15 اکتبر 2019 - 07:10
با اعلام آمادگی دولت ترکیه نسبت به تأمین خسارت دفاتر و شرکت های ایرانی

سفر ایرانیان به ترکیه آزاد شد

14 اوت 2016 - 19:10 dsfr.ir/jv0nc

سفر ایرانیان به ترکیه آزاد شد
outtheresomewhere.ca
شهرهای آنکارا، آنتالیا و استانبول از مهم ترین مقاصد گردشگری ایرانیان در ترکیه هستند

خبر برداشتن ممنوعیت سفر گردشگران ایرانی به ترکیه را نه فقط سازمان میراث فرهنگی بلکه وزارت امورخارجه هم در وب سایت رسمی خود اعلام کرد.

29 روز پیش، وقتی کودتای نافرجام در ترکیه آغاز شد و به سرعت هم شکست خورد، بر سفر گردشگران ایرانی به این کشور هم مهر ممنوعیت خورد. ممنوعیتی که با دستور سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان آغاز شد و براساس آن آژانس ها از فروش تور و بلیت به گردشگران ایران برای سفر به ترکیه منع شدند.

با این حال دیروز و یک روز پس از سفر جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به ترکیه و دیدار او با وزیر امور خارجه این کشور و رجب طیب اردوغان؛ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور اطلاعیه ای، لغو ممنوعیت اعزام تورهای گردشگری به ترکیه را اعلام کرد.

در این اعلامیه آمده است: «پیرو اطلاعیه مورخ 26/4/95 سازمان درخصوص ممنوعیت اعزام تورهای گردشگری به ترکیه، با توجه به وقایع و حوادث پیش آمده در آن کشور؛ ناشی از کودتای نافرجام و نظر به روابط و همکاری های دوستانه بین دو کشور و حسب مذاکرات به عمل آمده در سفر اخیر وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به آنکارا و درخواست های مکرر دولت ترکیه به منظور برقراری مجدد تورهای مسافرتی، با استناد به شرایط باثبات موجود در آن کشور و اعلام وجود فضای امن برای گردشگران خارجی و همچنین اعلام آمادگی دولت آن کشور نسبت به تأمین خسارت دفاتر و شرکت های ایرانی، بدین وسیله سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لغو ممنوعیت ثبت نام و اعزام تورهای گردشگری به مقصد ترکیه را اعلام می دارد».

در بخش دیگری از این اطلاعیه نیز می خوانیم: «از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری ایرانی انتظار می رود در هنگام انعقاد قرارداد با طرف های مرتبط ترکیه، رعایت دقیق قوانین و مقررات مربوطه از جمله حفظ قوانین و شئونات گردشگران ایرانی را مورد توجه جدی قرار داده و این امر از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مورد نظارت جدی قرار دارد».در روزهایی که برگزاری تور گردشگری از ایران به مقصد ترکیه ممنوع بود، یکی از مسائل اصلی طرح شده دراین باره اعلام خسارت سنگین دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری از این اعلام ممنوعیت بود. در همین باره، نایب رئیس هیأت مدیره انجمن دفاتر آژانس های مسافرتی به ایلنا گفته بود: «ما از مدت ها قبل به دلیل محدودیت ها و کمبود هواپیما در کشور، پروازهای خارجی را چارتر کرده و هزینه آنها را نیز به ترکیه پرداخته ایم و هتل ها نیز رزرو شده است، اگر به صورت رسمی دولت ایران اعلام وضعیت فوق العاده کند، ترکیه باید پول های ما را پس بدهد، در غیر این صورت آژانس های مسافرتی می توانند در محاکم حقوقی، به استناد اعلام رسمی دولت پیگیر پول هایشان باشند و پول هایی را که به هواپیمایی ترکیه و هتل ها داده اند، استرداد کنند، اما تا وقتی این اتفاق نیفتاده، آژانس ها نیز نمی توانند هزینه هایی را که کرده اند از ترکیه بگیرند».

در موضوع ممنوعیت سفر گردشگران ایرانی به ترکیه اگرچه تعدادی از دفاتر خدمات مسافرتی ایرانی متحمل خسارت شده بودند، طرف ترکیه ای آسیب های بیشتری دیده است. ایران در یک دهه اخیر همیشه در میان پنج کشور اول گردشگرفرست به ترکیه حضور داشت، به عنوان نمونه براساس آمارهای بین المللی فقط در سال 2013، بیش از یک میلیون و 196هزار گردشگر ایرانی به ترکیه سفر کردند، طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی در سال 94 نیز بیش از یک میلیون و 900 هزار نفر از ایران به ترکیه رفته بودند که از رشد 17 درصدی نسبت به سال 93 برخوردار بوده است. به همین دلیل نیز ممنوعیت یک باره سفر این حجم از گردشگران ضربات اقتصادی سنگینی به صنعت گردشگری بسیار پول ساز ترکیه وارد کرد.

