31 می 2020 - 05:31

نقاط ضعف و قوت گردشگری ایران از نگاه تورگردانان بین المللی

17 اوت 2016 - 11:30 dsfr.ir/xr2w5

نقاط ضعف و قوت گردشگری ایران از نگاه تورگردانان بین المللی
میثم رودکی / دنیای سفر
نمایی از مسجد شيخ لطف الله در میدان نقش جهان اصفهان

تورگردانان جهان و آژانس داران بین المللی به خوبی می توانند مشکلات گردشگری کشور را مطرح و به شکل مشاورانی رایگان کشور را در اعتلای گردشگری کمک کنند.

گردشگری کلیدواژه این روزهای کشور و یکی از مهم ترین صنایع برگزیده جهان در سال های اخیر است و هر روز برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری ها بر روی این صنعت رو به افزایش است. در این زمینه اما کشورهای دارای منابع بکر طبیعی، تاریخ و فرهنگ می توانند جلوتر از دیگر کشورها گوی سبقت را بربایند اتفاقی که ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، اقلیم بی نظیر و منابع بکر طبیعی و تاریخی می تواند در جهان سرآمد باشد.

امروز گردشگری را نمی توان تنها به یک مبحث اقتصادی خلاصه کرد. بلکه سیاست، اجتماع و فرهنگ کشور مقاصد گردشگری به شدت بر این صنعت تأثیرگذار است و حتی می توان در آینده نزدیک به این موضوع اشاره کرد که کشورهای دارای صنعت گردشگری قوی حتماً اقتصاد و سیاست قوی نیز خواهند داشت.

گردشگری در شرایط فعلی که اقتصاد مقاومتی موضوع اصلی کشور است می تواند نقش مهمی ایفا کند و فرصت های شغلی متعددی را در برابر کشور قرار دهد، اما کشور در حال حاضر با مشکلاتی در راستای توسعه گردشگری مواجه است که گاهی نه چندان بزرگ ولی بسیار مهم هستند.

در این میان تورگردانان جهان و آژانس داران بین المللی به خوبی می توانند مشکلات گردشگری کشور و استان اصفهان را مطرح و به شکل مشاورانی رایگان کشور را در اعتلای گردشگری کمک کنند.

روز گذشته نشست تورگردانان بین المللی هلندی، بلژیکی، برزیلی، اتریش، مکزیک، اروگوِئه، نروژ، ایتالیا، اسپانیا و هند با مدیرکل گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی استان و مسئولان گردشگری اصفهان برگزار و مشکلات و حسن های گردشگری مطرح شد.

در حالی که هنوز تبلیغات ضد ایرانی در دنیا رایج است در این نشست مهمان نوازی ایرانی ها موجب شگفتی همه تورگردانان شد و از این موضوع به عنوان یک جاذبه گردشگری یاد می کردند.

تبلیغات نامناسب، ضعف گردشگری ایران

در این جلسه کریستینی، تورگردان برزیلی تبلیغات نامناسب را از ضعف های گردشگری ایران عنوان کرد و گفت: در مورد ایران تبلیغات تخریب کننده همواره وجود دارد، اما شما برای گردشگری کشورتان نتوانسته اید تبلیغات خوب و گسترده ای داشته باشید و باید گفت گاهی هیچ تبلیغی از کشور بی نظیر ایران وجود ندارد.

خدمات شهری نامتناسب با یک کشور گردشگری

سایرینا، کارشناس گردشگری ایتالیایی و تورگردان بین المللی در خصوص وضعیت گردشگری در ایران و اصفهان گفت: متاسفانه خدمات شهری در اصفهان و ایران متناسب با یک کشور گردشگری نیست و شما در خصوص ساده ترین چیزها مثل سرویس بهداشتی با مشکل مواجه هستید.

وی ادامه داد: شما نه تنها با تعداد اندک سرویس بهداشتی مواجه هستید در خصوص میزان سرویس های فرنگی نیز دقت به خرج نداده اید این در حالی است که اکثر گردشگران ورودی به ایران دارای سن و سال زیادی هستند و به شدت به سرویس بهداشتی محتاج هستند.

این کارشناس و تورگردان ایتالیایی تصریح کرد: موضوع فرهنگ ترافیک مشکل بعدی شهرهای توریستی ایران به خصوص اصفهان است و در واقع چه در بحث پیاده و چه در بحث سواره مخصوصاً در مراکز گردشگری مشکل زیادی وجود دارد و برای عبور از خیابان گردشگران به شدت با مشکل مواجه هستند.

