16 مارس 2023 - 07:30

ایرانیان به کدام کشورها می توانند بدون ویزا سفر کنند؟

17 آوریل 2015 - 20:30 dsfr.ir/ne5dv

ایرانیان به کدام کشورها می توانند بدون ویزا سفر کنند؟
mongolia-trips.com
لغو ویزا؛ موثرترین سیاست تسهیل سفر

ایرانیان در حال حاضر، می توانند به 47 کشور بدون نیاز به ویزا یا ویزای فرودگاهی سفر کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در آخرین رتبه بندی که توسط روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، رتبه ایران در میان کشورهای دنیا از لحاظ اعتبار ویزا، بهبود یافته است، رتبه ای که از 96 در سال 2012، به 67 در سال 2015 رسیده است.

این روزنامه بر اساس رتبه بندی شرکت مشاوره مالی «آرتون کپیتال» جایگاه ایران و چند کشور دیگر از جمله لیبی، سودان، ترکمنستان و سریلانکا را در رتبه 67 قرار داده است، این رتبه بندی بر اساس تعداد کشورهایی است که می توان بدون داشتن ویزا یا ویزای فرودگاهی به آنها سفر کرد. ایرانیان در حال حاضر، می توانند به 47 کشور بدون نیاز به ویزا یا ویزای فرودگاهی سفر کنند.

در این رتبه بندی، کشورهای سوریه و کامرون در رتبه 69 و یک مقام بالاتر از ایران هستند و کشور پاکستان در رتبه 71 و دو پله پایین تر از ایران قرار دارد. در این رتبه بندی، کشورهای ایالات متحده و انگلستان در مقام اول با اجازه ورود به 147 کشور بدون ویزا قرار دارند، کشورهای فرانسه، کره جنوبی و آلمان هم با اجازه ورود به 145 کشور در مقام دوم قرار دارند و رتبه سوم این رتبه بندی از آن ایتالیا، سوئد و رتبه چهارم به کشورهای دانمارک، سنگاپور، فنلاند، ژاپن، لوکزامبورگ و هلند و کشور سوییس در مقام پنجم این رتبه بندی جاخوش کرده است.

این رتبه بندی در دو سال آخر دولت دهم، 96 بوده و می توانست به 37 کشور بدون ویزا سفر کند. لغو روادید، یکی از مسائلی است که از دولت دهم، تاکنون مورد توجه سازمان گردشگری و وزارت امور خارجه بوده و هست. اما تاکنون خبری مبنی بر لغو روادید با کشورهایی که قرار بر آن بود، رخ نداده است. ایران در این مدت توانست تعداد کشورهایی که نیاز به ویزا برای ورود ایرانیان ندارند را افزایش دهد. همچنین برخی کشورها به ایرانیان در فرودگاه ویزای مدت دار می دهند و این از تسهیلاتی است که برای ورود ایرانیان به کشورهای دیگر درنظر گرفته شده است.

افزایش 16 رتبه ای ایران در طول دو سال اخیر، از آخرین سال دولت دهم تا امسال که دومین سال دولت یازدهم محسوب می شود، اتفاق چشمگیری است. در این میان 11 کشور به کشورهایی که تسهیلاتی برای ورود ایرانیان قایل شدند، افزوده شده، کشورهایی که یا ویزای شان را به ویزای فرودگاهی تغییر دادند یا بدون نیاز به ویزا، اجازه ورود به ایرانیان داده می شود.

با نگاهی به شاخص اعتبار پاسپورت های جهان در سال 2012 میلادی، ادعای مطرح شده از سوی برخی افراد در خصوص کاهش رتبه اعتباری پاسپورت ایرانی در دوران دولت روحانی را تکذیب می کند. شاخص رتبه سنجی «هنلی اند پارتنر» در سال 2012 میلادی نشان می دهد که ایران از نظر شاخص رتبه بندی اعتبار و میزان محدودیت سفرها در رتبه 96 جهانی قرار داشته است و در مقابل کشورهایی چون نپال و پاکستان کمترین امتیازها (37) را به خود اختصاص داده بود. در این شاخص سه کشور مهم اسکاندیناوی (دانمارک، سوئد و فنلاند) در صدر جدول کشورهای با اعتبار بالای پاسپورت و آزادی از نظر سفر بدون پاسپورت قرار داشته اند.

کشور

قاره

سیشل

آفریقا

جزایر کوک

اقیانوسیه

کوزووو

اروپا

نیووی

 

دومینیک

 

اکوادور

امریکای جنوبی

هایتی

امریکای جنوبی

مالزی

آسیا

میکرونزیا

 

تونس

افریقا

نیکاراگوئه

امریکای جنوبی

ترکیه

اروپا

ونزوئلا

امریکای جنوبی

سنت کیتس و نویس

امریکای جنوبی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارمنستان

آسیا

بنگلادش

آسیا

آذربایجان

آسیا

بلاروس

اروپا

گرجستان

اروپا

اندونزی

آسیا

عراق

عراق

بحرین

آسیا

عمان

آسیا

پاکستان

آسیا

توگو

افریقا

بولیوی

امریکای جنوبی

کیپ ورد

افریقا

کوموروس

افریقا

جیبوتی

افریقا

گینه بیسائو

افریقا

کنیا

افریقا

گویانا

امریکای جنوبی

لائوس

آسیا

لبنان

اروپا

ماکائو

آسیا

ماداگاسکار

افریقا

مالدیو

آسیا

موزامبیک

افریقا

موریتانی

افریقا

نپال

آسیا

پالائو و سیشل

اقیانوسیه

ساموآ

اقیانوسیه

سومالی

افرقا

سریلانکا

آسیا

تاجیکستان

آسیا

تانزانیا

افریقا

تیمور شرقی

افریقا

اوگاندا

افریقا

تونگا

 

تووالو

 

 

1