21 فوریه 2024 - 15:15

عدم عضویت در شبکه رزرواسیون؛ حلقه مفقوده گردشگری و هتلداری ایران

18 اوت 2016 - 16:20 dsfr.ir/ik07f

عدم عضویت در شبکه رزرواسیون؛ حلقه مفقوده گردشگری و هتلداری ایران
hospibuz.com
رزرواسیون هتل

هیچ گردشگر خارجی نمی تواند خودش هتل خود را انتخاب و رزرو کند و باید یک آژانس کارگزاری در کشورش تور ایران را بفروشد و برنامه سفر را داشته باشد و از آن طریق وارد شود. شبکه رزرواسیون هتلی بین المللی در دنیا وجود دارد که ما عضو آن نیستیم و این باعث می شود گردشگر قدرت انتخاب هتل را نداشته باشد.

محسن قریب، مدیرعامل سابق و عضو هیئت مدیره گروه هتل های ایرانگردی و جهانگردی با اشاره به اهمیت نقش گردشگری در اقتصاد دنیا گفت: امروزه صنعت گردشگری به عنوان پردرآمدترین صنعت روز دنیا تلقی می شود و دارای حوزه بزرگی در دنیا است و آحاد مردم در این حوزه به نحوی مصرف کننده هستند. به همین دلیل هم توجه مدیران کشورهای مختلف دنیا به این رشته و به این صنعت معطوف است و در نظام برنامه ریزی کلیه کشورها به این موضوع توجه ویژه ای می شود.

وی با بیان اینکه اگر به افزایش جمعیت و اوقات فراغت مردم توجه شود، اهمیت این صنعت دو چندان است، اظهار داشت: با افزایش جمعیت روزافزون دنیا، در نتیجه این افراد مشتریان این صنعت هستند و همچنین افزایش اوقات فراغت مردم، چون دنیا به سمت ماشینیزه شدن پیش می رود و زمان فراغت مردم افزایش می باید و اینها نشان دهنده این است که باید به این صنعت توجه شود.

قریب با ذکر اینکه کشورهای دارای زیرساخت های آماده تر، از صنعت گردشگری بهره مند هستند، تصریح کرد: به همان میزانی که این کشورها، امکانات شان برای پذیرایی از مسافران آماده است، درآمد بیشتری را هم کسب می کنند. به تناسب که این آمادگی پایین تر می آید، متاسفانه ضریب بهره وری کمتر می شود.

وی متذکر شد: مزیت نسبیِ کشور ما به عنوان اولین صنعت که محور توسعه کشور ما است، می تواند گردشگری باشد؛ چیزی که مغفول مانده است. به صنایع دیگر در کشور ما بیشتر توجه می شود، به طوریکه بیشتر سرمایه گذاری می کنیم، اما کمتر نتیجه می بینیم.

عضو هیئت مدیره گروه هتل های ایرانگردی و جهانگردی به تاثیر صنعت گردشگری در اقتصاد پرداخت و عنوان کرد: این صنعت برای کشور رفاه عمومی می آورد و خلق ثروت می کند، رفاه اجتماعی حاصل می کند و برای کشور ارزآوری می کند.

«قریب» با اشاره به زیرساخت ها، آن را یک معضل در کشور دانست و افزود: در زمینه زیرساخت ها به خصوص برای گردشگران خارجی در کشور مشکل داریم. در کشورمان یک حلقه مفقوده ای است که هیچ گردشگر خارجی در دنیا نمی تواند خودش هتل خود را انتخاب کند و باید یک آژانس کارگزاری در کشوری که تور ایران را می فروشد و برنامه سفر را داشته باشد، از آن طریق وارد شود. شبکه رزرواسیون هتلی بین المللی در دنیا وجود دارد که ما عضو آن نیستیم و این باعث می شود گردشگر قدرت انتخاب هتل را نداشته باشد.

وی درباره عدم عضویت ایران در این شبکه گفت: در ایران نه تنها برند بین المللی وجود ندارد، بلکه هتل های موجودمان هم بین المللی نیست تا برندشان شناخته شده باشد.

قریب خاطرنشان کرد: باید کشور برای انتخاب صنعت گردشگری در میان صنعت های دیگر عزم جدی را داشته باشد تا صنعت بهتر کشور شود و بتوان روی آن سرمایه گذاری کنیم.

«محسن قریب» که میهمان رادیو گفت و گو بود، با بیان اینکه باید نگاه جدیدی به این صنعت در کشور داشته باشیم و قانونمندی هایمان را متناسب با آن تقاضایی که از بازار داریم یک بازنگری جدی کنیم، تصریح کرد: شرایطِ موجود ما برای پذیرش مسافر خارجی با چشم انداز 20 میلیون گردشگر به هیچ وجه همسانی ندارد. برای آنکه بتوانیم به آن چشم انداز برسیم، احتیاج به احداث 500 هتل جدید داریم، در واقع طی 10 سال آینده باید سالیانه 50 هتل ساخته شود. این هتل ها باید پنج ستاره باشند.

وی افزود: حالا باید ببینیم آیا در سال گذشته این هتل ها ساخته شد. الان 9 سال باقی مانده است و این اتفاق هنوز اتفاق نیافتاده است. لذا به آن چشم انداز نخواهیم رسید و باید عزم جدی برای نظام برنامه ریزی کشور وجود داشته باشد تا تسهیلات بدهند و این صنعت رشد پیدا کند. فعلا همه بخش های دیگر از گردشگری اقتصادی تر هستند.

در ادامه «امیرعدنان سپهری» با اشاره به اینکه ظرفیت ها در داخل کشور بالا است و نیاز به حمایت های دولت و حاکمیت دارد، به راهکارهایی که باعث جذب سرمایه گذاری در حوزه گردشگری می شود، اشاره داشت و گفت: باید دولت، شهرداری ها و حاکمیت برای ورود سرمایه گذاری خارجی و حتی داخلی تسهیلاتی را قائل شوند. متاسفانه در شرایط موجود اقتصادی کشور، هزینه سرمایه گذاری برای داخلی با شرایط بانکی و اقتصادی، گران قیمت است.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی اگر اولویت با سرمایه گذار خارجی باشد، باید شرایطی وجود داشته باشد تا این سرمایه وارد کشور شود و در بخش های داخلی این توسعه ایجاد شود.

معاون سرمایه گذاری شرکت ایرانگردی و جهانگردی به برخی از تسهیلاتی که می توان برای سرمایه گذارها ایجاد کرد اشاره و عنوان کرد: معافیت های مالیاتی که وجود دارد باید بیش از این مقدار فعلی باشد. همچنین قیمت زمین که در کلان شهرها بسیار بالا است، باید متناسب تر شود. همچنین عوارضی که ممکن است شهرداری ها بگیرند، باید معافیت هایی را قائل شوند و دولت سوبسیدهایی را در این زمینه قائل شود.

وی با تاکید بر اینکه باید از نگاه جزیره ای در گردشگری خارج شویم گفت: اگر هتل ها در کشور به راه بیافتد، بخش های مختلف از جمله تولید، حمل و نقل و صنعت غدایی به حرکت در می آید.

1