1 ژوئن 2020 - 03:28
نشست خبری رئیس سازمان میراث فرهنگی 1؛

امکان صدور ویزای فرودگاهی در 13 فرودگاه تا یک ماه آینده

21 اوت 2016 - 17:50 dsfr.ir/c46pj

امکان صدور ویزای فرودگاهی در 13 فرودگاه تا یک ماه آینده
میثم رودکی
مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

رئیس سازمان میراث فرهنگی در نشست خبری خود از افزایش مدت زمان ویزای فرودگاهی و افزایش تعداد فرودگاه های صادرکننده این ویزا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود سلطانی فر در اولین نشست خبری خود با رسانه ها در سال 95 که پیش از ظهر امروز 31 مرداد در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، گزارشی از عملکرد و دستاوردهای این سازمان را در سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشریح کرد و گفت: یکی از مهمترین دستاوردها این بوده که توانسته ایم میراث ناملموس و ملموس را در عرصه های مختلف به عنوان اصل پذیرفته شده برای مسئولان کشور به باور برسانیم تا اهتمام ویژه برای حفظ میراث فرهنگی داشته باشند. اکنون بسیاری از فرمانداران، استانداران، حفظ بنای تاریخی را برای خود یک فضیلت می دانند.

وی افزود: استرداد چهار محموله بزرگ تاریخی که در 50 سال گذشته به دلایل مختلف از ایران رفته بود، دستاوردی بوده که در هیچ دولتی سابقه نداشته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره الواح هخامنشی گفت: در تیر ماه سال جاری، سومین حکم خود را از دادگاه های آمریکا مبنی بر اینکه این الواح غیرقابل فروش هستند، گرفتیم. اگر مدعیان در دیوان آمریکا تقاضای تجدیدنظر کنند، ما باید دوباره به دادگاه برویم. در غیر این صورت، می توانیم باقی مانده الواح هخامنشی را به کشور برگردانیم. مقدمات و بررسی های اولیه آن انجام شده و موسسه شرق شناسی شیکاگو در این راستا به ما کمک کرده و وکلای ما در این زمینه موفق شده اند.

سلطانی فر ادامه داد: ده ها تفاهم نامه تحقیقاتی موزه ای با کشورها داشته ایم و نزدیک به 285 مورد موزه خصوصی کوچک راه اندازی شده است. بخش پیش از تاریخ و موزه دوران اسلامی نیز اکنون به مرحله بازدید رسیده و حدود 50 میراث غیرمنقول، 120 میراث منقول، 135 میراث طبیعی و 200 میراث ناملموس در فهرست میراث ملی ثبت شده است.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: اولین بار در حوزه دفاع مقدس وارد شده ایم و 21 اثر و یادمان را در بخش میراث ناملموس مرتبط با این دوره به ثبت رسانده ایم. همچنین هفته پیش مراسم سوگواری و راهپیمایی اربعین ثبت ملی شد. امیدواریم این رویداد در سال های آینده به عنوان میراث مشترک ایران و عراق در فهرست جهانی به ثبت برسد.

وی تصریح کرد: ثبت 5 اثر در یونسکو به عنوان میراث جهانی از دیگر دستاوردهای ما بوده است. دو سال قبل شهر سوخته سال گذشته منظر فرهنگی میمند و شهر شوش و امسال 11 قنات ایرانی و بیابان لوت به ثبت جهانی رسیدند.

سلطانی فر درباره راه اندازی هیات امنای پایگاه های میراث جهانی نیز گفت: راه اندازی این هیات امناها 10 سال متوقف مانده بود تا اینکه از ظرفیت موجود مردمی استفاده و 20 بنای مهم تاریخی و فرهنگی دارای هیات امنا شدند. انجمن های فرهنگی میراث فرهنگی که 10 سال متوقف مانده بود، دوباره راه اندازی شد. مجموعه 120 هزار نفره ای با فعال شدن انجمن ها، کار حفظ میراث فرهنگی ما را برعهده دارند.

چهار شهر جهانی شدند

رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار کرد: موفق شدیم چهار لالجین، مشهد، تبریز و اصفهان به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی به تصویب و ثبت رسیدند. با این چهار شهر جهانی رتبه دوم را در جهان کسب کرده ایم. اکنون نزدیک به 58 هزار پروانه تولیدی انفرادی و کارگاهی صنایع دستی، یک هزار و 500 بازارچه موقت صنایع دستی و 41 نمایشگاه سراسری و منطقه ای راه اندازی شده است. بیش از 440 میلیون دلار صادرات صنایع دستی داشته ایم که ظرفیت ما می تواند بیش از یک میلیارد دلار باشد.

