در کمیته گردشگری کشورهای عضو اکو مطرح شد

درآمد هر گردشگر خارجی، معادل 25 بشکه نفت است

17 اوت 2016 - 12:30 dsfr.ir/2s3da

درآمد هر گردشگر خارجی، معادل 25 بشکه نفت است
عباس پوستین دوز
گردشگران خارجی در حال بازدید از کلیسای وانک اصفهان

«هر گردشگر خارجی معادل 25 بشکه نفت خام (هزار دلار) برای ایران درآمد دارد که در صورت تحقق برنامه های چشم انداز 20 ساله، تا سال 1404 این میزان معادل 500 میلیون بشکه درآمد نفتی خواهد بود.»

احمد اصغری، نایب رییس اتاق اکو ایران و رییس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی ایران، با بیان این مطلب در بیست ویکمین نشست کمیته های اجرایی و تخصصی اتاق بازرگانی و صنعت اکو تاکید کرد: ایران باید به سرعت در حال بازسازی و سرمایه گذاری و پذیرایی از گردشگران باشد.

وی در نشست کمیته گردشگری که با حضور جمعی از اعضای اکو برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از یک میلیارد انسان روی کره زمین جا به جا می شوند. در جهان نزدیک به 40 میلیون نفر در زمینه ی گردشگری مشغول کارند و گردشگری می تواند در اشتغال زایی، فقر زدایی و ایجاد درآمد برای منطقه ی اکو مؤثر باشد.

وی ادامه داد: از یک هزار و 250 میلیارد دلار درآمدی که گردشگری جهان داشته، تنها نیم درصد سهم ایران بوده است. با توجه این که گردشگران سلامت سه برابر گردشگران معمولی برای کشور مقصد درآمدزایی دارند، اصلی ترین اولویت های توسعه گردشگری ایران، توجه به اقتصادی بودن گردشگران سلامت کشورهای منطقه اکو است.

به گفته اصغری، ایران در گردشگری سلامت به دلیل سطح بالای علمی و پزشکی، پتانسیل بالایی دارد و تاکنون با نقش مؤثر اتاق ایران، چهار همایش بین المللی گردشگری سلامت کشورهای اسلامی در مشهد مقدس و یک همایش بین المللی گردشگری سلامت کشورهای اکو در استان مازندران برگزار کرده است و آمادگی دارد تا در نیمه امسال دومین همایش بین المللی گردشگری سلامت کشورهای اکو را نیز برگزار کند.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ادامه داد: ایران یکی از سرفصل های برنامه ششم توسعه و نیز چشم انداز 20 ساله خود را، افزایش صادرات غیرنفتی و کاهش اتکا بر درآمدهای نفتی گذاشته است و همان طوری که می دانید ایران به تصدیق یونسکو، از نظر آثار تاریخی و فرهنگی در میان 10 کشور نخست جهان قرار دارد و بر همین اساس، دولت محترم ایران اصرار بر توسعه صنعت گردشگری دارد و برای همکاری با کشورها بویژه کشورهای اکو اعلام آمادگی می کند.

وی همچنین یادآور شد: مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی با عنوان «شاخص رقابت پذیری گردشگری و سفر» در سال 2015 با مطالعه 141 کشور جهان، در نهایت ایران را به عنوان اقتصادی ترین و ارزان ترین مقصد گردشگری جهان شناخت.

45 درصد گردشگران ایران از منطقه اکو هستند

نایب رییس اتاق اکو ایران در ادامه با بیان این که در سال های اخیر حدود 6 میلیون نفر گردشگر خارجی از ایران بازدید کردند که حدود 45 درصد آن ها از کشورهای منطقه اکو بودند، افزود: جمعیت 10 کشورِ عضو اکو 450 میلیون نفر است. سهم ایران از 55 میلیون گردشگر ورودی به کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) تنها 4 میلیون نفر است.

وی گفت: کشورهای عضو اکو به صورت منطقه ای می توانند با ورود به حوزه گردشگری مشترکا منافع کشورها و مردم خود را بررسی و راهکارهای توسعه و رونق آن را ارائه کنند. تشکیل کنفدراسیون ها و تشکل های منطقه ای گردشگری بخصوص در بدنه ی بخش خصوصی کشورهای اکو لازم است و باید در اولویت دولت ها قرار گیرد و در این راستا امکانات مالی و زیرساخت های آن را فراهم آورند تا منطقه ی اکو با جمعیتی بیش از 450 میلیون نفر به عنوان یک مقصد گردشگری جهانی تبدیل شود.

اصغری ادامه داد: برای افزایش تعاملات تجاری، فرهنگی و توسعه مراودات ملت های منطقه، از نکات مهمی که همواره باید مورد توجه مسؤولان و سیاستگذاران قرار گیرد، تسهیل در صدور روادید، همکاری با سازمان های بین المللی، ایجاد شبکه یک پارچه خدمات گردشگری وتامین و آموزش نیروی انسانی متخصص، استفاده از تجربیات کشورهای عضو، تعیین رایزن گردشگری در نمایندگی های خارجی برای ارایه راهنمایی و مشاوره در زمینه سفر، برگزاری نمایشگاه های گردشگری و صنایع دستی است که می تواند از جمله رویدادهای مهم و تاثیرگذار باشد.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی در ادامه پیشنهاداتی را ارایه کرد که تشکیل همایش سالانه منطقه ای با عنوان نشست تخصصی گردشگری میان شهرداران پایتخت ها و رؤسای اتاق های بازرگانی کشورهای اکو، عدم نیاز به صدور ویزا و بخصوص ویزای درمانی، دستیابی به برند مشترک گردشگری کشورهای اکو و کم کردن حضور واسطه ها در گردشگری سلامت از آن جمله بود.