سختی های فراوان داد و ستد و تغییر ارز

در ادامه این جلسه سنا از تورگردانان کشور پرو اظهار کرد: در زمینه داد وستد و تغییر پول از ارزهای رایج به ارز ایران سختی های فراوانی وجود دارد و کارت های بانکی در ایران جوابگو نیست و نقل و انتقال بانکی به سختی امکان پذیر است.

وی تاکید کرد: در ایران امنیت به شدت بالا است و در منطقه ای که مدام از آن فقط در مورد جنگ صحبت می شود آرامش کشور ایران خود می تواند یکی از مؤلفه های جذب گردشگر باشد، اما این نیازمند تبلیغ و بازاریابی بیشتر ایران در جهان است.

قیمت گذاری پیچیده

رضوان حسین، از تورگردانان کشور نروژ نیز اظهار کرد: قیمت ها و وضعیت قیمت گذاری در ایران پیچیدگی خاصی دارد و مدام گردشگران را سردرگم می کند شما قیمت ها را به ریال می نویسید و به تومان پرداخت می کنید این در حالی است که برای یک گردشگر درک چنین موضعی اندکی دشوار است.

وی تاکید کرد: مقاصدی مثل ایران که دارای مناطق بکر و دست نخورده طبیعی و تاریخی است نیازمند معرفی و تبلیغات مناسب است و باید به شدت کشور ایران روی این موضوع کار کند چراکه حتی در پروازهای ورودی به ایران و یا آسیا از ایران تبلیغی نیست یا بسیار اندک است.

کباب ایرانی یک مقصد گردشگری است

شین از کشور چین که کارشناس گردشگری و تورگردان بین المللی است، مؤلفه گردشگری غذای ایران را یک فرصت عنوان کرد و گفت: شما غذاهای اصیل فراوانی دارید که مردمان جهان قطعاً از آن ها لذت خواهند برد، کباب ایرانی شاید خود یک مقصد گردشگری در بخش غذا باشد و باید روی این موضوع نیز تمرکز کنید چون توانایی پذیرش گردشگر از این طریق نیز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: ایران یک جواهر منحصر به فرد در گردشگری است، اما هنوز نتوانسته خودش را جلو بکشد و پس از این کار حتماً سیل گردشگران به این کشور سرازیر می شود.

نبود اینترنت پرسرعت یک نقطه ضعف بزرگ

پاتریشیا از هند اما نبود اینترنت پر سرعت را در شهر گردشگر پذیر اصفهان یک نقطه ضعف بزرگ عنوان کرد و افزود: اینترنت پر سرعت و در دسترس در تمام نقاط شهر موجب می شود تا گردشگران خود به عنوان سفیرانی در شبکه های اجتماعی تبلیغ ایران را انجام دهند و باید این امکان را به شهرتان اضافه کنید.

تلاش برای توسعه گردشگری

در ادامه این جلسه فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تاکید کرد: امروز امنیت ایران در خاورمیانه زبانزد است و باید از این فرصت به درستی استفاده کنیم و در تلاشیم تا گردشگری را توسط این مؤلفه گسترده کنیم.

وی ادامه داد: ایران با توسعه گردشگری به دنبال دوستی و مودت با کشورهای جهان است و به همین منظور توانسته در سه سال گذشته 50 درصد رشد ورود گردشگر داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: ثبت هفت اثر جهانی، وجود 23 هزار اثر تاریخی و ثبت جهانی اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی نشان می دهد اصفهان یک شرایط استثنایی را برای گردشگری در این شهر به وجود آورده است.

مطرح کردن مشکلات گردشگری توسط تورگردانان و کارشناسان گردشگری جهان نشان می دهد که آنچه علاوه بر زیرساخت باید برای حضور گسترده گردشگر آماده شود چیست، ما باید قبول کنیم سال هاست با تمام تلاش ها، قول و قرارها نتوانسته ایم پیشرفت محسوسی در این صنعت داشته باشیم پس بهتر است با مدنظر قرار دادن نکات ویژه ای که کارشناسان خارجی به ما گوشزد می کنند در کنار ایجاد زیرساخت های قوی بتوانیم این صنعت را که در آینده بی شک پیشتاز صنایع جهان خواهد بود در کشور تقویت کنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ايسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1