وی بیان کرد: در مهر ماه امسال اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان برگزار می شود و عوامل دست اندرکار صنایع دستی 100 کشور دنیا به اصفهان می آیند. با این حال معتقدیم مهمترین مشکل ما در حوزه بازرگانی صنایع دستی است و معتقدیم باید نمایشگاه های موقت و بازارچه های صنایع دستی توسعه پیدا کند. تا پیش از این، هشت فروشگاه صنایع دستی اینترنتی فعال می کردند که اکنون این تعداد به 200 مورد رسیده است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: موفق شدیم در یک ماه گذشته زمان ویزای فرودگاهی را به سه ماه افزایش دهیم. اتباع 190 کشور دنیا تا یکماه دیگر در 13 فرودگاه کشور امکان اخذ ویزای فرودگاهی را خواهند داشت. در حال حاضر در 9 فرودگاه ویزای فرودگاهی صادر می شود. همچنین با همکاری وزارت خارجه، وزارت کشور، اطلاعات و نیروی انتظامی مقدمات صدور E-VIZA فراهم شده است. لغو روادید با ارمنستان و گرجستان نیز عملیاتی شد، در ماه های آینده نیز با دو کشور دیگر لغو ویزا خواهیم داشت. لغو روادید بین کشورها هم متقابل است و هم مرحله ای. ممکن است در مرحله اول برای تجار و سیاسیون، ویزا لغو شود.

سلطانی فر درباره آمار ورود گردشگران خارجی نیز افزود: روند ورود گردشگران خارجی در سال 94 نسبت به سال 92 با رشد 29 درصدی مواجه بوده است، میانگین رشد ورود گردشگران سالیانه بین 9 تا 10 درصد بوده است. یکی دو مشکل داشتیم که در ورود گردشگران خارجی تاثیر گذاشت؛ یکی مصوبه اتباع 38 کشور بود و دیگری حادثه سفارت عربستان که برای ورود اتباع شیعه مشکل ایجاد شد، اما اکنون مشکل اتباع 38 کشور که با مصوبه داده شده برای ورود به آمریکا دچار مشکل می شدند، در حال برطرف شدن است. با این حال، میزان رشد ورود گردشگران خارجی در ایران 2.5 برابر میانگین دنیا است که این آمار خوبی است، منتها بر اساس سند چشم انداز در 10 سال اول یعنی سال گذشته باید این آمار به 9 میلیون نفر می رسید ولی آماری که ما اکنون در دست داریم، 5 میلیون و 200 هزار گردشگر خارجی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی به گسترش امکانات بوم گردی در مناطق روستایی اشاره کرد و گفت: اکنون از 38 واحد بوم گردی به 100 مورد رسیده ایم که رشد 7 برابری را داشته است. در حالی که تقاضا برای به ثبت رساندن واحدهای بوم گردی نزدیک به 500 مورد بوده است این واحدها نیاز به اخذ مجوز دارند ولی تاکنون توانسته ایم به 300 مورد مجوز بدهیم.

افزایش تعداد نمایندگی های اطلاع رسانی در خارج از کشور

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: تعداد نمایندگی های اطلاع رسانی در خارج از کشور را به 19 مورد رسانده ایم که می خواهیم تا پایان سال به این آمار 6 مورد دیگر نیز اضافه شود. این نمایندگی ها با حمایت بخش خصوصی ایجاد شده است. توانسته ایم آژانس های فعال گردشگری بخش ایرانی را در هر کشوری انتخاب کنیم و با 10 درصد از هزینه ای که خودمان باید برای ایجاد آن نمایندگی هزینه می کردیم، این نمایندگی ها ایجاد شده است.

وی افزود: به تازگی در کارگروه عشایر، کمیته گردشگری و صنایع دستی عشایر به تصویب رسید. همچنین راه اندازی کانون ملی هماهنگی گردشگری نیز بستر قانونی خوبی است که در آن نمایندگان 40 دستگاه دولتی و خصوصی مشغول فعالیت شده است.

سلطانی فر از برگزاری اجلاس های جهانی خبر داد و گفت: اجلاس وزرای گردشگری ACD (مجمع گفتگوی همکاری های آسیایی) را روز نهم شهریور در تبریز برگزار می کنیم. اجلاس جهانی راهنمایان گردشگری نیز بهمن 95 با حضور 500 راهنمای گردشگری برگزار می شود. همایش بین المللی سرمایه گذاری در گردشگری نیز مهر ماه امسال با همکاری بانک گردشگری و سایر گروه های مالی و سرمایه گذاری برگزار خواهد شد.

اجرایی شدن 820 پروژه مرکز اقامتی تا پایان دولت

رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار کرد: در 3 سال گذشته 35 هتل چهار و پنج ستاره با استفاده از 800 میلیارد تومان سرمایه صندوق توسعه ملی به بهره برداری رسید. از مجموع یک هزار و 752 پروژه گردشگری که توسط بخش خصوصی اجرا می شود، 820 مورد آن، هتل یک تا پنج ستاره و هتل آپارتمان است. از این تعداد نیز 170 مورد هتل چهار و پنج ستاره هستند که تا پایان دولت به مرحله اجرا در می آید، می خواهیم تا 10 سال دیگر زیرساخت ایجاد 400 هتل دیگر را فراهم کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1