10 ژوئن 2024 - 05:52

ترش و شیرین خوراک های مازنی

26 اوت 2016 - 13:30 dsfr.ir/a22oi

ترش و شیرین خوراک های مازنی
سوران
خورشت انار دانه مسما از غذاهای محلی استان مازندران

بر اساس آمار و ارقام، مازندران سال گذشته مقصد بیشترین تعداد گردشگران داخلی بود. طبیعت بی نظیر و سواحل زیبای این استان همچون آهنربایی مسافران را به خود جذب می کند اما مازندران جاذبه دیگری دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته؛ غذاهای کم نظیرش با طعمی که باید حتما شمالی باشی تا برایت آشنا باشد.

غذاهای محلی و سنتی مانند خورشت سیر انار، بشته واش، مالابیج، بیج بیج، ترش سماق، ناز خاتون، باقلا وابیج، کدو بره، آغوز مسما، ترش ترشو، دوپتی، اسپناساک، اسفناج مرجی، خورشت آلو، کئی پلا و آش کدو و ... گنجینه ای است که دل هر گردشگری را خواهد ربود. سرمایه گذاری بر رستوران های غذاهای محلی درخشش هر چه بیشتر این گنجینه را در پی خواهد داشت.

بیج بیج

مازندرانی ها یکسری غذا دارند که به «بیج» ختم می شود و مشهورترین و ساده ترین آنها «بیج بیج» است. بیج بیج را از ترکیب گوشت چرخ کرده، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز داغ، زردچوبه، نمک و فلفل تهیه می کنند. بیج بیج را معمولا با کته سرو می کنند، اما اگر غذا را برای شامتان تدارک دیده اید برای این که سبک تر به رختخواب بروید، نان را جایگزین کته کنید.

باقلا وابیج

باقلا وابیج از دیگر غذاهای شمالی است که از ترکیب باقلای مازندرانی یا همان باقلای پلویی، شوید خشک، تخم مرغ، سیر، کره و روغن، ادویه (نمک، فلفل، زردچوبه، دارچین) تهیه می شود. این غذا اغلب با برنج شمالی و زیتون پرورده، ماهی شور و ماست سرو می شود.

مالابیج

مالابیج یا مالاتا نیز از غذاهای محلی گیلان و مازندران است که از ترکیب ماهی سفید، سبزی های معطر، مغزگردو، رب انار، نمک و فلفل و گلپر طبخ می شود. بعد از پاک کردن ماهی شکم ماهی را با محتویات حاوی رب انار و گردو و ادویه ها پر می کنند و با نخ و سوزن می دوزند، سپس آن را با حرارت آتش یا فر می پزند. محلی ها اغلب این غذا را با ماهی سفید نر درست می کنند، زیرا بر این باورند که ماهی سفید نر از نوع ماده آن خوشمزه تر، لذیذتر و گوشت آن سفت تر است.

خورشت های مازنی

طرفداران غذای ملس، حتما خورشت آلو یا همان مرغ و آلوی مازندرانی را امتحان کنند. مواد اولیه برای تهیه این خورشت مرغ تکه شده، دانه انار ملس، آب نارنج، زعفران، پیاز، آلو و مغز گردوی خرد شده است.

خورشت سیر و انار یکی دیگر از غذاهای پرطرفدار مازندرانی است که مواد اولیه برای تهیه آن پودر موسیر، پودر سیر، نمک، انار، سیر، رب انار، مرغ، پیاز، روغن کنجد و زعفران است.

اسپناساک یا خورشت اسفناج مازندرانی ها با بو و طعم مطبوع روی دیگر اسفناج را به شما نشان خواهد داد. مواد اولیه این خوراک مازندرانی از گوشت گوسفند یا گاو، اسفناج تازه، سبزیجات معطر، برگ سیر و نعنا، پیاز، هویج، آب و ادویه جات تشکیل شده است.

کئی پلا

کئی پلا یا کدوپلو از غذاهای منحصر به فرد مازندرانی است. مواد اولیه برای آماده کردن آن کدوی رنده شده، پیاز، زیره، زردچوبه، گوشت چرخ کرده، برنج و کره محلی است.

ناز خاتون

غذای دیگر مازندرانی که مشتاقان بسیاری بین طرفداران بادمجان دارد، ناز خاتون است. مواد اولیه مورد نیاز برای این غذا گوجه فرنگی، پیاز رنده شده، آبغوره، نعنای خشک، گلپر و رب انار یا آب انار و البته بادمجان است.

کدوبره مازندران

علاقه مندان به غذاهای گیاهی و بدون گوشت شاید از کدوبره خوششان بیاید. این غذای محلی از ترکیب سیب زمینی، کدوی سبز، گوجه فرنگی، پیاز، سیر و تخم مرغ و ادویه (نمک، فلفل و زردچوبه) آماده می شود.

آش های مازنی

بشته واش از آش های محلی مازندران است که اسفناج، عدس، سیر، پیاز، زیره سبز و ادویه (نمک، فلفل، زردچوبه) مواد اولیه این آش را تشکیل می دهد. اغلب بشته واش را با نارنج و زیره فراوان سرو می کنند.

آش کدو از آش های لذیذ مازندران است که برای تهیه آن به مواد اولیه ای چون کدو، پیاز داغ، عدس، برنج، آب لیمو ترش، شکر و کمی نمک نیاز است. آش کدو مثل اغلب آش ها با نعنای داغ تزئین می شود. گاهی به این آش کوفته ریزه هم اضافه می کنند.

1