17 آوریل 2024 - 02:38

دریاچه چورت، زیبایی پنهان ساری

24 اوت 2016 - 13:00 dsfr.ir/4y7dp

دریاچه چورت، زیبایی پنهان ساری
سید وحید حسینی
دریاچه چورت

دریاچه چورت انگار پای از قصه های پریان بیرون گذاشته باشد در میان ناباوری ساکنان محلی پس از زلزله سال 1320 ساری نمایان شد و دریاچه میانشه نام گرفت.

دریاچه چورت در شمال شرقی استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. اگر از تاریخ این دریاچه بخواهید بدانید، باید بگوییم که چورت در سال 1320 بر اثر زمین لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه ای که در کنار دریاچه قرار دارد، بوجود آمده است. وسعت این دریاچه حدود 2.5 هکتار است و محلی ها به آن، دریاچه میانشه هم می گویند اما به دلیل نزدیکی آن به روستای چورت به این نام خوانده می شود.

این دریاچه انگار پای از قصه های پریان بیرون گذاشته باشد در میان ناباوری ساکنان محلی پس از زلزله سال 1320 ساری نمایان شد و دریاچه میانشه نام گرفت. زلزله با انباشت سنگ و خاک به خیال خود راه چشمه را بند آورده بود. آب باریکه چشمه اما پشت این تلی از خاک دریاچه ای شد در میان کوه های اخرایی و تاش هایی از هزارها رنگ پاییزی درخت های اطراف. دریاچه میانشه در 350 کیلومتری تهران و در جنگل های بکر چورت در بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع در 80 کیلومتری جنوب ساری واقع است.

در شمال شرقی استان مازندران و حد فاصل ساری تا کیاسر همگان این دریاچه 2.5 هکتاری را به نام چورت هم می شناسند؛ که دلیل این نام گذاری نزدیکی به روستای چورت است. این دریاچه در نزدیکی منطقه طبیعی حوضچه سار پله ای باداب سورت قرار دارد. شکل هندسی دریاچه به بیضی شباهت دارد و ژرفای آن با توجه به میزان بارش های فصلی گونا گون است. میانشه در ابتدا ماهی نداشت و مردم محلی و گردشگر ها چند نوع ماهی و آبزی در آن ریختند تا زیبایی های این زاده ی بلایای طبیعی کامل شود.

هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقیمانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده اند منظره ویژه ای را ایجاد می کند. این دریاچه در شکاف دره ای با شیب زیاد قرارگرفته و دور تا دور دریاچه را پوشش های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است. این دریاچه که در 10 کیلومتری روستای چورت واقع شده میعاد گاه دوستداران پاییز به عنوان پادشاه فصل هاست. پاییز هزار رنگ در میان انبوه درختان این منطقه فرصت خودنمایی می یابد و همین ویژگی که در کنار دریاچه شکل می گیرد برای جذب هزاران گردشگر پاییزی منطقه کفایت می کند. در فصل های گرم نیز با پایین رفتن آب دریاچه درخت هایی که پیش از زلزله و پدید آمدن دریاچه آنجا بوده اند سر از آب بیرون آورده و جلوه زیبایی پدید می آورند.

هرگاه برای دیدن این دریاچه شال و کلاه کردید راهی مسیر ساری-کیاسر شدید، پس از طی مسافتی حدود 25 کیلومتر و پس از تابلوی روستای چورت وارد مسیر فرعی شوید. 15 کیلومتر جلوتر، در جاده آسفالته به روستای چورت خواهید رسید. پس از روستا چندین مسیر خاکی برای دسترسی به دریاچه وجود دارد. مسیر جاده خاکی به طول 10 کیلومتر به دریاچه چورت منتهی می شود. برای دسترسی و بهره بردن بیشتر از مناطق دیدنی اطراف می توانید از راهنما های محلی هم کمک بگیرید.

اگر از تهران به سمت چورت حرکت می کنید، بد نیست بدانید که از مدتی قبل صبح های زود میدان ونک به محل قرار مسافران تورهایی تبدیل شده است که ساعت حرکت و وسایل مسافران آن نشان می دهد که عازم طبیعت اند. کیسه خواب و کوله های بزرگ، مهم ترین وسیله ای است که بین بیشتر مسافران مشترک است. در این صبح زود باید به سمت شرق راند، برای سفر به کیاسر 2 راه وجود دارد که هر دو از خروجی های شرقی تهران منشعب می شوند؛ یک مسیر جاده سمنان-شهمیرزاد است و مسیر دیگر از فیروزکوه می گذرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « هفته نامه حمل و نقل » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1