیست اما بسیاری از خطوط هوایی غذاهای جداگانه به خلبان ها می دهند تا در صورتی که یکی از آن ها مسموم شد دیگری بتواند کنترل هواپیما را در دست داشته باشد.

شما، هوای موتور هواپیما را تنفس می کنید

هوایی که در داخل کابین حین پرواز تنفس می شود در واقع هوای فشرده شده موتور هواپیما است. حدود 25 تا 50 درصد هوای موتور از قسمت عرشه خارج می شود و مابقی به داخل کابین و برای مسافران هدایت می شود و از حفره ای در انتها خارج می شود. البته جای نگرانی نیست. زیرا این هوا کمپرسورهای موتور هواپیما است و هوای تولید شده توسط اگزوزها به داخل کابین راه پیدا نمی کنند.

علت ممنوعیت استفاده از تلفن همراه در هواپیما

قوانینی از جمله استفاده تلفن همراه یا دستگاه های الکترونیکی قابل حمل برای مسافران هواپیمایی بسیار سخت است. به گفته کارشناسان اگرچه ارتباطات تلفن همراه می تواند بطور بالقوه با تجهیزات کابین خلبان تداخل ایجاد کند اما احتمال آن بسیار کم است. مسافران باید بدانند که محدودیت های اعمال شده برای رایانه، آی پاد و دیگر دستگاه های خاص برای ایجاد اختلال در دستگاه های الکترونیکی نیست بلکه برای جلوگیری از پرتاب با سرعت بسیار بالای آنها در صورت ضربات احتمالی یا کاهش ارتفاع ناگهانی است. رایانه فرد مانند یک چمدان بوده که باید در جای خود قرار گرفته و در مسیر سایرین قرار نگیرد یا منجر به قتل افراد دیگر نشود.

اگرچه برخی از موارد که در بالا اشاره شد تنها بخش کوچکی از رمز و رازهای مسافرت های هوایی است، اما نکته مهم این است که قبل از انتخاب هواپیما به عنوان وسیله حمل و نقل بهتر است از موضوعاتی که فقط پرسنل پرواز نسبت به آنها باخبرند، مطلع باشید.

1