10 ژوئن 2024 - 05:51
متعاقب حمله به سفارت عربستان رخ داده است

کاهش گردشگران زیارتی مشهد

25 اوت 2016 - 13:00 dsfr.ir/7x7pp

کاهش گردشگران زیارتی مشهد
نیما نجف زاده
گردشگر عرب در مشهد

رئیس اتحادیه هتلداران مشهد از کاهش گردشگران خارجی این شهر به دلیل برخی اقدامات نسنجیده در حمله به سفارت عربستان خبر داد.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، پس از آنکه سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد با حمله برخی افراد مواجه شد، روابط دو کشور بیش از پیش رو به سردی و وخامت گذاشت؛ تا جایی که حتی حج نیز تحت تاثیر این روابط قرار گرفت و مشکلات دیگری نیز در این راستا ایجاد شد.

حالا در تازه ترین جنبه از اثرگذاری آن اتفاق، هتلداران در مشهد از کاهش گردشگران عرب خود خبر می دهند. به گزارش «ایلنا»، به گفته محمد قانعی، علاوه بر کاهش زائران، مدت اقامت و قدرت خرید آنها نیز کاهش شدیدی داشته و همین مساله باعث رکود در تمامی حوزه های تجاری و اقتصادی استان شده است. وی با ارائه آمارهایی در این خصوص تصریح کرده است: «تا قبل از اتفاق شهر مشهد سالانه پذیرای بیش از 1.5 میلیون مسافر عربی بود؛ به طوری که تاجران بحرینی و سعودی بیش از 10 هتل 4 و 5 ستاره را به صورت سالانه اجاره کرده بودند. از طرف دیگر مدت اقامت این مسافران همگی بیش از یک هفته بود و همین امر سبب گردش بالای نقدینگی در شهر می شد.»

این فعال بخش خصوصی، حمله به کنسولگری عربستان در مشهد و سفارت این کشور در تهران را عاملی دانسته که به فعالیت گردشگری و اقتصادی در مشهد شوک وارد کرده است. به گفته قانعی، علاوه بر کاهش 80 درصدی زائران خارجی در این مدت ما شاهد کاهش 20 درصدی زائران ایرانی هم بوده ایم که همین موضوع سبب شده اشتغال در این شهر به میزان 50 درصد کاهش پیدا کند.

شاهدان عینی و شهروندان مشهدی نیز در گفت و گو با خبرنگار «دنیای اقتصاد» این کاهش را تایید کرده اند. به گفته یکی از آنها، به صورت منطقی بیشتر اعراب مشهد از منطقه قطیف عربستان، بحرین، کویت، عراق، سوریه، لبنان و یمن بودند.

بر اساس تحلیل وی، اکنون دیگر گردشگران عربستان و بحرین به دلیل مشکلات سیاسی و نبودن سفارت خانه نمی توانند به مشهد سفر کنند. شهروندان یمن و سوریه نیز درگیر جنگ هستند. عراقی ها و سوری ها نیز که بسیار به مشهد سفر می کردند نیز ظاهرا در خصوص دریافت ویزا با دشواری رو به رو هستند. حالا کارشناسان بر این باورند مشهد به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری مذهبی کشور و به عنوان یکی از شهرهایی که بیشترین هتل های کشور را در خود جای داده، در معرض چالش جدی در مورد تعداد گردشگران ورودی اش قرار گرفته است.

1