وی اضافه کرد: در بیشتر کشورهای اکو، گسترش بیابان زدایی و جنگل زدایی سرعت بالایی دارد که سازمان های محیط زیست کشورهای اکو باید فعالانه به میدان آیند و از تخریب جاذبه های طبیعی جلوگیری کنند.

«اصغری» همچنین به وزاری راه کشورهای اکو گوشزد کرد؛ با توجه به این که حجم سفرهای گردشگری و کالاهای تجاری در کشورهای اکو به صورت زمینی و جاده ای انجام می شود، تسهیلات مناسب زیرساختی و رفاهی گردشگری باید تخصیص داده شود.

حذف دیدگاه امنیتی در برخورد با گردشگران ورودی و داخلی، مقررات زدایی و به حداقل رساندن دخالت دولت، ترویج کد جهانی اخلاق گردشگری، حمایت قانونی از سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و فراهم کردن زمینه جذب این منابع، آزادسازی اقتصاد گردشگری و تکمیل نهادهای این بازار و اصلاح مناسبات آن نیز از دیگر پیشنهادهایی بود که نایب رییس اتاق اکو ایران، مطرح کرد.
 
غفلت از گردشگری منطقه اکو

سهیل مالک - نماینده کمیته گردشگری پاکستان - نیز درباره احیای گردشگری، گفت: گردشگری در منطقه مورد غفلت قرار گرفته و گردشگری می تواند یکی از منابع کسب درآمد برای تامین اقتصادی و اجتماعی کشورها باشد، بویژه در کشورهای درحال توسعه که درآمدزا است.

وی ادامه داد: این همایش کمک می کند کشورهای اکو بتوانند پتانسیل های منطقه را بهتر بشناسند، بویژه در زمینه گردشگری سلامت و ارایه خدمات و تجهیزات گردشگری سلامت. پاکستان هم پتانسیل های زیادی در این زمینه دارد. البته بی ثباتیِ سیاسی در کشور ما وجود داشته که موانعی را ایجاد کرده که از آن جمله می توان به نداشتن جاده های مناسب برای حمل و نقل گردشگران و مشکلات روادید اشاره کرد.

مالک اظهار کرد: گردشگری سلامت یکی از عناصر ویژه است که باعث رشد گردشگری منطقه می شود و در پاکستان هم تسهیلات مدرن و بیمارستان های مدرنی را برای گردشگران سلامت احداث کرده است.

وی از سازمان اکو خواستار سیاستگذاری مخصوصی برای گردشگری در منطقه شد و افزود: بی ثباتیِ سیاسی در این منطقه ایجاب می کند یک سیاستگذاری خاص انجام شود تا گردشگری توسعه و ارتقاء پیدا کند.

نماینده کمیته گردشگری پاکستان گفت: روادید اکو باید برای کشورهای عضو این سازمان صادر شود تا از طریق آن بتوانیم جذابیت های گردشگری منطقه را به نمایش بگذاریم و لازمه این مهم تحقیق و برنامه ریزی است.

او گفت: کشورهای عضو اکو نیازمند سیاستگذاری گردشگری نو هستند، چرا که تحقق آن، فقر را در منطقه ریشه کن می کند.

«محمت بای سال»، نماینده کمیته گردشگری اتاق اکو ترکیه نیز درباره برگزاری کارگاه گردشگری در ترکیه توضیح داد: دسامبر 2015 با مدیرکل وزارت گردشگری ترکیه جلسه ای داشتیم که ایشان قول برگزاری این کارگاه را دادند و ما در ماه اکتبر آن را در هتل ماریوس برگزار خواهیم کرد که یک روز از این کارگاه به انتقال تجربیات ترکیه اختصاص دارد.

وی ادامه داد: گردشگری نه تنها در حوزه فرهنگ، بلکه در حوزه صنعت اهمیت خاصی دارد، چون باعث اشتغالزایی و رشد روابط کشورها می شود. ما ظرفیت های فراوانی برای گردشگری داریم و باید به ظرفیت های موجود در صنعت گردشگری ایمان بیاوریم.

بای سال همچنین تاکید کرد: مسؤولیت ما این است که توسط این صنعت اشتغالزایی کنیم و کارآفرینی ایجاد شود. اکنون در ترکیه یک میلیون نفر اشتغالزایی تحت تاثیر صنعت گردشگری ایجاد شده که این تعدا در آینده به 2 میلیون افزایش خواهد داشت. ما موفق به جذب 37 میلیون گردگر با 35 میلیارد دلار درآمد شده ایم که باعث گسترش شرکت های کوچک و متوسط شده است. فعالیت در این صنعت در دهه 80 شروع شده و اکنون 30 سال است که مشغولیم. ترکیه می تواند با آموزش های مشترک، تجربیات خود را منتقل کند.

وی یادآور شد: گردشگری به عنوان کاتالیزور صنایع دیگر محسوب می شود، برای همین از طریق آن می توان زیرساخت ها را بهبود و افزایش داد. متاسفانه اخیرا در ترکیه مسایلی را تجربه کردیم که باعث کاهش درآمد ترکیه در زمینه گردشگری شده است.

کرباسی، عضو دیگر اتاق بازرگانی ایران نیز در ادامه از اعلام آمادگی ایران برای برگزاری دومین کنفرانس بین المللی گردشگری سلامت که سال پیش در رامسر برگزار شد، خبر داد.

بیست و یکمین نشست کمیته های اجرایی و تخصصی اتاق بازرگانی و صنعت اکو، با حضور اعضای کمیته های گردشگری اکو در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ايسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1