26 می 2020 - 13:56

طبخ بزرگ ترین شیشلیک جهان به طول 200 متر در شاندیز

15 اوت 2016 - 11:00 dsfr.ir/zq2vv

طبخ بزرگ ترین شیشلیک جهان به طول 200 متر در شاندیز
diziseyed.com
شیشلیک مشهدی

ثبت ملی شیشلیک آنقدر مورد توجه مردم و مسئولان خراسان رضوی قرار گرفته که بزودی جشنی هم برای بزرگداشت آن برگزار خواهد شد.

6 تکه است؛ کباب شده روی زغال آتشین، خوش سیما، جذاب و بسیار لذیذ. 6 تکه است و به آن شیشلیک می گویند؛ شهرتش در همه جا پیچیده، از اقصی نقاط کشورمان گرفته تا سرزمین هایی خارج از این مرز و بوم. شیشلیک که نوع اصل و باکیفیت آن را می توان در رستوران های شهرهای مناطق ییلاقی اطراف مشهد نوش جان کرد، حالا دیگر برندی نام آشنا و بخشی از فرهنگ خوراکی مردمان این خطه است، برای همین هم توانسته جایی برای خود در فهرست آثار ناملموس و معنوی کشور بیابد و به ثبت ملی برسد.

بیش از دو هفته پیش در هفتم مرداد ماه، کمیته ثبت آثار میراث ناملموس کشور با حضور فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برخی از مسئولان میراثی خراسان رضوی تشکیل جلسه داد و دستاوردش شد ثبت 13 اثر معنوی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ناملموس کشور. اما در میان این آثار آنچه خبر ثبتش بیش از همه گل کرد و درخشید و به فضای مجازی هم راه یافت، ثبت مهارت پخت شیشلیک شاندیز بود که یکی از افتخارات مشهدی ها به شمار می رود و البته از برندهای مشهور غذایی در کشورمان.

یادگاری از کریم شیشلیکی

شیشلیک نوعی کباب است که از شش تکه گوشت، از راسته گوسفند تهیه می شود و طبق اسناد تاریخی برای اولین بار هم در مشهد طبخ و فرآوری شده است. البته اکنون شیشلیک را می توان در منوی بیش تر رستوران های کشور مشاهده کرد (به صورت گوشت هایی تکه شده)، ولی هیچ شیشلیکی، شیشلیک شاندیز نمی شود؛ یعنی درست همان شیشلیکی که در رستوران های شهر شاندیز و طرقبه بااستفاده ازگوشت مرغوب وخاص همان منطقه وبا روش و مهارتی خاص طبخ و ارائه می شود شیشلیکی که به همراه دنده به سیخ کشیده و بر روی زغال کباب می شود.

با این حال، مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز دلیل با کیفیت تر بودن شیشلیک شاندیز را در نحوه پخت و مهارت خاصی می داند که برای طبخ این غذا به کار گرفته می شود، یعنی همان مهارتی که باعث ثبت ملی آن شده است.

حشمت الله متین فر با اشاره به این که این مهارت در پخت، در طول سالیان و با تجربه اندوزی بسیار حاصل شده است، به قدمت شیشلیک اشاره کرده و می افزاید: قدمت پخت شیشلیک به دوران پهلوی اول یعنی سال 1311 می رسد، زمانی که فردی به نام کریم حاتم زاده هاشمی که بعدها به کریم شیشلیکی معروف شد، برای اولین بار گوشت راسته گوسفند را با روشی خاص فرآوری و طبخ کرد و به نام شیشلیک به بازار عرضه کرد.

کریم شیشلیکی ساکن خیابان تهران مشهد بود و یک ساختمان دو طبقه در این خیابان داشت که طبقه اولش رستوران بود و طبقه بالا مهمانخانه، شیشلیک هایش را هم در همان رستوران به مشتریان و زائران عرضه می کرد. شیشلیک کریم شیشلیکی که زیر زبان زائران و مجاوران خوش نشست، خیلی ها مثل کربلایی علی میرزای باقر شاندیزی، کربلایی باقر باقری شاندیزی، علی حقیقی، حاج علی صفدری، حاج امیراکبرپور و حاج عباس محمدپور هم که اکنون همگی مرحوم شده اند، مهارت پخت شیشلیک را فراگرفتند و آن را در منوی غذای رستوران های خود جا دادند؛ رستوران هایی که همه شان در حاشیه رودخانه های منطقه خوش آب و هوا و ییلاقی مشهد یعنی شاندیز جاخوش کرده بودند. به این ترتیب و بتدریج هر کسی هوس شیشلیک می کرد راهی شاندیز می شد، از مجاور گرفته تا زائر؛ آوازه طعم مطبوع شیشلیک که روز به روز و سال به سال مهارت بیشتری پشت طبخش می نشست، کم کم و از طریق زائران و گردشگران در همه جای ایران و جهان پیچید و خود تبدیل به جاذبه ای شد برای جذب گردشگران ایرانی و خارجی.

شیشلیک برگی از فرهنگنامه خوراکی کشور

اما این که شیشلیک چه ویژگی هایی داشت که آن را واجد جای گرفتن در فهرست بهترین های کشور کرد، پرسشی است که فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی کشور به آن پاسخ می دهد و می افزاید: نحوه پخت و طبخ و فرآوری کباب شیشلیک به عنوان یکی از مهارت های فرهنگ خوراکی شناخته شده و دارای سابقه تاریخی که چند نسل تجربه پشت آن است، واجد قرار گرفتن در فهرست آثار ناملموس شناخته و ثبت شد؛ همانند بسیاری از آش های نذری و انواع شیرینی ها و نان ها که پیش از این به ثبت رسیده است.

جشنی برای شیشلیک

ثبت ملی شیشلیک آنقدر مورد توجه مردم و مسئولان خراسان رضوی قرار گرفته که بزودی جشنی هم برای بزرگداشت آن برگزار خواهد شد.

سیدحسن حسینی، فرماندار طرقبه و شاندیز تاریخ برگزاری این جشن را 16 شهریور اعلام کرده و درخصوص برنامه های مخصوص این جشن می گوید: از هم اکنون دبیرخانه ای تشکیل شده که در حال برنامه ریزی برای برگزاری هرچه باشکوه تر جشن ثبت ملی شیشلیک است و از مهم ترین برنامه هایی که در طی این جشن و در کنار مراسمی همچون موسیقی سنتی و ... برای اجرای آن برنامه ریزی شده، طبخ بزرگ ترین شیشلیک جهان به طول 200 متر است که در حضور مجاوران و زائران از آن رونمایی می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1