کشف گورستان دوره اشکانی در وستمین کیاسر

4 ژوئیه 2015 - 13:00 dsfr.ir/ee0a5

کاوش اضطراری در مسیر انتقال خط لوله گاز دامغان-نکاء در وستمین کیاسر شهرستان ساری به کشف گورستان اشکانی منجر شد.

عبدالمطلب شریفی سرپرست هیأت کاوش در گورستان وستمین کیاسر شهرستان ساری استان مازندران امروز شنبه با اعلام این خبر گفت: در جریان عملیات حفاری به منظور انتقال خط لوله گاز از دامغان به نکاء محوطه ای باستانی نمایان شد که بعد از انجام تحقیقات و کاوش مشخص شد این محوطه بقایای یک گورستان است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون 15 گور دخمه ای از دوره اشکانی در محوطه کشف شده است اظهار داشت: تعدادی از این گورها توسط قاچاقچیان و تعدادی نیز توسط بولدوزر در جریان عملیات عمرانی تخریب شده بود. 9 گور از مجموع گورهای کشف شده دست نخورده باقی مانده بود که توسط باستان شناسان مورد بررسی قرار گرفت.

این باستان شناس در توصیف معماری گورها گفت: معماری گورها متشکل از یک فضای مستطیلی به عرض 70، طول حدود 170 و عمق 2-2.5 متر است. در فضای گور به سمت دیوار غربی دخمه ای زده شده و فضای گنبد گونه ای به ارتفاع 5/1-7/1 ایجاد شده که در داخل آن تدفین انجام می گرفته است. در این نوع تدفین بعد از به خاکسپاری، اشیای متعلق به فرد کنارش قرار داده می شده و با استفاده از قرار دادن لاشه سنگ و ملات گل ورودی گور را مسدود می کردند.

این باستان شناس افزود: بعد از باز شدن تعدادی از این گورهای دخمه ای متوجه شدیم که در هر یک از گورها چند نفر تدفین شده اند به این ترتیب که هر بار درب گور باز شده و جسد دیگری در آن قرار می گرفته است.

او با اشاره به انجام 3 تدفین در یک گور افزود: علاوه بر کشف اشیا در فضای دخمه ای، در فضای مستطیلی نیز در لابه لای خاک در عمق های مختلف ظروف سالم و شکسته سفالی کشف شد.

شریفی هدف از این کاوش را نجات بخشی اعلام کرد و سفالینه، ابزار جنگی، سرپیکان، سرنیزه، شمشیر، اشیای تزیینی، گوشواره، دستبند، گردنبند های مهره ای و ... را یافته های دیگر گروه باستان شناسی اعلام کرد.

کاوش اضطراری گورستان وستمین کیاسر شهرستان ساری که با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از 16 خرداد آغاز شده تا 16 مرداد ادامه دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « CHTN » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1