به همین دلیل نیز بود که مقامات این کشور بیشتر از همه به دنبال برداشتن این ممنوعیت بودند. در یکی از روزهای اخیر پس از کودتا، رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در ایران، در یک نشست خبری که در محل سفارت این کشور در تهران برگزار شد، در سخنانی ضمن قدردانی از موضع مسئولان ایران در قبال کودتای نافرجام از دولت ایران خواست که ممنوعیت مسافرت گردشگران ایرانی به ترکیه را در اولین فرصت لغو کند. به گزارش آناتولی، وی در همین باره افزود: «درحال حاضر شرایط ترکیه آرام است و هیچ توجیهی برای این ممنوعیت وجود ندارد. ما ایران را از بسیاری کشورها نزدیک تر می دانیم، البته انتظار ما درباره گردشگران ایرانی از منظر اقتصادی نیست، و ممنوعیت سفر گردشگرانی ایرانی برداشته شود تا گامی باشد برای نزدیکی دو ملت».

خبر برداشتن ممنوعیت سفر گردشگران ایرانی به ترکیه را نه فقط سازمان میراث فرهنگی بلکه وزارت امورخارجه هم در وب سایت رسمی خود اعلام کرد. در این وب سایت آمده است: بهرام قاسمی، سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، در پاسخ به سؤال تعدادی از خبرنگاران، درباره تفاهمات صورت گرفته در سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه گفت: سفر دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به این کشور را که با استقبال گرم مقامات ترکیه همراه بود، سفری سازنده و در جهت منافع مردم دو کشور می دانم. قاسمی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در مورد چگونگی سفر گردشگران ایرانی به ترکیه اضافه کرد: «با توجه به درخواست طرف ترکیه ای درباره برقراری مجدد تورهای گردشگری ایران به مقصد ترکیه و از آنجایی که دولت ترکیه علاقه مند به برقراری مجدد این تورها است و گردشگران ایرانی را جزء بهترین گردشگران و بازدید کنندگان از این کشور می دانند، در مورد امنیت و رفاه حال گردشگران ایرانی قول های مساعدی را به طرف ایرانی اعلام کرده اند، طرف ایرانی پذیرفت که ممنوعیت سفر تورهای گردشگری به ترکیه با توجه به پذیرش تعهدات لازم از سوی دولت ترکیه را لغو کند و از این پس آژانس های مسافرتی کشورمان می توانند به صلاحدید و با بررسی های همه جانبه و ایجاد تمهیدات لازم و مناسب و مورد نیاز شهروندان ایرانی در هماهنگی و تماس با شرکای ترکیه ای خود نسبت به اعزام تورهای گردشگری به این کشور همسایه اقدام کنند».

سخنگوی وزارت امور خارجه البته در این خبر تأکید کرد: «رفع ممنوعیت سفر گردشگران ایرانی به همراه تورهای گردشگری توسط آژانس های ایرانی به معنی سلب مسئولیت آژانس ها و مؤسسات گردشگری نخواهد بود و آنها باید طی تفاهمات دقیق و بررسی شرایط برای فراهم کردن رفاه کامل گردشگران ایرانی اقدام لازم به عمل آورند. سازوکارهای لازم و چگونگی آغاز مجدد این فرایند و اقدامات مقتضی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متعاقبا و بعد از هماهنگی های لازم اعلام خواهد شد».

در مدتی که ممنوعیت سفر ایرانیان به ترکیه پابرجا بود، برخی کشورهای همسایه ایران مانند ارمنستان و گرجستان تلاش کردند از موقعیت پیش آمده بهترین استفاده را بکنند و ایرانیان مشتاق سفر خارجی را به سمت خود جذب کنند. علاوه بر این دفاتر خدمات مسافرتی نیز مقاصد جایگزینی مثل بلغارستان و قبرس و دیگر کشورهای اطراف را به گردشگران پیشنهاد می دادند. با این حال با برداشتن این ممنوعیت باید منتظر ماند و دید آیا دوباره گردشگران ایرانی مانند روزهای پیش از کودتا باز هم با خیالی آسوده راهی این کشور می شوند یا خیر.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه شرق » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1